Yazı İçeriği

Nedeni çevre kirliliği ve kimyasal maddeler

20'li yaşlarda sperm sayımı yaptırın

Sperm sayısı 15 milyona düştü

Andropozda sperm sayısı azalıyor

Kadınların menopoza girdiği gibi erkekler de andropoza girer ve bu dönemde onlar da kadınlar gibi çeşitli sorunlar yaşar. Andropoz, erkeklik hormonlarındaki düşüşle birlikte, cinsel ve fiziksel aktivitenin azlığıyla ve en önemlisi de sperm azalması ile ortaya çıkar. Genellikle 50 yaşından sonra başlayan bu durum, bazen 30 yaşında da görülebilir.


Nedeni çevre kirliliği ve kimyasal maddeler

Sperm sayısındaki hızlı düşüşün ve andropoz bulgularının daha genç yaşlarda görülmesinin ana nedenini çevre kirliliği ve erkeklerin aldığı kimyasal maddeler “Bisfenol A” ve “ftalat” içeren plastik paketler, pet (Poli Etilen Teleftalat) şişeler estrojen, yani kadınlık hormonu, benzeri maddeler salgılayarak erkeklik fonksiyonlarına karşıt çalışıyor. Ayrıca tarım ilaçları, hormonlu et ve besinler ve deterjanlar da benzeri etkiler gösteriyor. Testis ameliyatı geçirenlerde, kanser kemoterapisi alanlarda, kilo fazlası olanlarda ve çevre kirliliğinin yoğun olduğu yerlerde yaşayanlarda bu etkiler daha da fazla ve hızlı olabiliyor.

Henüz baba olmayan erkeklerin plastik kaplarda sıcak içecek içmemeleri önemlidir, çünkü ‘bisfenol’ ve ‘ftalat’ içeren plastik paketler, pet (Poli Etilen Tereftalat) şişeler, östrojen yani kadınlık hormonu ve benzeri maddeler açığa çıkararak erkeklik fonksiyonuna karşı çalışır. Ayrıca, sıcak suyla karşılaşan plastikler ise normalden 55 kat fazla bisfenol salgılar. Genel anlamda hayatınızdan plastiği çıkarmakta büyük fayda var. Plastik, sağlığa zararlı olduğu gibi çevreye de çok zararlı.

20'li yaşlarda sperm sayımı yaptırın

Ergenliğin tamamlanıp erişkinliğin başladığı 20’li yaşlarda sperm sayımı yapılması önerilir. Test sonucunda 15 milyondan az spermi olan erkekler gelecekte sıkıntı yaşamamak için sperm dondurmayı düşünmelidir. Böylece ileride normal yoldan ve hatta tüp bebekle bile çocuk sahibi olamayacak duruma düşülürse saklanmış spermler kullanılabilir. Ayrıca, vazektomi, kemoterapi ve testislerinden ameliyat olacak kişiler de bu işlemler yapılmadan önce sperm dondurarak ilerideki bebeklerini garanti altına alabilir.

Sperm sayısı 15 milyona düştü

Geçtiğimiz yüzyılda 200 milyon civarında olan sperm sayısı günümüzde 15 milyona düşmüş durumda. Çocuğu olmayan çiftlerin ortalama yüzde 40'ında sperm sayısıyla ilgili sorunlar yaşıyor. Henüz 30 yaş civarında olan genç erkeklerin yarısında da 60-70 yaşındaki erkeklerinki gibi sperm sayılarına rastlanıyor ve maalesef tedavi edilemiyor.