Yazı İçeriği

Kabızlık veya ishal

Gaz sorunu

Kusma

Solunum yolu enfeksiyonu

Deri döküntüleri

İnek sütü alerjisi olan bebeklerin verdiği tepkiler

İnek sütü alerjisi bebeklerde çok sık rastlanan önemli bir sorun. Birçok aile bu durumun tanısı konulana kadar birçok yanlış hareketle bebeğin sorununu daha da artırır. Anneler “Karnı aç” diye düşünerek bebeği besleyebilir. Bebek inek sütünü hazmedemediğinden şikayetleri artar ve ağlar. Bazı belirtileri yaşayan bebeklerin ebeveynlerinin inek sütü alerjisini akıllarına getirmeleri ve doktorlarına doğru bilgilendirme yapmaları gerekir. Tanı konulduğunda özel bir diyetle hızlı bir şekilde giderilen inek sütü alerjisinde yaşanan 5 sorun şöyle sıralanabilir:


Kabızlık veya ishal

İnek sütü alerjisi olan bebeklerin yaşadığı önemli sorunlardan biri bağırsak sorunlarıdır. Bu bebekler sütün içerisinde bulunan özel bir proteini hazmedemez. Bu durum da bebeklerde ishal ve kabız gibi sindirim sistemi problemlerini beraberinde getirir.

Gaz sorunu

“Gazlı bir bebek” ya da “Bebekken babası da böyle zor bebekti” gibi söylemlerin inek sütü alerjisini akıllara getirmesi gerekir. Gaz sıkıntısı ile doktora gidip inek sütü alerjisi tanısı konulan bebeklerin oranı yüzde 5 civarında. Bu tip bebekler karnı doyduktan sonra şiddetli bir karın ağrısı ve gaz sorunu yaşayabilir.

Kusma

Bu bebekler genellikle yediklerini hazmedemez ve karnı doyduktan hemen sonra kusar. Yani annenin verdiği ya da hazır mamalardan aldığı inek sütü bebeğe dokunur. İnek sütünün içindeki proteini bebeğin midesi tolere edemediği için vücuttan atmaya çalışılır. Reflüsü olan çocuklarda da yüzde 20 oranında inek sütü alerjisi bulunmuştur.

Solunum yolu enfeksiyonu

İnek sütü alerjisinde yüzde 20-30 oranında solunum yolu enfeksiyonu görülür. Vücut sütü istemediği zaman hapşırık, tıksırık ve sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonu yaşanır.

Deri döküntüleri

İnek sütü alerjisi yaşayan bebeklerde egzama sık olarak görülür. Kaşıntılı döküntüler, vücutta yaygın kabarıklıklar oluşabilir. İnek sütü alerjisine ait bu belirtiler üç farklı seyirle karşımıza çıkar. Çok az inek sütü alımından sonra hemen bir saat içerisinde hemen ortaya çıkanlar, birkaç saat sonra ortaya çıkanlar ve 24 saat geçtikten sonra ortaya çıkanlar gruplar vardır. Annenin inek sütü alerjisi konusunda takipte ve dikkatli olması gerekir.