Yazı İçeriği

Doğru eğilmek bile önemli

Yatarken yastıkla destek alın

Hamilelikte bel ağrısına buzlu çözüm

Fizik tedavinin yararı

Pilates ve yoga da yapabilirsiniz

Hamilelikte bel ağrıları için bu önerileri uygulayın

Hamilelik belki de dünyanın en heyecanlı ve keyifli bekleme süreçlerinden biriyken, kimi sağlık sorunları nedeniyle zorlu bir sürece dönüşebilir. Bu sorunların başında da bel ağrıları gelir. Oysa bel ağrılarından uzak bir hamilelik mümkün. Bel ağrıları hamileliğin her döneminde birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Bu ağrılar erken dönemlerde hormonal değişikliklerden kaynaklanabileceği gibi, ilerleyen dönemlerde bebeğin büyümesine bağlı olarak da gelişebilir. Bebeğin büyümesiyle bel ve çevresine binen yükün artması, omurlar arasındaki bağların gevşemesi ve sinir sıkışması gibi nedenler bel ağrısı yapabilir. Bunların dışında hamilelik döneminde yapılan bazı sakıncalı hareketler, ağır kaldırma, uygunsuz pozisyonlar gibi durumlar da bu ağrıların oluşmasında etkili. Acıbadem Mobil Sağlık Fizyoterapi Uzmanı İsmail Çağrı Koca hamilelikte bel ağrılarıyla ilgili bilgi verdi.


Doğru eğilmek bile önemli

Hamilelikte bazı şeylere dikkat ederek bel ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Öncelikle belden geçen ağırlık merkezinin öne doğru kayması sonucu oluşabilecek bel ağrısından korunmak için, kişinin duruşuna dikkat etmesi ve sırt kaslarını güçlendirmesinin büyük önem taşır. Bunun dışında öne doğru eğilmelerde, mümkün olduğunca gergin bir vaziyette durmak ve bu eğilmeleri dizlerden veya sabit bir yere tutunarak gerçekleştirmek gerekir.

Yatarken yastıkla destek alın

Anne adaylarının uzun süre ayakta durmaktan ve ağır yükler kaldırmaktan kaçınmaları gerekir. Gebelikte sivri ve uzun topuklu ayakkabılardan da uzak durulmalı. Ayrıca yatakta sırt üstü yatmak yerine yan yatmak ve bacakların arası ile karın altına uygun bir yastık koymak, olası bel ağrılarının önüne geçer.

Hamilelikte bel ağrısına buzlu çözüm

Bazı durumlarda ağrılı bölgede ödem oluşabilir. Bu durumda belirli bölgelere uygulanan ortalama 15-20 dakikalık buz uygulaması ağrı azaltıcı bir etkiye sahip. Ayrıca ağrıların oluştuğu bölgeye yapılan esneme egzersizleri de ağrılı bölgeyi rahatlatır. Bu nedenle anne adaylarının düzenli egzersiz yapmalarını gerekir. Düzenli olarak egzersiz yapmak ağrıları azaltır ve oluşabilecek diğer ağrıların da önüne geçilmesini sağlar. Ayrıca bel ağrılarını engellemek ve mevcut oluşabilecek diğer fiziksel ağrıları azaltmak için bolca dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Fizik tedavinin yararı

Anne adayının rahat bir gebelik geçirmesini engelleyen bel ağrılarının giderilmesinde fizik tedaviden de faydalanmak mümkün. Fizik tedavi yalnızca sağlık sorunlarına bağlı tedaviler için yapılmaz. Fizik tedavi hamilelikte; sırt ağrısı, bel ağrısı, mesane problemleri gibi yaygın rahatsızlıkları gidermek, daha rahat bir hamilelik yaşamak ve doğumu kolaylaştırmak için de yararlı olur. Fizik tedavi özellikle ciddi bel ağrısı yaşayan, bacaklarda yanma ve uyuşma gibi şikayetleri olan anne adaylarına önerilir. Bu tür bir şikayetiniz varsa, önce doktorunuza görünün. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde bu tür problemler için sizi bir fizyoterapiste yönlendirebilir.

Pilates ve yoga da yapabilirsiniz

Bel ağrılarının giderilmesinde hemen etki gösteren fizik tedavi, ortalama birkaç hafta sürer. Ancak devamında, fizyoterapistin yönlendirdiği egzersizlerin, hamilelik boyunca belirli dönemlerde revize edilerek, anne adayları tarafından devam ettirilmesi gerekir. Fizik tedavi, seans şeklinde olabileceği gibi, düşünülen tedaviye bağlı olarak egzersizler ve ağrı şiddeti takibi şeklinde de yapılabilir. Ayrıca, pilates ve yoga gibi sporlarla yapıldığında, pelvik bölgedeki kasların güçlenmesi ve esneklik kazanmasını sağladığı için doğumu kolaylaştırıcı etki taşır. Hamilelik döneminde yapılan fizyoterapi kadınların vücutlarını hazırlanmalarına yardımcı olur.