Yazı İçeriği

Ispanağı Çok İyi Yıkayın

Ispanağın Yararları

En Sağlıklı Ispanak Yemekleri

Ispanağın Kalorisi ve Besin Değeri

Ispanak kış aylarının vazgeçilmez sebzeleri arasında yer alıyor. 100 gramında 23 kalori bulunan ıspanakta aynı zamanda 2,9 gram protein, 3,6 gram karbonhidrat, 0,4 gram şeker, 0,4 gram yağ ve 2,2 gram lif bulunur. İçeriğindeki karbonhidratların büyük bir kısmı lif açısından oldukça zengin bir besindir.

Tüm yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi ıspanağın da özellikle hastalıklardan korunmada sağlığımıza önemli katkıları bulunuyor. Ancak ıspanağın bu faydalarından yararlanmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Ispanağın, hazırlandıktan hemen sonra bekletilmeden yenilmesi büyük önem taşıyor. Aksi takdirde buzdolabında bile olsa bekletilmesi halinde ıspanağın besin değeri düşüyor ve kısa süre içerisinde çürüme sürecine giriyor. Bu sebeple eğer ıspanak yemeği ya da ıspanak kullanacağınız bir yemek yapacaksanız,  günlük olarak hemen tüketebileceğiniz miktarda alıp, hızla pişirerek aynı gün yemeniz gerekiyor.


Ispanağı Çok İyi Yıkayın

Ispanağın pişirmeden önce çok dikkatli yıkamalısınız. Tıpkı semizotunda olduğu gibi ıspanağın kökü ve yapraklarında çok miktarda toprak kalıntısı bulunur. Ispanaklarınızı yıkadıktan sonra bir süre sirkeli suda bekletebilirsiniz.

Sıra geldi ıspanağı pişirme aşamasına… Ispanak uzun süre pişirilmemesi gereken bir sebze. Bunun nedeni ise uzun pişirilmesi halinde ıspanaktaki vitamin ve minerallerin azalması. Ispanağınızı yıkadıktan sonra bir süre sirkeli suda bekletin ve sonra tekrar yıkayın. Hemen ardından ıspanağı fazla bekletmeden ellerinizle parçalara bölün. Metal bıçak ile kesilmesi durumunda ıspanağın vitamini azalır. Elle böldükten sonra ıspanağınızı hızla pişirin ve fazla bekletmeden tüketin.

Ispanağın Yararları

 • Ispanak bol miktarda C, E ve B vitaminleri, magnezyum, demir ve kalsiyum içerir. Bu nedenle besin değeri yüksektir.
 • Ispanak, içerdiği A vitamini nedeniyle göz sağlığı için yararlıdır.
 • Ispanak, sağlık açısından önemli bir risk olan pıhtılaşmayı yavaşlatır, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Yüksek tansiyonu düşürmede faydalıdır.
 • Zengin lif miktarı ile kabızlığı önler.
 • Vücudun kan yapımına katkıda bulunur.
 • Ispanağın bir diğer önemli etkisi ise kansere karşı koruyucu etki göstermesidir. 
 • Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkisi bulunan ıspanak hafızanın güçlenmesini sağlar ve barındırdığı beta karoten ve folik asit yardımı ile Alzheimer gelişmesi ihtimalini azaltır.
 • Kış aylarının vazgeçilmezi olan bu bitkiyi düzenli olarak tüketenler hem enerji alır hem de kaslarını güçlendirir.
 • Karaciğerin temizlenmesine katkıda bulunur.
 • Ispanağın içerisindeki magnezyum metabolizmayı hızlandırır.
 • Kadınların özellikle hamilelik dönemlerinde ihtiyaç duydukları folik asidi elde etmelerinin en doğal yolu ıspanak yemekten geçer. Çünkü ıspanakta bolca folik asit bulunur.
 • Ispanağın bir diğer faydası ise kemik gelişimine katkıda bulunmasıdır. Ispanakta bulunan K vitamini menopoz sonrası kemik erimesi ihtimalini düşürür.
 • Cilt sağlığına katkıda bulunur.

En Sağlıklı Ispanak Yemekleri

Buharda Ispanak

Malzemeler: Ispanak, tuz, biber, sarımsak ve ze
Ispanaklarınızı yıkadıktan sonra sirkeli suda bekletin ve tekrar durulayın. Bambu bir bıçakla ya da ellerinizle ıspanakları bölün. Tencerede kaynayan suya buharda pişirme aparatını ekleyin ve ıspanakları içerisine koyup kapağı kapatın. Ispanakları 2-4 dakika kadar buharda pişirdikten sonra çıkartın. Tuz, biber, sarımsak ve zeytinyağı ekleyerek tabağınıza alın. Yanına yoğurt da ekleyebilirsiniz.
 

Fırında Yumurtalı Ispanak

Malzemeler: 1 orta boy soğan, 4 yumurta, yarım çorba kaşığı tereyağı, 50 gram rendelenmiş yarım yağlı kaşar, 2 diş sarımsak, yarım kilo ıspanak, kararında tuz, kekik ve karabiber.

Ispanaklarınızı yıkadıktan sonra sirkeli suda bekletin ve tekrar durulayın. Duruladıktan sonra bambu bir bıçak ya da ellerinizle bölün. Soğanlarınızı küp şeklinde doğrayın. Sarımsaklarınızı iri parçalar halinde doğrayın. Isıttığınız tavaya tereyağını eritin. Doğradığınız soğan ve sarımsakları tereyağında soğanlar pembeleşinceye kadar pişirin. Soğan ve sarımsakların üzerine ıspanakları ekleyin ve 2 dakika kadar pişirin. Ocağı kapattıktan sonra tuzunuzu, biberinizi ve kekiğinizi tavaya ekleyip biraz karıştırın ve bu karışımı bir fırın kabına yerleştirin. Yumurtalarını dengeli dağılacak şekilde ıspanağınızın üzerine kırdıktan sora rendelenmiş kaşarları ıspanağın üzerine dökün. Pişirme kabınızı 180 derece sıcaklıktaki fırında 15 dakika pişirin. Afiyet olsun.