Yazı İçeriği

Güllaç nasıl yapılır?

Güllaç kalorisi

Ne kadar yemeli?

Ne zaman yemeli?

Güllaç tüketirken nelere dikkat etmeli?

Güllaç tatlısı ile ilgili bilmeniz gerekenler

Ramazan ile birlikte beslenme düzenimiz de değişir. Sahur, iftar ve iftar sonrası şeklinde giden beslenme saatlerinin yanı sıra değişen sadece yemek saatleri olmaz. Ramazan’da soframıza farklı lezzetler de girer. Mis gibi kokusuyla pide, tatlı tadıyla hurma ve hafif lezzetiyle güllaç Ramazan sofralarının vazgeçilmezi. Ancak bu yiyecekleri tüketirken de dikkatli olmak gerekir. Zira ortalama büyüklükteki 1 dilim pide, 1 dilim ekmeğe eşdeğerdir. Hurma ise içeriğindeki şeker nedeniyle tüketirken dikkat edilmesi gereken bir meyvedir. Büyük boy hurma 1, küçük boy hurma ise 2-3 taneden fazla tüketilmemelidir. Peki ya güllaç? Hafif tadıyla pek çok kişi tarafından tüketilen güllaç ne kadar masum? Şerbetli ve unlu tatlılara oranla daha sağlıklı bir seçenek olan 1 dilim ince güllaç, 1 dilim ekmek, 1 porsiyon meyve ve 1 su bardağı sütün toplam kalorisine eşittir. Güllaç tüketirken de aşırıya kaçılmaması gerekir.


Güllaç nasıl yapılır?

Baklava ve kadayıf gibi tatlılar yerine daha sağlıklı olan güllaç, içeriğindeki yufkanın hafif olması ve süt ile yapılmasından dolayı, yağlı, unlu ve şerbetli tatlılara göre sağlıklı ve sindirimi kolay bir alternatif. Güllaç yufkaları, mısır nişastasının su ile karıştırılmasıyla elde edilen hamurdan yapılır. Mısır nişastası glisemik indeksinin düşük olması sebebiyle kan şekerini daha yavaş yükseltir. Ayrıca yapımında kullanılan süt de bu tatlının kan şekerini yükseltme hızını düşürürken, yüksek protein içeriği ile günlük protein ihtiyacını da karşılamaya yardımcıdır. Bir porsiyonu, özellikle süt içeriği nedeniyle yetişkin kişilerin günlük kalsiyum gereksinmesinin yüzde 15’ini karşılar.

Güllaç kalorisi

Güllaçta genelde nar, badem, ceviz ya da fındık kullanılırken içeriğindeki bu besinler kalsiyum, demir, fosfor, potasyum gibi minerallerin vücuda kazandırılmasını sağlar. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarından bağışıklığın güçlendirilmesine dek birçok faydası bulunan omega 3 yağlarından zengin bir tatlı. Protein ve karbonhidrattan zengin bir tatlı olan güllacın bir porsiyonunu, yani yaklaşık bir dilim ince güllaç ortalama 250 kaloridir. Baklava ya da şekerpareye göre yarı yarıya daha az kaloriye sahip.

Ne kadar yemeli?

Güllaç tüm faydalarına karşın neticede bir tatlı. Bu nedenle diyabeti olanların tüketmemesi, canları çektiyse de porsiyon kontrolüne ve tüketim sıklığına dikkat etmeleri gerekir. Ne kadar hafif olursa olsun tatlı çok sık tüketilmemeli. Diyabeti olmayan kişiler ise Ramazan boyunca haftada 2-3 kez 1 ince dilim şeklinde tercih edebilirler. Diğer günler ise tatlı niyetine taze mevsim meyveleri seçilmeli. Bu sayede lif, vitamin ve mineral almakla birlikte oruç tutarken gün içerisinde kaybedilen suyu yerine koymuş olursunuz.

Ne zaman yemeli?

Ramazan’da uzun süre aç kalan midenin iftarda yemekle dolması nedeniyle, tatlının iftardan en az bir saat sonra tüketilmesi gerekir. Ramazan’da öğün sayısı azaldığı için sahur ve iftarda alınan kalori miktarı artar. Bu nedenle tatlıyı yemek üzerine değil, en az 1 saat sonra tüketin. Hatta ideali yemekten 2 saat sonra tüketmektir. Ayrıca tatlıyı yemekten hemen sonra yerseniz hazımsızlık ve uyku hali gibi problemler ortaya çıkabilir. Gaz problemi yaşayanlar ise yapımında laktozsuz süt kullanabilir.

Güllaç tüketirken nelere dikkat etmeli?

  • Güllacın gaz sorununa yol açmaması için çok soğuk tüketmeyin.
  • Güllacı buzdolabından çıkardıktan sonra biraz bekletin.
  • 1 ince dilim güllaç; 1 dilim ekmek, 1 porsiyon meyve ve 1 su bardağı sütün toplam kalorisine eşdeğer.
  • Güllacın kalorisini düşürmek için güllaç yapımında kullanılan sütü light olanlardan tercih edin.
  • Güllaç yapımında kullanılan şeker miktarını düşük tutun.
  • Güllacın ve diğer sütlü tatlıların üzerine toz tarçın serpmek de kan şekerini dengelemek açısından faydalı.