Yazı İçeriği

Reflü neden olur?

Boğaz reflüsü nedir?

Boğaz reflüsü belirtileri

Boğaz reflüsü ilacı tanıyı kolaylaştırıyor

Reflü sizden uzak dursun!

Mide asidi boğaz reflüsü de yaratıyor

Mide rahatsızlıkları günümüzde çok yaygın olarak görülüyor. Küçük büyük pek çok kişide görülen mide hastalıkları yaşamı olumsuz etkiliyor. Bunlardan biri de mide reflüsü. Her 20 kişiden biri mide reflüsüyle baş etmeye çalışıyor. Midedeki asidin yemek borusuna doğru kaçması şeklinde tarif edilen reflünün boğazda da olabileceğini biliyor musunuz? Boğaz reflüsü olarak bilinen bu sorun, aslında mide reflüsünün bir uzantısı. Boğaz reflüsü, kişinin boğazında yanma, öksürük, ses kısıklığı gibi belirtiler verdiği için, benzer semptomlara yol açan üst solunum yolları hastalıklarından farenjit ve sinüzit ile karıştırılabiliyor. Boğaz reflüsünün bunlar dışında kendine has semptomları bulunmadığından tanısı zor bir hastalıktır.


Reflü neden olur?

Bazen ‘boğaz reflüsü’ tanısı koymada çok özel muayenelere ihtiyaç duyulabiliyor. Özel kameralı muayeneler ile mide asidinin gırtlağın arka bölümünde yol açtığı erozyonlar tespit edilebiliyor. Midenin işleyişine bakıldığında aslında sindirimi kolaylaştırmak için salgılanan mide asidinin aşağıya yani ince bağırsağa doğru yol alması gerekiyor. Ve normalde yemek borusuyla mide arasında kastan oluşan bir kapı, mide asidinin yukarı kaçmasını engelliyor. Günde bir miktar ve az sayıda (10-20) geriye kaçış normal kabul ediliyor. Mide asidinin geri kaçmasının en sık görülen nedeni; yemek borusuyla mide arasında ‘sfinkter’ dediğimiz kapının fonksiyonunun bozulmasıdır. Bu bozulmayı, tüketilenlerden duygusal duruma kadar pek çok şey etkileyebiliyor. Ayrıca genetik yatkınlıklar, sigara ve alkol kullanımı da reflü oluşumunda etkili.

Boğaz reflüsü nedir?

Asit mideden geri kaçtığı zaman, yemek borusuna doğru yükseldiğinde buna ‘mide reflüsü’ (gastroözefageal), daha yukarı kaçarsa ‘boğaz reflüsü’ (larengofarengeal) adı veriliyor. Mide ve boğaz reflüsü, temelde aynı rahatsızlık çünkü her ikisi de mideden kaynaklanıyor. Boğaz reflüsünü mide reflüsünün bir uzantısı gibi düşünmek gerekiyor. Fakat boğaz reflüsü hastalığın daha uzun sıçraması olarak düşünülebilir.

Boğaz reflüsü belirtileri

Aslında mide ile boğaz reflüsünün arasında temel bir fark var; göğüste yanma. Mide reflüsünde göğüste yanma çok tipik bir bulgudur. Boğaz reflüsünde bu etki görülmeyebiliyor. Boğaz reflüsünün tipik özellikleri ise, boğazda gıcık hissi, yanma, temizleme hissi, öksürük, ses kısıklığı gibi yakınmalardır. Kimileri de ağzına sanki acı su geliyormuş gibi hissettiğinden yakınıyor.

Boğaz reflüsü ilacı tanıyı kolaylaştırıyor

Boğaz reflüsü, farenjit ve sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıklarıyla karıştırılabiliyor. Dolayısıyla kişi “Ben reflü müyüm?” diye sormuyor. “Çok sık farenjit oluyorum”, “Geçmeyen bir öksürüğüm var”, “Ağzımda acı bir tat var” diye doktorun kapısını çalıyor. Bu semptomlar üst üste koyularak bir ön tanı konuyor. Ardından reflüyü bastıracak ilaç tedavisine başlanıyor. İlaca verilen cevap aslında bizi reflü tanısına götürüyor. Kişi ilaçlardan fayda görüyorsa, tanı koymak daha kolaylaşıyor. Reflüde nadiren cerrahi müdahale tercih ediliyor. Çok ciddi bir mide ve boğaz reflüsü olduğunda ameliyat düşünülüyor ama bu oran çok düşük. Burada ilaçlarla birlikte daha çok yaşam şekline dikkat edilmesi gerekiyor.

Reflü sizden uzak dursun!

Mide ve boğaz reflünüz varsa mutlaka aşağıdaki uyarıları dikkate alın. Reflü şikayetlerini azaltmak için öneriler:  

  • Alkol ve sigaradan uzak durun.
  • Beslenmenize dikkat edin. Sebze meyve ağırlıklı beslenin.
  • Kola, salça, ketçap, domates, portakal, mandalina, limon ve sirke gibi asit içeriği olan gıdalardan kaçının.
  • Kahve, çikolata gibi gıdaları fazla tüketmeyin.
  • Stresten mümkün olduğunca uzak durun.
  • Akşam yemeğini uyumadan en az iki saat önce yiyin.
  • Yemeklerden hemen sonra yatış pozisyonuna geçmeyin.
  • Yatarken başınızın altına yastık koyarak yükseltin.