Yazı İçeriği

Hazımsızlık neden önemsenmeli?

İyice çiğnemeden yutmayın

Bu yiyecekler lezzetli olabilir ama…

Sofrada fazla konuşmayın

Yemekten hemen sonra yatağa girmeyin

Kafeini abartmayın

Laktoz ve früktoz intoleransına dikkat!

Bazı ilaçlar rahatsız edebilir

Çiğ sebze tüketmeyin

Baklagilleri bir kez haşlayın

Ağır yaşam da hazımsızlık nedeni

Sakin kalın

Hazımsızlık neden olur?

Siz de hazımsızlık mı yaşadığınızı düşünüyorsunuz? Yemek sırasında ya da sonrasında ortaya çıkan şişkinlik, karın ağrısı, bulantı, erken doyma hissi ve sonrasındaki kabızlık, hazımsızlığın önemli işaretlerinden birkaçı. Toplumda her 4 kişiden birinde görülen hazımsızlığa beslenme ile yaşam alışkanlıklarımızda sıkça yaptığımız hatalı alışkanlıklar neden olsa da daha pek çok etken bu problemin sorumlusu olabilir. Hazımsızlığa yol açan nedenler ve önemli uyarılar…


Hazımsızlık neden önemsenmeli?

Hazımsızlığın altında yatan etken genellikle beslenme ile yaşam alışkanlıkları olduğu için kişiler tarafından hafife alınabilir. Ancak dikkat! Önemli hastalıkların habercisi de olabilir. Gastrit ya da ülserden reflüye, pankreas hastalıklarından gıda alerjisine, bağırsak enfeksiyonlarından romatizmaya, diyabetten mide kanserine kadar pek çok hastalık hazımsızlık yapabilir. Dolayısıyla altta yatan etkenin tespit edilmesi için öncelikle bir doktora başvurulması büyük önem taşır.

İyice çiğnemeden yutmayın

Besinleri düzensiz, çok hızlı ve çiğnemeden yemeyin. Çünkü bu alışkanlık gıdanın sindirime hazır hale getirilmesini, midedeki asit seviyesinin normale dönmesi için yeterince zaman tanınmasını önler. Bunun sonucunda da hazımsızlık oluşur. Bu yüzden düzenli aralıklarla, uzun süre aç kalmadan beslenmeye özen gösterin. Besinleri yavaş yavaş, iyice çiğneyerek tüketmeye dikkat edin.

Bu yiyecekler lezzetli olabilir ama…

Yağlı, kızartılmış ve bol baharatlı yemeklerden kaçının. Bunun nedeni ise yağlı yemeklerin midenin boşalmasını geciktirerek sindirimi zorlaştırması. Baharatlı ve kızartılmış besinler de mide asit dengesini bozacağı için hazımsızlığa neden olabilir.

Sofrada fazla konuşmayın

Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat ettiğiniz halde hazımsızlık yakınmanız varsa bu durumun sorumlusu yemek yerken hava yutmanız olabilir. Hava yutmak midenin şişmesine yol açarak hazımsızlık yapabilir. Bu nedenle yemek yerken fazla konuşmaktan kaçının.

Yemekten hemen sonra yatağa girmeyin

Reflü sorununuz varsa akşam yemeği ile yatağa girme arasında en az 2-3 saat olmasına özen gösterin. Yemek yedikten sonra hemen yatmak, mide henüz boşalmadığı için mide asidinin ve gıdaların yemek borusuna doğru kaçmasını kolaylaştırır. Bunun sonucunda da hazımsızlık ve reflü yakınmaları gelişir.

Kafeini abartmayın

Hazımsızlıkla baş etmek için asitli ve kafeinli içeceklerden kaçınmanız da çok önemli. Çünkü bu içecekler mide asit oranını artırabilir.

Laktoz ve früktoz intoleransına dikkat!

Bazı bünyeler süt şekeri olan laktozu parçalayamazlar. Bu duruma laktoz intoleransı denir. Laktoz intoleransında, süt ve süt ürünleri tüketildiğinde hazımsızlık sorunu yaşanabilir. Laktozsuz süt ve süt ürünleri tüketerek veya laktoz enzimi içeren destek ilaçlar kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Aynı şekilde meyvede bulunan ve meyve şekeri denilen früktozu da bazı bünyeler sindirmekte zorlanabilir. Früktoz intoleransı denilen bu sorundan yakınıyorsanız früktozdan fakir diyet uygulamaya özen gösterin.

Bazı ilaçlar rahatsız edebilir

Doktorunuz önermediği sürece, korkikosteroid içeren veya içermeyen ağrı kesici ya da iltihap azaltan ilaçları gelişigüzel kullanmayın. Doktorunuzun önerisiyle kullandığınız ilacın hazımsızlığa neden olduğunu düşünüyorsanız, ilacınızı yarım bırakmayın. Bunun yerine sorununuzu doktorunuzla paylaşın.

Çiğ sebze tüketmeyin

Çiğ sebzeler çok sık tüketildiklerinde özellikle fonksiyonel hazımsızlıkta yakınmaların artmasına sebep olabilir. Bu nedenle sebzeleri çiğ tüketmeyin, en azından biraz da olsa pişmiş ya da haşlanmış olmasına dikkat edin.

Baklagilleri bir kez haşlayın

Nohut ve fasulye gibi gaz yapan bakliyatların ilk haşlama suyunu mutlaka dökün. Yeni su ilave ederek pişirdikten sonra yemeyi ihmal etmeyin.

Ağır yaşam da hazımsızlık nedeni

Hareketsiz yaşam kilo alımına, sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasına neden olduğu için hazımsızlık problemi yapabilir. Haftada en az 3 gün, tempolu şekilde yarım saatlik yürüyüşler yapmak hazımsızlığa iyi gelir. Ancak egzersiz öncesinde aşırı gıda alımından mutlaka kaçının.

Sakin kalın

Üzüntü ve kaygı gibi psikolojik etkenler de hazımsızlık yapabilir. Bu nedenle sizde stres yaratan durumlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın ve ruhunuzu sakinleştiren etkinlikler yapmaya özen gösterin.