Yazı İçeriği

1. Zencefil

2. Bal kabağı

3. Zerdeçal

Bağışıklığını güçlendiren 3 yıldız besin

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte çoğunlukla solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonlar artar. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinleri tüketerek kış aylarında hastalıkların sizden uzak durmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle kışa özel 3 besinle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar size yaklaşmaya cesaret edemeyebilir. Kış boyunca mutfağınızda yer açmanız gereken bağışıklığınızı güçlendiren 3 besini ve bu besinlerin faydaları…


1. Zencefil

Zencefil kokusu kış aylarının simgelerinden. Bu mucizevi baharat mide rahatsızlıklarının semptomlarını hafifletirken anti-inflamatuar (iltihap azaltıcı) etkisi ile de soğuk algınlığına bağlı şikayetlerin daha az hissedilmesini sağlar. Zencefili böylesine güçlü yapan şey, içindeki doğal antioksidan olan fenolik bileşiklerden ‘gingerol’ ve ‘shagol’dür. Taze zencefille hazırlanan çaylarla soğuk algınlığı ve öksürük daha kolay atlatılabilir. Taze zencefili birkaç dilim doğrayıp, içerisine birkaç dilim limon, bal ve taze meyveler ekleyerek 5-7 dakika sıcak suda demleyip tüketebilirsiniz. Toz zencefil kullanıyorsanız, 1 çay kaşığı zencefille 1 su bardağı suyu biraz kaynatıp, ılındıktan sonra birkaç dilim limon ekleyerek de içebilirsiniz. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullananlar, tansiyon ve diyabet hastalarının zencefil, zencefil tabletleri veya ekstrelerini kullanmadan önce doktoruna danışmalı.

2. Bal kabağı

Lif açısından zengin, yüksek miktarda beta karoten içeren bal kabağı, vücudu mikroplardan korurken, vücudumuzdaki zararlı radikallerle savaşır. Bal kabağının içerdiği B15 minerali sayesinde antioksidan kapasitesi artar ve bu sayede bağışıklığın güçlenmesine destek olur. Bal kabağının içerdiği C vitamini, bağışıklığınızı güçlendirerek soğuk algınlığına ve virüslere karşı kalkan görevi görür.

Hızlı iyileştirir
Kış hastalıklarına karşı koruyucu özelliği bulunan bal kabağı, aynı zamanda daha hızlı iyileşme sağlar. Aynı zamanda kanın oksijen yönünden zenginleşmesini sağlayan ve yorgunluk hissini azaltan bal kabağı, antioksidan içeriği sayesinde kanser oluşumuna karşı da koruyucu bir etkiye sahip. Bal kabağından hem sağlıklı hem de lezzetli çorbalar hazırlayabilir, salatalarınıza taze taze doğrayabilir, şeker eklemeden yağlı kağıtta biraz fırınlayıp üzerine biraz tarçın ve ceviz serperek tüketebilirsiniz.

3. Zerdeçal

Bir çay kaşığı zerdeçal yaklaşık 10 kalorilik bir enerjiye eşdeğerdir. Antioksidan özelliği barındıran zerdeçal, bağışıklık sistemini güçlendirip vücudu hastalıklara karşı korur. Zerdeçalın içerdiği ‘kurkumin’ iltihap giderici etkiye sahip. Kış aylarında karşımıza çıkan pek çok virüs ve gribe karşı etkili olan zerdeçal, obeziteden korunmak için de önemli. Obezite, bağışıklık sisteminin de zayıflamasına ve hastalıklara karşı direncin düşmesine neden olur. Zerdeçal ise içerdiği ‘kurkimin’ ile obezitenin önlenmesine yardımcı olur.