Yazı İçeriği

Çocuklar neden iri gözlü olur?

Glokom hastası bebekler güneşli havada gözlerini açamaz

Glokom her yaşta ortaya çıkabilir

Glokom hastalarına ilk ilaç tedavisi uygulanır

Çocuklarda glokom belirtileri

Çoğunlukla güzellikle özdeşleştirilen iri göz, görme kaybına varabilen halk arasında göz tansiyonu olarak adlandırılan glokom habercisi olabilir. Her 10 bin bebekten biri glokom hastası olarak doğarken, bunların yüzde 90’ı bebek 1 yaşına gelene kadar ortaya çıkar. Glokom ortaya çıktığında, tanısı koyulana kadar geçen sürede oluşan hasarı geri döndürmek mümkün değil. Bu nedenle anne babaların son derece dikkatli davranması ve glokomun belirtilerini bilmesi kritik önem taşır.


Çocuklar neden iri gözlü olur?

Kaliteli bir görme temini ve göz içi yapıların beslenmesi için, anne karnında son 2-3 ayda gözün içerisinde su yapımı başlarken; gözün kanal sisteminde de yavaş yavaş delikçikler açılır ve sıvı yavaş yavaş bu delikçiklerden dışarıya çıkmaya başlar. Doğuştan glokomda ise o delikçiklerin gelişiminde problem olduğundan sıvı dışarıya çıkamaz. Bu nedenle de gözün içerisinde basınç yükselir ve görme sinirlerinde tahribat meydana gelir. Bebeklerin gözleri yetişkinlerden farklı olarak elastik olduğu için, içeride basınç yükseldiği zaman ilk 3 yaşına kadar göz küresi büyümeye başlar. O nedenle bu çocuklar genelde iri gözlü olur. Aileler bebeğinin ya da çocuğunun gözlerinin iri olduğunu fark ettiklerinde mutlaka göz hekimine başvurmalıdır.

Glokom hastası bebekler güneşli havada gözlerini açamaz

İri gözün yanı sıra bebeklerde hastalığın en önemli belirtilerinden biri de, ışıklı ve güneşli havada gözlerini açamamaları. Ancak pek çok anne baba bu belirtilerin de bir hastalığın habercisi olabildiğini bilmez. Çocuklarda böyle bir şikayet belirmesi durumunda ebeveynlerin bunu ihmal etmemesi ve bir hekime başvurması gerekir. Ailelerin en fazla dikkatini çekebilecek bulgular arasında, gözlerin sulanıp akması, gözün saydam tabakalarının grileşip matlaşması yer alır.

Glokom her yaşta ortaya çıkabilir

Glokom genellikle sinsice ilerlediğinden kişinin görme yeteneğindeki kaybı çok yavaş oluşur. Bu nedenle en son aşamaya geldiğinde anlaşılabilir. Her yaşta ortaya çıkabilir. Çocukluk çağında oluşan glokomda genellikle cerrahi tedavi uygulanırken, göz kanalında delikçik açılıp sıvının dışarıya akmasıyla tansiyon normale döner ancak buna karşın bazen ikinci ve üçüncü ameliyatlar da gerekebilir.

Glokom hastalarına ilk ilaç tedavisi uygulanır

Glokom hastalarının hayat boyu belirli aralıklarla hekime muayene olmaları gerekir. Muayene sıklığı başlangıç glokomunda 6 ayda bir iken, ilerlemiş olgularda bu süre 2 aya kadar inebilir. Yetişkinlerde; ilk basamakta ilaç tedavisi uygulanır. Damlanın yeterli olmadığı, damlaya rağmen görme siniri hasarının ilerlediği olgularda ise lazer ve ameliyat seçenekleri uygulanır.