Yazı İçeriği

1. Gözyaşı kanalları tıkanıklığı

2. Üst göz kapağı düşüklüğü

3. Prematüre retinopatisi (ROP)

4. Göz enfeksiyonları

5. Göz kusurları

6. Göz tansiyonu (glokom)

7. Çocukluk kataraktı

Yenidoğan gözlerindeki bu belirtilere dikkat!

Yenidoğan göz çapaklanması varsa…

Pek çok kişi gözdeki sorunların yaşın ilerlemesiyle ortaya çıktığını düşünür. Oysa yenidoğan bebeklerde bile gözle ilgili sağlık sorunları görülebilir. İşte yenidoğanların gözlerinde rastlanan 6 önemli sorunla ilgili önemli bilgiler...


1. Gözyaşı kanalları tıkanıklığı

Gözyaşları, göz kapağı kenarlarında, üstte 2 ve altta 2 olmak üzere 4 küçük delik aracılığıyla gözlerden boşaltılır. Yenidoğan bebeklerin gözlerinde yaygın görülen bir diğer sorun ise bu kanalların bir veya daha fazlasının bloke olması. Bu durum göz enfeksiyonlarına neden olabilir ve enfeksiyonu temizlemek için antibiyotik gerekebilir. Çoğu gözyaşı kanalı bebeğin ilk yılı içinde kendiliğinden açılır. Doğal olarak açılmazsa ameliyatla müdahale gerekebilir.

2. Üst göz kapağı düşüklüğü

Yaşlı erişkinlerde çok sık görülen, bir veya her iki göz kapağının sarkması sorunu, göz kapaklarını kaldıran kasın doğru gelişmediği yenidoğan bebeklerde de oluşabilir. Üst göz kapağı düşüklüğünde sorunun şiddetine bağlı olarak ameliyat gerekebilir; çünkü tedavi edilmezse zamanla göz tembelliği oluşabilir.

3. Prematüre retinopatisi (ROP)

Prematüre olan bebekler az gelişmiş gözlerle doğabilir. Tam olgunlaşmamış, büyümek için daha fazla zamana ihtiyaç duyan ve retinaya kan taşıyan damarlar, doğumdan sonra gelişme göstermeme eğiliminde olabilirler. Bebek doğduktan sonra, bu tür kan damarları gerektiği gibi büyümezlerse gözün iç kısmı hasar görebilir. Bunun sonucunda da erken müdahale edilmezse kalıcı körlük gelişebilir. Prematüre bebeklerde kan damarlarının doğru şekilde geliştiğinden emin olmak için gözlerinin muayene edilmesi çok önemli. Muayenede yeterli damarlanma gözlenmezse göze daha fazla zarar gelmesini önlemek için tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bu kapsamda göz içine anormal damarlanmayı durduran enjeksiyonlar yapılabilir.

4. Göz enfeksiyonları

Bebekler doğum sırasında annenin doğum kanalında bulunan bakterilerine maruz kalırlar ve bu durum göz enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu yüzden yenidoğan bebeklerde doğumdan kısa bir süre sonra konjonktivit tablosu sıkça görülür. Ayrıca cinsel yolla bulaşan HPV gibi bazı virüsler de doğum sırasında bebeğe geçerek göz enfeksiyonuna yol açabilir. Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklere doğar doğmaz bir antibiyotik damlası veya merhem uygulanır ve böylece bu enfeksiyon temizlenmiş olur.

5. Göz kusurları

Yenidoğan bebekler; kornea, lens, retina ve göz kapakları sorunları ile bir gözün diğerinden daha küçük olması gibi gözün herhangi bir bölümünü etkileyebilecek göz kusurlarıyla doğabilirler. Bazen açıklanamayan bir anormallik veya görme kaybı da oluşabilir. Bebek göz kusuruyla doğarsa, kusur türüne bağlı olarak, tıbbi tedavi veya ameliyat gerekebilir.

6. Göz tansiyonu (glokom)

Göz tansiyonu yetişkin hastalığı olarak bilinse de aslında çocuklarda, hatta bebeklerde bile görülebilir. Bebeklerde oluşan göz tansiyonuna erken müdahale edilmezse aşırı derecede gelişebilir. Özellikle ülkemizde iri gözlü bebeklerin çok sevildiği bilinse de iki göz arasındaki irilik açısından farklılık, doğumsal göz tansiyonu hastalığının erken bir bulgusu olabilir. Göz tansiyonunun en önemli belirtisi ise o gözün normalden fazla büyümesidir. Özellikle gözün renkli bölümü normalden fazla büyümüşse ve iki göz arasındaki büyüklük farkı varsa, bebek ışığa bakamıyorsa zaman kaybetmeden bir hekime başvurmak gerekir. Erken dönemde yakalanan doğumsal göz tansiyonunda gözde devam eden büyümenin engellemesi adına göz damlaları ve cerrahi işlem ile tedavi edilir.

7. Çocukluk kataraktı

Katarakt her ne kadar ileri yaştaki yetişkinlerde sık görülse de aslında her yaşta, hatta bebeklerde bile ortaya çıkabilir. Çocuklarda katarakt teşhisi geç konursa, o gözde kalıcı tembellik gözlenir. Özellikle görmenin gelişmeye başladığı ilk bir aylık yenidoğan döneminde katarakt saptanamazsa gözde kalıcı tembellik oluşur. Gözün merceği bulanıklaştığında ve görmeyle ilgili sorunlara neden olan gözümüzün içerisindeki kendi lensimizdeki sertleşme neticesinde göz merceği kesifleşir. Bebeğin kataraktlarını çıkarmak için ameliyat gerekir.

Yenidoğan gözlerindeki bu belirtilere dikkat!

Yenidoğan bebeğinizde aşağıda yer alan belirtilerden biri bile varsa, zaman kaybetmeden bir göz hekimine başvurun.

  • Sulanma, çapaklanma ve akıntı
  • Kızarıklık
  • Bir gözün özellikle ışıklı ortamlarda kısılması
  • Gözlerin senkronik hareketleri kaybolması
  • Fotoğraflarda gözlerden yansıyan kırmızı reflenin sarıya/beyaza dönmesi
  • Başın ve/veya yüzünü bir yöne çevirmesi
  • Gözün saydamında şeffaflığın kaybolması ve bulanıklık
  • Gözler arasında irilik farkı ya da her iki gözün de bir erişkinin boyutlarında, yani ileri derecede irilik