Yazı İçeriği

3 top dondurmanın kalsiyumu 1 bardak sütle eşdeğer

Kasların düzgün çalışmasını sağlar

Ramazan’ın sağlıklı tatlısı

Gebelik dönemindeki bulantılara çare olabilir

Dondurmayı soslu yemeyin

Dondurma bademcikleri şişirir mi?

Dondurma alırken dikkat edin

Dondurma ile ilgili bilmeniz gerekenler

Meyveli, çikolatalı ya da vanilyalı rengarenk çeşit çeşit dondurmalar… Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tüm dondurma çeşitleri hem çocuklar hem de yetişkinler için çok daha cazip bir tatlı olur. Şerbetli ve ağır tatlılar yerine sütle yapılan dondurma, ortalama 120-200 kcal ile sağlıklı bir tercihtir.


3 top dondurmanın kalsiyumu 1 bardak sütle eşdeğer

Kalsiyum hem kemik ve hem de diş sağlığı açısından büyük önem taşır. Vücut günlük olarak yeterli miktarda kalsiyum almadığında kemiklerden çekilen kalsiyum ile kemik erimesi, diş çürümeleri gibi durumlar kaçınılmaz sonu oluşturur. Bununla birlikte yapılan çalışmalar, yetersiz kalsiyum alımının yağ hücrelerinde daha fazla yağ depolandığını gösteriyor. Yarım bardak süt ile 120 mg kalsiyum alınırken aynı miktar dondurmayla 150 mg kalsiyum alımı söz konusu. Bu nedenle süt tozu değil, sütle yapılan 3 top dondurma 1 su bardağı süt, 1 ince dilim ekmek ve 1 porsiyon meyveye eşdeğerdir.

Kasların düzgün çalışmasını sağlar

Sütten elde edilen bir tatlı çeşidi olan dondurmada protein kalitesi oldukça yüksek. Ayrıca A vitamini, B vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum gibi kaynakları da içerir. Bu nedenle dondurma kasların düzenli şekilde kasılıp çalışmasına destek verir ve böylece doku kaybına engel olur.

Ramazan’ın sağlıklı tatlısı

Özellikle Ramazan’da yavaşlayan ve kan şekerinde dengesizlikler yaşayan metabolizma için ağır tatlılar tehlike oluşturabilir. Bu tür tatlılar kilo artışı, kan şekerinde dengesizlik, ani acıkma atakları, susama hissi, sinirlilik, gerginlik gibi durumlar yaratabilir. Bu nedenle baklava, revani, tulumba gibi şeker, yağ zengini tatlılar yerine serinletici etkiye sahip glisemik indeksi düşük dondurma, muhallebi, sütlaç gibi tatlı türlerini tercih etmekte fayda var. Aynı zamanda düşük bir kalori değerine sahip olduğundan ölçülü tüketildiğinde kilo artışına da neden olmaz.

Gebelik dönemindeki bulantılara çare olabilir

Gebeliğin ilk haftalarında kendini gösterebilen mide bulantıları bazı dönemlerde çok yoğun enerji kısıtlamalarını ve düzensiz beslenmeyi tetikleyebilir. Bu dönemde en sade ve tadı mümkün olduğunca nötr gıdalar tercih edilmek istenir. Dondurma bu tür atakları olan hamilelerde iyi bir protein kaynağı olduğu gibi kusma ile yoğun sıvı ve mineral kaybı olduğu bu dönemde mineral açığının yerine konulmasına da yardımcı olur.

Dondurmayı soslu yemeyin

2002 yılında yapılan bir çalışmada, katılımcıların beyinleri zararsız bir yöntemle izleniyor ve dondurma yediklerinde beyinlerinde hangi noktaların aktive olduğu ortaya çıkartılıyor. Sonuç olarak dondurmanın beyindeki keyif bölgelerine dokunduğu, insanların dondurmayı keyif almak ve sosyalleşmek için kullandığı ispatlanıyor. Ancak dondurmanın sağlığa faydalarını maksimum seviyede, zararlarını ise minimum düzeyde tutabilmek için özellikle çikolatalı külahlar, soslar ve kağıt helva tercih edilmemesi, sade ya da meyveli türlerinin tercih edilmesi gerekir. Çünkü aksi takdirde çok masum bir besinsel kaynak olan dondurma kalori bombası haline gelebilir.

Dondurma bademcikleri şişirir mi?

Annelerin yıllardır çocuklarına öğrettiği ve onlar için de korkulu bir rüya haline gelen dondurmanın bademciklerde enfeksiyona neden olacağı efsanesi hiçbir bilimsel kanıta dayanmaz. Çok soğuk olan bir besinin damarlarda ani daralma yaratarak direnç mekanizmasında bozulmaya yol açarak enfeksiyona neden olması görünen bir durum olsa da hiçbir bilimsel dayanağı bulunmaz. Dondurma tüketiminin ardından tüketilen oda sıcaklığındaki 1 bardak su veya nane çayı mideyi rahatlatır.

Dondurma alırken dikkat edin

Hijyenik koşullarda hazırlanmış ve eriyip tekrar dondurulmasına izin verilmemiş dondurmayı gönül rahatlığıyla çocuğunuza verebilirsiniz. Fakat dondurma paketlerinin üzerinde görülen buz kristallerine dikkat edin. Ambalajın üzerindeki buz parçacıkları dondurmanın eriyip tekrar donduğunu ve bakteriyel üremeye açık olduğunu gösterir.