Yazı İçeriği

1. Karbonhidrat değil, protein alın

2. Her şeyi yemeyin

3. Sahurda basit bir kahvaltı yapın

4. ‘Hararet oldum’ diyerek bu içecekleri içmeyin

5. Acıdan uzak durun

6. Yağlı yiyecekleri kendinize yasaklayın

7. Uykuya hemen geçmeyin

8. Başınız 20 cm yüksekte olsun

9. Streç kıyafetler giymeyin

10. Stresten arının

11. Ağırlık kaldırmayın

12. İlaçlarınızı kesmeyin

Reflünüz varsa Ramazan’da beslenmeye dikkat

Ramazan’da aç kalacağınız endişesiyle ağır besinleri tercih eder, iftar ile sahurda karnımızı tıka basa doyurmaya çalışır, üstelik yemek yer yemez uyuruz. Bu hatalı beslenme tarzımız ve davranışımız Ramazan’da da mide yanması gibi şikayetlerin yanında genellikle reflü gibi mide hastalıklarını beraberinde getirir. Hatta reflü başka sağlık sorunlarını da tetikleyebilir. Örneğin göğüs bölgesinde veya kalpte ağrı ya da çarpıntı gibi ‘kalp krizine’ benzer şikayetler gelişebilir. Daha da önemlisi, yemek asidi reflü olan kişilerde akciğerlere doğru kaçtığında nefes darlığı, hatta astım gibi ciddi sağlık sorunları da ortaya çıkabilir. Reflü olan kişilerin Ramazan’da oruç tutarken dikkat etmeleri gereken noktalar şunlardır:


1. Karbonhidrat değil, protein alın

Ramazan’da tüketimi artan baklava ve benzeri hamurlu tatlılardan uzak durun, çünkü çabuk acıkmaya yol açarlar. Kilo ve diyabet probleminiz varsa karbonhidrat ağırlıklı gıdalardan uzak durun. Bunun yerine yeşil sebze ve protein ağırlıklı gıdalar tercih edin.

2. Her şeyi yemeyin

Midenizi tıka basa doldurmayın. Çünkü reflü olan kişilerde mide boşalma zamanı gecikir. Bu nedenle aşırı yemek sonrasında; hazımsızlık, karın şişliği ve gaz şikayetleri gibi yakınmalar olabilir. İftarı çorba ile açtıktan sonra yemeğinizi zamana yayarak, yavaş yavaş yemeye özen gösterin. Hafif tatlınızı veya meyvenizi iftar yemeğinden 1,5-2 saat sonra tüketin. Ramazan’da yemeğinizi yatağa girmeden en az sonra 2-3 saat önce bitirmeye dikkat edin.

3. Sahurda basit bir kahvaltı yapın

Özellikle reflünüz varsa sahurda aşırı yağlı, kızartmalar, acı, ekşi gibi ağır besinlerden uzak durun. Çünkü bu besinler reflü belirtilerini arttırır, rahatsızlık oluşturur. Bunun yerine yağsız peynir, domates, salatalık, yumurta, zeytin ve kepekli ekmek gibi hafif besinlerden oluşan bir kahvaltı yapın. Sahurda da yemeğinizi zamana yayarak ve yavaş yavaş yemeye dikkat edin. Uzun süre tok tuttukları için proteinden zengin besinler tercih edilebilirsiniz.

4. ‘Hararet oldum’ diyerek bu içecekleri içmeyin

Gazlı içecekler reflüyü tetiklediği için bu tür içeceklerden kaçının. Bunun yerine su (ılık), yağsız ayran, doğal üzüm suyu ve şekersiz komposto gibi içecekleri tüketin.

5. Acıdan uzak durun

İftar yemeğinde reflüyü tetikleyen çikolata, turşu, acı biber, pul biber, çiğ soğan ve sarımsak gibi besinlerden uzak durmanız çok önemli. Bunların yanı sıra yine reflü yakınmalarını arttıran sirke, kola ve gazoz gibi içeceklerden de kaçının.

6. Yağlı yiyecekleri kendinize yasaklayın

Yağlı besinler mide asidinin yukarıya kaçıp yemek borusunda harabiyet oluşturmasına yol açabilir. Bu yüzden iftar yemeğinde yağlı besinlerden ve kızartmalardan uzak durmanızda fayda var.

7. Uykuya hemen geçmeyin

Sahur yemeğinden sonra hemen yatağa girmeyin. Reflü sıklığınıza göre bir süre bekleyin. Başınız yaklaşık 15-20 cm yüksekte olacak şekilde yatmanız uygundur. Böylece yerçekimi etkisi ile mide içeriğinin yemek borusuna kaçması engellenmiş olur ve reflü de tetiklenmez.

8. Başınız 20 cm yüksekte olsun

Yatarken başınız ile vücudunuzun üst kısmının yüksekte olmasını sağlayın. Yastığınızın başucunu 20 cm kadar yükseltirseniz, mide içeriğinin yemek borusu ve yutak bölgesine doğru kaçışını önleyebilirsiniz.

9. Streç kıyafetler giymeyin

Dar pantolon ve korse, mide asidinin yemek borusuna ulaşmasını kolaylaştırır. Bu nedenle bol pantolonları tercih edin. Karın basıncının artmasına ve reflü şikayetlerinin ortaya çıkmasına yol açtığı için sıkı kemer kullanmayın.

10. Stresten arının

Stres, reflüyü tetikleyen önemli bir faktör. Tüm faktörler doğru uygulansa da (gıda, ilaç gibi) stresli bir yaşam reflüyü tetikler. Bu nedenle sakin, mutlu ve huzurlu bir yaşam reflü ile mücadeleyi kolaylaştırır.

11. Ağırlık kaldırmayın

Ramazan’da hareketsiz kalacağınız düşüncesiyle karın basıncını artıran sporlar yapmayın.  Bunlar reflünün şiddetini artırır. Egzersiz yapıyorsanız ağırlık kaldırma ve ıkınma gibi karın basıncını artıran spor türlerinden kaçının.

12. İlaçlarınızı kesmeyin

Reflü için ilaç tedavisi görüyorsanız, diğer tedavi ilaçlarınız gibi Ramazan ayında da tedavinizi aksatmayın. İlacınızı doktorunuzun önerisi doğrultusunda iftarda ya da sahurda almayı asla ihmal etmeyin.