Yazı İçeriği

Düztabanlık nasıl anlaşılır?

Düztabanlık kireçlenmeye neden olabilir

Düztabanlık ameliyatı

Düztabanlık açısı

Hiç ayak tabanlarınıza dikkatlice baktınız mı? Ayak tabanının nasıl olması gerektiğini biliyor musunuz? Dizlerimizin yapısı dümdüz bir hat üzerinde, bir çizgi gibi değildir. Dizler bacak ve uyluk kemikleri arasında yer alır ve bu iki kemik arasında 5-7 derecelik dışarı doğru bir açı oluşur. Aynı şekilde ayakların taban kısmında da rahat yürümeyi sağlayan bir doğal oyukluk bulunur. Bu oyukluğun azalması veya kaybolmasıyla düztabanlık ortaya çıkar. Düztabanlık da dizlerin açısını bozarak tendinitlere ve kireçlenmeye yol açar. Dizlerden sonra kalça ve belde de dizilim bozukluğu olur, vücudun genel olarak duruşu bozulur. O yüzden ciddiye alınması gerekir.


Düztabanlık nasıl anlaşılır?

Düztabanlıkta, ayak tabanının altında, orta ve ön ayak arasında kemikleri birbirine bağlayan çok sayıda bağ bulunur ve burada belli bir açının olması gerekir. Düztabanlık sorunu olan kişilerde ise bu açı azalır. Aşırı pronasyon dedilen bu durumda arka ayaktaki iki kemik arası boşluk azalır ve ayak normal hareketliliğini kaybeder. Düztabanlıkta kişinin ayak, diz, kalça ve belin alt kısmındaki bölgede devamlı ağrı meydana gelir. Tendonlarda aşırı ödem oluşur, tendinit, bursit gibi iltihaplar hatta yırtıklar bile görülebilir.

Düztabanlık kireçlenmeye neden olabilir

Doğuştan ileri derecede düztabanlık sorunu olan kişilerde ayak, diz ve kalçadaki sorunlar daha yüksek oranda görülür. Kas dengesizliğine bağlı olarak kireçlenmeler ortaya çıkar.

Düztabanlık ameliyatı

Düztabanlıkta sorun sadece ayağın düz basması değildir. Ayak yukarı ve aşağı esneme hareketini, yetersiz bağ desteği nedeniyle yapamadığından sorun yaşanır. Bu nedenle öncelikle kişiye özel tabanlıklar ile tedavi gerekir. Kalıcı ağrı durumlarında ise cerrahi tedavi uygulanır. Artroeresis denilen ameliyatla arka ayaktaki normal olması gereken boşluğa implant yerleştirilerek tüm belirtilerin önüne geçilebilir. Bu ameliyat ayağa içten yerleştirilmiş tabanlık gibi de düşünülebilir. Daha ileri ağrılı hastalıkta ‘tibialis posterior tendonu yetmezliği’ gelişmişse tendon transferleri ve arka ayak kemiği kaydırma veya dış kolonu uzatma ameliyatı yapılabilir. Ayak hareketliliği kaybolmuş, kireçlenmiş, ağrılı sert düztabanlık durumunda son seçenek olarak düz basan bir ayak elde etmek için orta-arka ayağın dondurulması ameliyatı gerekli olabilir. Ameliyatlardan sonra kişilere lastik tabanlı şok emici ayakkabılar önerilir.