Yazı İçeriği

Karahindiba Ne İşe Yarar?

Karahindiba Faydaları

Karahindiba Zararları Nelerdir?

Karahindiba Nasıl Tüketilir?

Karahindiba Çayı Ne İşe Yarar?

Karahindiba Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Karahindiba Nedir?


Karahindiba ılıman iklimde yetişen sarı çiçekleri bulunan yabani bir bitkidir. Güneşi çok sevmesine rağmen soğuk havaya oldukça dayanıklı bir yapısı vardır. Sağladığı faydalar ile bilinen karahindiba bitkisi papatyagiller (Asteraceae) familyasına aittir. Karahindiba bitkisinin her kısmından faydalanılabilir. Karahindiba bitkisinin genellikle çay formunda kullanımı yaygındır. Ancak çiğ olarak da tüketilebildiği bilinmektedir. Çiğ karahindiba otunun yaprakları salatalarda ve sandviçlerde kullanılabilir. 
Karahindiba özellikle A vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. Bunun yanı sıra B, C ve D vitaminlerini de içeriğinde bulundurur. Sahip olduğu vitaminler ve antioksidan maddeler sayesinde birçok sağlık problemi için faydalı hale gelebilir. 
 


Karahindiba Ne İşe Yarar?

Karahindiba yabani bir ot olarak bilinen ancak sağlığa birçok faydası bulunan bir bitkidir ve kök kısmı dâhil, bütünüyle tüketime müsaittir. En çok bilinen ve en yüksek oranda fayda sağladığı organ karaciğerdir. Karahindiba içerdiği faydalı vitaminler ve çeşitli maddeler sayesinde karaciğer hastalıklarına fayda sağlar. Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde kan şekerini düşürme etkisi bulunduğu için şeker hastalığında da faydalı olduğu söylenir. 
Karahindiba otu, içeriğinde taraxasterol adı verilen bir madde barındırır. Taraxasterol, immün sistem hastalıkları, zatürre(pnömoni), karaciğer gibi bazı hastalıklar üzerinde tedavi edici etkilerinin bulunduğu düşünülmektedir. 
Karahindiba bitkisinin etki ettiği bir diğer bölge ise üriner sistemdir. İdrar söktürücü etkisi, üriner sistemde oluşan rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilir ve bu etki yeşil yapraklarında bulunan yüksek potasyum sayesinde gerçekleşir. Aynı zamanda karahindiba otu içerdiği antiinflamatuarlar sayesinde ödem attırıcı bir etkiye sahip olduğu da bilinmektedir.  İçerdiği inflamasyonu azaltan maddeler aynı zamanda var olan iltihaplanmayı da en aza indirgeyerek kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. 
İnsan sağlığı için önemli bitkilerden biri olan karahindiba otu, besin değerleri açısından da vücut için oldukça faydalıdır. Kalori oranı düşük olan bu bitki, acı bir tada sahiptir. 
Karahindiba otunun besin değerleri(1 bardak çiğ karahindiba otu için):

 • Potasyum- 217 mg
 • Kalsiyum- 102 mg
 • Demir- 1.6 mg
 • Folat- 14.7 mg
 • C Vitamini- 19.3 mg
 • A Vitamini- 279 mg 

Karahindiba Faydaları

Karahindibanın yabani bir bitki olmasına rağmen sağlık açısından oldukça faydalıdır. Birçok şekilde tüketilebilen karahindiba otunun başlıca faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Karaciğer için oldukça faydalı bir bitkidir. Karaciğer metabolizmasını düzenler.
 • Safra kesesi taşı oluşuma engel olabilir.
 • Kan şekerini düzenler.
 • İdrar söktürücü özelliğinden dolayı idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Kolesterolü düşürme etkisi vardır.
 • Yeşil yapraklarında bulunan antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemine katkıda bulunabilir.
 • Kan sulandırma ve temizleme etkisi bulunur. Bu sayede romatizmal hastalıklarda fayda sağlayabilir.
 • Egzama ve kaşıntı gibi bazı deri hastalıklarına etki sağlayabilir.
 • Midenin temizlenmesinde etkisi vardır.
 • Böbrekleri çalıştırır.
 • Sindirim sistemini düzenler ve sindirimi kolaylaştırır.
 • Kan temizleyici etkisi sivilcelere fayda sağlayabilir.

Karahindiba Zararları Nelerdir?

Karahindiba bitkisi bazı durumlarda risk faktörü haline gelebilir. Bunlar:
Gebelik: Hamile kadınlar için riskli bir hale dönüşebilir. Hamilelik ve emzirme döneminde bazı besinlerin ve bitki çaylarının kullanımı sakıncalıdır. 
Alerji: Karahindiba bitkisi bazı bünyelerde alerjiye sebep olabilir.
Kan basıncı: Karahindiba bitkisi, idrar söktürücü etkisinden ötürü kan basıncını yüksek düzeyde düşürebilir. 
Diğer ilaçlar ile kullanımı: Karahindiba kan sulandırıcı etkisinin yanı sıra idrar söktürücü bir etkiye de sahiptir. Bitkinin kullanımı Bu yüzden İdrar söktürücü ilaçlar ile kullanımı da sakıncalıdır.
Böbrek yetmezliği: Böbrek yetmezliği olan hastalar karahindiba otunu kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Karahindiba Nasıl Tüketilir?

Karahindiba bitkisi genellikle kurutularak çay formunda kullanılabilir. Ancak çiğ olarak kullanılmasında da bir sakınca yoktur. 

Karahindiba Çayı Nasıl Hazırlanır?

Karahindiba çayı demleme yöntemi ile hazırlanır. Kaynamış bir bardak suya en fazla 1 tatlı kaşığı kurutulmuş karahindiba bitkisi eklenir ve 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. 10 dakika sonunda çay, tüketime hazır hale gelir. 

Karahindiba Çayı Ne İşe Yarar?

Karahindiba, içeriğindeki antioksidanlar ve vitaminler(A,B,C,D) sayesinde oldukça faydalı bir bitkidir. Karahindiba çayı şişkinlik, kabızlık ve ödem gibi rahatsızlıkların giderilmesi açısından faydalıdır. Aynı zamanda karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını düzenlemesi karahindiba çayının faydaları arasında yer alır. Karahindiba içerisinde bulunan vitamin ve antioksidanlar kan şekerinin düzenlenmesinde de etkilidir. 

Karahindiba Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Karahindiba nasıl kullanılır?

Karahindiba çiğ ve kurutulmuş olarak kullanılabilir. Çiğ olarak genellikle salatalarda kullanılır ve kurutulmuş hali ise genellikle çay olarak tüketilir.

Karahindiba kökü nasıl tüketilir?

Karahindiba kökü kurutularak çay formunda tüketilebilir. Aynı zamanda karahindiba bitkisinin kök kısımlarının kahve formunda tüketildiği de bilinir.

Karahindiba çayı nasıl yapılır?

Karahindiba çayı, bir bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş karahindiba ilave edilerek demlenmesiyle hazırlanır. 

Karahindiba ne kadar tüketilmeli?

Karahindiba çayı günlük en fazla 2 fincan olacak şekilde tüketilmelidir. Fazla tüketimi bazı istenmeyen sorunlara yol açabilir. Kan sulandırıcı ya da idrar söktürücü gibi ilaçlar kullanan bireyler karahindiba bitkisini kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır. Karahindiba kullanılan diğer ilaçlar ile etkileşime girerek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. 

Karahindiba bitkisi hangi hastalığa iyi gelir?

Karahindiba özellikle karaciğer için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda ödeme ve kabızlığa da iyi geldiği bilinir. Ayrıca safra kesesi taşı oluşumuna engel olmada faydalı olduğu bilinir.