Yazı İçeriği

‘Hayır’ demeyi öğrenin

Çaresiz değilsiniz!

Mükemmel diye bir şey yok

Kendinizi ona adamayın

Kadın arkadaşlar önemli

Aldatmak iki kişilik bir eylemdir!

Kendinizi sevdiğinize adamayın

Çalışma hayatı, evdeki sorumluluklar, emek-ücret dengesizliği, iş hayatında yükselme imkanlarında güçlük… Annelik de cabası… Kadın olmak zorlukları da beraberinde getiriyor. Erkeklerle kadınlar arasında biyolojik farklılıklar mevcuttur. Sosyo-politik farklılıklardan söz etmek mümkün. Bu noktada kadın psikolojisini doğru anlamak önemli.


‘Hayır’ demeyi öğrenin

Birçok kadın çocukluğundan itibaren azla yetinmesi öğretildiği ve kendini sevmesi aşılanmadığı için kendini yeterince değerli bulmuyor. Kendini sevmek kişisel gelişim kitapları okuyarak halledilebilecek bir konu değil. Gelişim ve kendini sevmek bir ömür boyu sürüyor. Bunlar; kadının kendini farkındalığı ile başlıyor. Farkındalığı artan kadınların seslerini yükseltmeleri hem kendilerine hem birbirlerine değer vermeleri anlamına geliyor. Bu nedenle kendinize değer vermeyi öğrenin. Kimse sizi, sizin kadar düşünmez. Başkalarını kırmamak adına kırılan hep siz olursunuz. Üstesinden gelemeyeceğiniz ya da üstesinden gelseniz bile sizi tüketecek görev ve sorumluluklara gerektiğinde ‘hayır’ deyin.

Çaresiz değilsiniz!

Kadınlar, genellikle ‘öğrenilmiş çaresizlik’ duygusuyla kendilerini yeterince güçlü bulmuyorlar. Karar vermekten, hata yapmaktan fazlasıyla korkabiliyorlar. Korunmak ve kollanmak istiyorlar. Bu istekler zamanla bir kadının kendini muhtaç gibi hissetmesine neden olabiliyor. Bir hayatın sorumluluğunu üstlenmek ve kararlarının arkasında durmak sadece erkekler için değil, herkes için bir gelişim görevi. Kendinizi yetersiz ve çaresiz olarak görmeyin. Sorun odaklı düşünmek yerine çözüm odaklı düşünmeye çalışın. Hayatta başınıza gelenlerin çoğu bakış açınızla ilgili. Kendinizi bir kurban olarak görürseniz, hayatı da bir zalim olarak algılar ve yaşarsınız.

Mükemmel diye bir şey yok

Çoğu kadın için mükemmel olmak vazgeçilmez bir istektir. Mükemmelliğe giden yolu arayan kadınlar, kendilerini mükemmel görmedikleri ve hissetmedikleri için de yine kendilerini suçlayıp duruyorlar. Halbuki mükemmellik; ‘olmayan’ bir kavram! Dünya bile mükemmel değilken bir insanın mükemmel olabilmesinin herhangi bir yolu yok. Daha güzel, daha başarılı, daha zayıf, daha iyi anne olmak yerine yapabileceğiniz ve olabileceğiniz kadarın farkında olmanız önemli.

Kendinizi ona adamayın

Kadınlar, özel hayatlarındaki ilişkide daha çok emek veren, daha çok çabalayan taraf oluyorlar. Oysa genelde bir erkeği hayatının merkezine koyup tüm hayatını ona göre şekillendirmek, yıllar içinde kadında geçmeyen bir kırgınlık hissine ve incinmişliğe dönüşüyor. Hayatınızdaki insanı sevin ama asla kendinizi yok saymayın.

Kadın arkadaşlar önemli

Kadın arasındaki rekabet kadınları ataerkil sistem içinde daha zayıf hale getiriyor. Birbirlerini rakip olarak algıladıkları için özellikle iş ortamlarında birbirlerini negatif yönde etkiliyorlar. Oysa kadın dayanışması ve kadınların birbirini kabul etmesi, bir kadın için sosyal destek kaynaklarının en değerlisi. Ataerkil sistem içinde bu dayanışma olmaksızın hak kazanabilmek son derece zor. İş arkadaşlarınızı rakip ya da sinir bozucu insanlar olarak görmek yerine; beraber ne yapabiliriz diye düşünmek, onları anlamaya çalışmak sizi de zamanla mutlu edecek.

Aldatmak iki kişilik bir eylemdir!

Kadınlar, bir ilişki bittiğinde ya da aldatıldıklarında “Neyim eksik” diye kendilerini sorguluyorlar. Çoğunlukla da kendilerini suçluyorlar. Sık terkedilen kadınlar, sevilmeye değmeyeceklerini bile düşünebiliyor. Oysa belki de sorun sizde değil partnerinizde. Kadınlar özellikle aldatıldıklarında bunu yapan partnerinden ziyade diğer kadını ‘iffetsizlikle’ suçluyorlar. Ayrıca kendi ile bir kıyaslama yapabilmek için de diğer kadını merak ediyorlar. Halbuki bir ihanet söz konusu olduğunda, bu öteki kadının kötülüğünden ziyade iki kişilik bir eylemdir.