Yazı İçeriği

Madde kullanımı sperm hareketliliğini azaltır

Madde kullanımı, kısa süreli kullanımda da erkeklerde testosteron (erkeklik hormonu) salınımını azaltır. Meme büyümesi, sperm üretimi, hareketliliği ve canlılığında bozukluk, yüzde 50 oranında spermde azalmaya yol açabilir. Yaygın kanının aksine esrar cinsel isteği ve performansı artırmaz. Hatta olumsuz etki yapar. Ancak kişi üstündeki sosyal baskıları kaldırdığı, böylece daha rahat davranmaya yol açtığı için cinsellik üstüne olumlu etki yapar.

Bir kişinin madde kullandığı şu şekilde anlaşılabilir;

Hareket becerilerinde bozukluk: Esrar algıda bozulma, duyusal deneyimlerde abartıya neden olur. Çok fazla yemek yedirir. Film seyretme veya müzik dinleme gibi etkinliklerde artış olabilir.

Esrar psikozu: Kullanımı sırasında veya sonrasında kuşkucu düşünceler, çevreye karşı kuşku duyma, etrafta bir şeyler döndüğü hissi yaygındır. Hayaller gördürebilir.

Flashback (geriye dönüş): Madde etkisi altında yaşanmış deneyimlerin geçici olarak tekrar yaşanması ve duygusal içeriğin tekrar deneyimlenmesidir.

Amotivasyon sendromu: Motivasyon ve hırsta düşüş, duyguların ifadesinde azalma, uzun süreli planlar yapıp yürütme kapasitesinin azalması ve engellenmeyle başa çıkma zorluğudur.