Yazı İçeriği

En çok akciğer kanseri vakaları etkileniyor

Bu kişilerde koronavirüs akciğerlere hızlı inebilir

Göğüs hastalığı olanlarda Covid-19 belirtileri

KOAH ve akciğer kanserinde tablo daha ağır

Ne zaman doktora gitmeli?

İlaç tedavileri devam eder mi?

Covid-19’a karşı maske takın

Covid-19 en çok akciğer kanseri vakalarını zorluyor

Tüm dünyada salgın olarak yayınlanan yeni tip koronavirüs (Covid-19), daha 50 yaş üstü ve kronik hastalığı olanları daha çok etkileyip hastalığın daha ağır seyretmesine yol açıyor. Hatta genellikle yaşanan can kayıpları bu kişilerde görülüyor. Diyabet (şeker hastalığı), böbrek hastalığı, kalp damar hastalıkları, kanser hastalığı, hamileliğin olması durumlarında daha riskli kabul edilen Covid-19 hastalığının kronik göğüs hastalığı olanlarda da tehlikeli boyutu artıyor.


En çok akciğer kanseri vakaları etkileniyor

Akciğer kanseri ve gibi kronik göğüs hastalıkları olan kişilerin koronavirüsten en çok etkilenenler arasında. Akciğer kanseri vakaları koronavirüsü aldıkları zaman hasta olmak olasılıkları artar ve tablo ağır seyreder. Kronik göğüs hastalıklarından KOAH ve astımda ise hasta olma olasılığı kanser hastaları gibi olmasa da toplumda daha fazladır. Bu göğüs hastalıkları olan kişilerde koronavirüs hızla akciğere iner ve yaşamsal risk oluşturur.

Bu kişilerde koronavirüs akciğerlere hızlı inebilir

Özelikle KOAH ve akciğer kanserleri olup yaşları 50’den fazla olan kişilerde hem hastalık, hem yaş hem de aldıkları tedaviler enfeksiyona eğilimi artırır. Astım hastalarının ciddi bir kısmı gençtir ancak bu kişilerde enfeksiyon akciğerlere hızlı inebilir ve ağır bir solunum yetmezliği tablosu oluşabilir.

Göğüs hastalığı olanlarda Covid-19 belirtileri

Ateş, öksürük, halsizlik belirtileri Covid-19’un tipik semptomlardır. Bu belirtiler göğüs hastalıkları olanlarda farklılık göstermez. KOAH ve astımda hastalığında normalde de kuru öksürük görülür. Başka bir enfeksiyon varsa ateş yükselir ve Covid-19 ile karışabilir. Yeni tip koronavirüs enfeksiyonunda daha çok kuru öksürük görülür. Bu da astımla karışmasına yol açar. Ancak ateş enfeksiyonu anlamamız için ayırt edicidir. Ateş olmadığında Covid-19 tehlikesi hafifleyebilir.

KOAH ve akciğer kanserinde tablo daha ağır

Yeni tip koronavirüs ile enfekte olmuş herkes Covid-19 hastası olmaz. Hastalarında yüzde 80’i ateş ve öksürük ile bunu atlatırken yüzde 20’sinde ağırlaşır ve hastaneye yatırılır. Bunların da yüzde 20’si yoğun bakıma alınır. Ağır hastaların çoğu ileri yaştaki kişilerdir. Bu noktada KOAH ve akciğer kanseri hastalarının yoğun bakıma gitme olasılıkları yüksektir.

Ne zaman doktora gitmeli?

Herhangi bir kronik hastalığı olmayan kişiler de maske takmalı; ateş, öksürük ve nefes darlığı olursa acilen hastaneye gitmelidir. Kronik göğüs hastalığı olanlar ise bu durumda vakit kaybetmeden acile başvurmalıdır.

İlaç tedavileri devam eder mi?

Kronik göğüs hastalıkları olanlar ve düzenli ilaç kullananlar Covid-19 durumunda gereksiz kortizon almamalıdır. Bu dönemde kişilerin doktorun belirlediği şekliyle tedavilerine devam etmeleri gerekir. Kanser hastaları tedavi altındayken bağışıklıkları düşük olduğu için onkoloji hekimlerinin görüşleri doğrultusunda hareket etmelidir. Maske takarak korunmayı ihmal etmemelilerdir.

Covid-19’a karşı maske takın

Kronik göğüs hastalıkları ve akciğer kanseri olanlar, yeni tip koronavirüsten korunmak için dışarı çıkmamalıdır. Sıklıkla 20 saniye boyunca su ve sabunla ellerini yıkanmalıdır. Covid-19’a karşı bol su için ve dışarıda maske takmayı unutmayın. Kanser hastaları ve KOAH olanlar için maske kullanımı şart.