Yazı İçeriği

Endoskopi ne kadar sürer?

Tedavi amaçlı da kullanılır

Tıkanıklıklar endoskopi ile açılır

Endoskopi öncesi hazırlık

Bazı sağlık sorunlarında görülen belirtiler teşhis koymak için yeterli olmaz. Vücudun bazı bölge ya da organlarındaki sorunlar için özel görüntüleme tekniklerinden yararlanmak hem tanı koymaya hem de tedavi sürecine yardımcı olur. Endoskopi, özel alet ve minik kameralar eşliğinde istenilen bölgenin incelenmesini sağlayan görüntüleme yöntemlerini içerir. Özellikle mide ve bağırsak için kullanılan endoskopi, erken dönemde mide kanseri, kolon ve midedeki kansere dönüşebilecek poliplerde tedavi amaçlı da uygulanabilir.


Endoskopi ne kadar sürer?

Ucunda ışık ve mikro kamera bulunan ince, yumuşak ve bükülebilen tüp şeklinde bir alet yardımıyla yapılan üst sindirim endoskopisi veya gastroskopi diye bilinen yöntem ile yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağı incelenir. Bu işlem 5-6 dakika sürer. İşlemin öncesinde 8 ila 10 saat arasında değişen bir açlık süresi olması gerekir. Endoskopi uygulanacak kişiye damardan yüzeysel bir anestezi verilir, işlem ağız yolundan girilerek yapılır, kişi uyandığında da yalnızca birkaç saat ilaç etkisinde kalır. İncelenen alanın en içteki kalınlığı 1-2 mm olduğu için başka herhangi bir tetkik doğru sonucu vermeyebilir.

Tedavi amaçlı da kullanılır

Endoskopik görüntüleme yöntemlerinin reflü, yemek borusu kanseri, gastrit, ülser, mide kanseri, onikiparmak bağırsağı ülseri ve sindirim bozuklukları, kolon kanseri ve birçok diğer bağırsak hastalıklarının teşhisinin konulmasında önemli bir yeri bulunur. Bir tanı yöntemi olmasının yanı sıra erken evredeki mide kanseri, kolon ve midede kansere dönüşebilecek poliplerde de tedavi amaçlı kullanılan endoskopi yöntemleri ile kılcal damarların yumak olduğu durumlarda damar yakma, kanama durdurma veya polip çıkartma gibi işlemler de yapılabilir.

Tıkanıklıklar endoskopi ile açılır

Endoskopik yöntemler yemek borusu varisleri tedavisinde de kullanılabilir. Varis içine enjekte edilen çeşitli ilaçlar ve lastik bant uygulaması ile mide ve bağırsağın diğer bölümlerindeki kanser ve ameliyata bağlı darlıklar endoskopik yöntemler ile genişletilebilir, gerekirse buralara stentler yerleştirilebilir. ECRP olarak bilinen endoskopik retrogradkolanjio pankreatografi yöntemiyle de safra yollarında tıkanma sarılığına neden olan taşlar çıkarılabilir, tümörlere bağlı tıkanıklıklar da yerleştirilen stentlerle açılabilir.