Yazı İçeriği

Mutluluğa pedal çevirin

İzleyici değil, aktör olun

Çocukluğunuza dönün

Hip-hop ya da göbek dansına ne dersiniz?

Mutluluk dekorasyonuna başlayın

Bol bol kahkaha atın

Keyiflenmek için somon ve limon

İş yerinizde nefes egzersiziyle rahatlayın

Mutluluğa giden yol

Bir sene daha bitmek üzere ve siz hala geçmiş seneyi mi düşünüyorsunuz? Geçmiş seneyi geride bırakın ve önünüzdeki seneye odaklanın. Basit yöntemlerle yeni yılda ruhunuzu iyileştirebilir ve bedeninize ‘sağlık’ hediye edebilirsiniz. İşte yeni yılda sizi mutlu edecek aktiviteler...


Mutluluğa pedal çevirin

Pedal çevirirken yapılan düzenli ve ritmik hareketler, günlük yaşantımızda maruz kaldığınız tüm olumsuz etkilerden uzaklaşmanızı sağlıyor. Çünkü hareket halindeki bedeniniz 30-40 dakika sonra ‘mutluluk hormonu’ olarak bilinen endorfin salgılamaya başlıyor. Bu da kendinizi mutlu hissetmemiz anlamına geliyor. Üstelik bu eğlenceli spora günde sadece 1 saatinizi ayırarak yaklaşık 300 kalori harcamanız da mümkün. O halde mutlu olmak için uzmanların önerilerine kulak verin ve haftada en az 3 gün, 30-45 dakika boyunca bisiklet sürün.

İzleyici değil, aktör olun

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de hemen herkes günde ortalama 4 saatini televizyon karşısında geçiriyor. Oysa sadece televizyon izleyerek mutlu olamazsınız. Çünkü televizyon izlemek kendinizle baş başa kalmayı ve sevdiklerinize zaman ayırmayı önlüyor. Mutlu olmanın formülü de ‘izleyici’ değil, ‘aktör’ olmaktan geçiyor. Bu yüzden televizyonda futbol maçını izlemek yerine, futbol oynamanın yollarını arayın. Saatlerce müzik programları izlemeyin, bunun yerine siz bir müzik aleti çalın.

Çocukluğunuza dönün

Okulda oynadığınız oyunları anımsayın; saklambaç, yakar top körebe ve istop… Hemen hepinizin çocukluk döneminizde bol kahkaha atmanızı sağlayan bu oyunlar, aynı zamanda bol kalori yaktıran muhteşem birer kardiyo egzersizi değil mi? Hem formunuzu korumak hem de içten kahkaha için sizinle tekrar çocuk olmayı kabul edecek arkadaşlarınızla, bulamazsanız kendi çocuklarınız ya da yeğenlerinizle parkın yolunu tutun ve bu oyunların tekrar keyfini çıkarın.

Hip-hop ya da göbek dansına ne dersiniz?

Dans etmek hem eğlenmenin, hem de form tutmanın en iyi yolu. Çünkü yağ yakımını hızlandırıyor, kas kitlenizi artırıyor, sizi tepeden tırnağa forma sokuyor. En önemlisi de tüm bunları yaparken sizi çok eğlendiriyor. Çünkü dans sırasında vücudunuz mutluluk hormonu endorfin salgılıyor. Afro ya da salsa, hip-hop veya göbek dansı gibi aklınıza gelebilecek sayısız dans çeşidini artık sadece dans stüdyolarında değil, fitness salonlarında da öğrenmeniz mümkün. Bu arada salgılanan mutluluk hormonu endorfin de cabası.

Mutluluk dekorasyonuna başlayın

Odanızı ya da yaşadığınız tüm mekanı şöyle dikkatlice gözden geçirmeyeli ne kadar zaman oldu? Belki farkında değilsiniz ama evinizde sevmediğiniz için size negatif enerji yükleyen ya da uzun zamandır kullanmadığınız pek çok obje olabilir. Artık beğenerek kullanmadığınız veya kişiliğinizi yansıtmayan eşyalardan bir an önce kurtulun. İşe önce sevmediğiniz tüm eşyayı atarak başlayın. Daha sonra sizi mutlu edecek objeler edinin.

Bol bol kahkaha atın

Kahkaha atarken an az 64 ayrı kas grubunuz çalışır. Hafifçe gülümsediğinizde bile sadece 10 farklı kasınız harekete geçiyor. Bu kaslar da beyninize şöyle bir mesaj gönderiyor: “Sahibin gülümsüyor.” Böylece beyin mutluluk hormonu olan ‘endorfini’ salgılamaya başlıyor ve stres hormonu üretimini durduruyor.

Keyiflenmek için somon ve limon

Eşinizle veya müdürünüzle tartıştığınızda ya da işler dağ gibi üzerinize yığıldığında stresten kurtulmak için hemen çözümü çikolata ya da şekerli besinlerde arıyor olabilirsiniz. Ancak şekerli besinler kan şekerinizi hızla yükseltip tekrar düşürdüğü için hızlı acıkmamıza neden oluyor ki bu da kilo almak anlamına geliyor. Somon ve limonu yeni yılda mutfaklarınızdan eksik etmeyin.

İş yerinizde nefes egzersiziyle rahatlayın

Geçen yılda yoğundunuz ve yeni yılda da bu yoğunluk devam edebilir. Ne kadar yoğun olursanız olun, kendinize mutlaka zaman ayırın ve iş yerinde her gün nefes egzersizi yapın. Bunun için sandalyenize oturun. Sol elinizi karnınızın, sağ elinizi de göğsünüzün üzerine koyun. Burnunuzdan derin nefes alarak diyaframınızı da kullanarak karın bölgenizin hareket etmesini sağlayın. Doğru nefes; burundan sessiz ve derin alınandır. İçinizden 3’e kadar sayın, ardından aldığınız nefesi yavaşça ağzınızdan geri verin. 3 defa bu egzersizi yaparak bedensel gerginliğinizi azaltmaya çalışın. Sonra normal ritminize dönün. Bu kısa nefes egzersizi sizin işyerinde daha az öfkelenmenize ve daha az gerilmenize katkıda bulunur. Yeni yılda bu tür yöntemlerle iş yerinize huzuru getirebilirsiniz.