Yazı İçeriği

1. Sağlıklı kilo vermek ara öğünle mümkün

2. Karbonhidratı keserek sağlıklı kilo veremezsiniz

3. Hızlı kilo vermek için şok diyetlere başvurmayın

4. Buğday yerine kepekli ürünleri tüketin

5. ‘Akşam bir şey yemeyin’ uyarısı efsane mi?

Kilo vermek için bu 5 kurala dikkat!

Kişiler, doğası gereği düzenli aralıklarla beslenerek hayatını devam ettirir. Ancak beslenmek denildiğinde, sadece karın doyurma, açlık bastırma veya ne arzulanırsa onu yemenin akla gelmemesi gerekir. Bu şekilde beslenmek kilo artışına neden olabileceği gibi, sağlığı da olumsuz etkiler. Sağlığı olumsuz şekilde etkilemeden doğru bir şekilde kilo vermek için beslenmenin, vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarda ve uygun zamanlarda alması için bilinçli olması gerekir. Doğru sanılan kulaktan dolma bilgilerle bilinçsiz bir şekilde zayıflama sağlık sorunlarına davetiye çıkarır. Sağlıklı kilo vermenin yolları…


1. Sağlıklı kilo vermek ara öğünle mümkün

Yeterli ve dengeli beslenmek, metabolizmayı canlı tutmak ve yağ yakımını hızlandırmak için ana ve ara öğünleri atlamamak gerekir. Ara öğünlerle desteklenmeyen bir beslenme programı sonucunda metabolizma hızı düşer, aşırı açlık dolayısıyla bir sonraki öğünde fazla miktarda besin tüketimi gerçekleşir. Böylelikle kilo vermek güçleşir.

2. Karbonhidratı keserek sağlıklı kilo veremezsiniz

Karbonhidratlar, vücut için temel enerji kaynağını oluşturur. Gün içinde yeterli miktarda karbonhidrat alınmadığında, beyne glikoz göndermek üzere kaslar enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Bu da sağlıksız kilo kaybı demektir. Kan şekerini hızlı yükselten basit şekerler yerine lif içeriği yüksek, sağlık açısından daha faydalı olan kompleks karbonhidratları tercih etmek gerekir. Bunu da beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, pirinç yerine bulgur, kinoa veya karabuğday tercih ederek sağlamak mümkün.

3. Hızlı kilo vermek için şok diyetlere başvurmayın

Diyet yapanların en büyük şikayeti diyete karşı dirençli duramamak olur. Bu yüzden de çare kısa zamanda hızlı kilo verdiren şok diyetlerde aranır. Kısa süreli şok diyetlerle hızlıca verilen kilolar ilk anda mutluluk verse de belli bir zaman sonra durağan döneme geçilir ve kilo vermek mümkün olmaz. Bu durum kişileri umutsuzluğa ve beraberinde aşırı yemek yemeye itebilir. Şok diyetler yerine kişiye özel beslenme programı için bir diyetisyene danışmak sağlıklı ve kalıcı kilo vermeyi sağlar.

4. Buğday yerine kepekli ürünleri tüketin

Kepek, çavdar gibi tahıllarla yapılan ürünlerin kalori değerleri aslında buğdaya göre daha düşük değil. Ancak kepek, çavdar, buğday unu ile yapılmış ürünlerin besleyici değerleri farklı. İçerdiği lif miktarı zengin olan kepekli ürünler, şeker, kolesterol ve tansiyon seviyelerini dengelediği, doygunluk ve tokluk hissi verdiği, dışkılama sayısını ve miktarını artırdığı için sağlık açısından daha yararlı bulunur ve kilo verirken de yardımcı olur.

5. ‘Akşam bir şey yemeyin’ uyarısı efsane mi?

Kilo vermek için yapılan diyetlerde akşam belli bir saatten sonra kesinlikle besin tüketilmemesi söylenir. Ancak bu görüş doğru bulunmaz. Diyetisyen kontrolünde hazırlanan beslenme programları birbirinden farklı olabilir. Gece öğünündeki saat sınırlaması da bireyden bireye farklılık gösterir. Bu nedenle besin tüketilen saatten ziyade tüketilen besinin ne olduğu daha çok önem taşır. Günlük kan şekeri düzenini sağlamak için gece ara öğününün yatmadan yaklaşık 2 saat önce tüketilmesi gerekir. Böylelikle kilo vermek için de boşa çabalamamış olursunuz.