Yazı İçeriği

Kalp hastası çocuklarda bu önlemleri alın

Kalp hastası çocuklar spor yapabilir ama…

Serin ortamda olmalılar

Spor tedavinin başarısını da etkiler

Bu belirtiler 10 dakikada düzelmezse…

Kalp hastası çocuklarla ilgili uyarılar

Kalp hastası çocukların kalbindeki sorunlar uzun yıllar belirti vermeyebilir. Bu nedenle anne babaların çocuklarının her türlü hareketini dikkatlice gözlemlemeleri gerekir. Özellikle yaz aylarında çocuklar çok daha hareketlidirler. Dolayısıyla da kalplerinde bir sorun varsa bu durum daha kolay anlaşılır. Ancak her türlü olayda da hemen panik olmamak gerekir. Egzersiz sırasında çocuğa sıcak basması, hızlı nefes alması, yüzünde kızarma olması ve kalp atım hızının artması gibi durumlar normal olarak kabul edilir. Kalp hastası çocukların verdiği belirtiler ve dikkat edilmesi gerekenler noktalar şöyledir:


Kalp hastası çocuklarda bu önlemleri alın

Sıcak havalarda özellikle de egzersiz sırasında vücut kendini soğutabilmek için deri kan akımını artırır ve terleme yoluyla da kendini soğutur. Sıcak havalarda terlemeyle kan dolaşımındaki sıvının önemli bir kısmı kaybedilebilir. Kuru iklimlerde az miktarda terin buharlaşmasıyla vücut soğutulabilirken nem oranının yüksek olduğu yerlerde vücut bunu başarabilmek için daha fazla terlemeye gereksinim duyar. Bu nedenle sıcak havalarda çocukların 2-3 litre sıvı tüketmeleri gerekir. Kalp hastası çocuklar sıcak havalarda sıvı kaybına daha duyarlıdır. Bu çocuklar çok fazla güneşe maruz kaldıklarında baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma ve bayılma gibi belirtiler görülebilir.

Kalp hastası çocuklar spor yapabilir ama…

Kalp hastası olan çocuğun hangi sporları yapıp hangilerini yapamayacağına mutlaka doktoru karar vermeli. Ancak bu çocukların özellikle sıcak saatlerde fazla efor sarf etmekten kaçınmaları ve kontrollü bir şekilde spor yapmaları gerekir. Ayrıca yeterli sıvı alımları sağlanmalı, idrar söktürücü ilaç kullanıyorlarsa doktor önerisi ile bu ilaçların dozu ayarlanmalıdır.

Serin ortamda olmalılar

Kalp hastası çocukların vücutta hava akımına izin veren uygun kıyafetler giymeleri, direkt güneş ışığından uzak durmaları, güneşin zararlı etkilerinden korunmaları için şapka ve gözlük kullanmaları ve fazla tuz tüketmemeleri önerilir. İçinde bulundukları ortam serin olmalı ve hava akımının olmasına dikkat edilmeli, hatta mümkünse havalandırma kullanılmalı. Sıcak havalarda hava akımının olmadığı kapalı ortamlarda uzun süre kalmamalarına özen gösterilmeli. Hafif yiyecekler tercih edilmeli, enerji ihtiyacını karşılamak için düzenli beslenilmelidir.

Spor tedavinin başarısını da etkiler

Çocukların eve kapanmamaları, günde en az 60 dakika, orta-ağır yoğunlukta, haftanın her günü egzersiz yapmaları gerekir. Bu egzersiz süresi 10-15 dakikalık kısımlar halinde olabilir. Düzenli egzersiz yapmanın dolaşım sistemi, bağışıklık sistemi, kilo kontrolünde olumlu etkileri bulunur. Dolayısıyla da tedaviye olumlu etkisi bulunur. Ayrıca düzenli spor yapmak çocuğun stres seviyesini azaltır, kendine güven duygusunu geliştirir, odaklanmasına ve sosyal ilişkilerinin gelişimine katkı sağlar. Çocuğun bir doğumsal kalp hastalığı varsa uzmanına danışılarak izin verilen ölçülerde çocuğun güvenli bir şekilde spor yapması teşvik edilmeli. Çocuğun kalp hastası olması zaman zaman ailede aşırı kaygı haline ve korumacı tavra neden olabilir. Ancak gereksiz kaygılarla çocuğun spor yapması kesinlikle engellenmemeli.

Bu belirtiler 10 dakikada düzelmezse…

Çocuklarda egzersiz sırasında baş dönmesi, baygınlık hali, çarpıntı, konuşamayacak kadar nefes alıp verme zorluğu, renkte solma veya morarma, vücudunun soğuk ve nemli hissedilmesi gibi durumlar yaşanıyorsa dikkatli olunmalı. Böyle bulgular yaşandığında mutlaka egzersiz durdurulmalı ve çocuk dinlendirilmeli. Bahsedilen bulguların 5-10 dakika içinde düzelmemesi veya kötüleşmesi durumunda ise bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı.