Yazı İçeriği

Sağlıklı anne=mutlu bebek

Annelik fedakarlık gerektiren bir karar

Anne babalıkla birlikte ilişki değişir

Mutsuz annenin çocuğuna verdiği zarar

Çocuğunuzu hayatınızın merkezine koymayın

Mutlu anneliğin formülü

Sosyal hayattan vazgeçmeyin

Biyolojik olarak kodlanmış ve belli yaşa gelen tüm kadınların içgüdüsel olarak doğurganlığını içten içe etkileyen anne olma isteği, kadınların yaşamlarındaki seçimlerine de etki eder. Geçmişe göre modern yaşamda günlük hayatın içinde daha fazla yer alan kadınlar, iş ve eş seçiminde, ister istemez bu etki altında karar alırlar. Mutlu annelik için gerekli en önemli koşul; kadının anne olmaya karar vermesi ve buna hazır olmasıdır. Hazır hissetmeden alınan kararlar hamilelik ve doğum sonrası dönemlerde sorunlara sebep olur. Biyolojik olarak hazır olan kadının biyo-psi-sosyal anlamda da hazır olması gerekir. Gerçekten sevdiği kişi ile ilişkisinden çocuk yapması, güvenilir bir aile ortamının içinde olması kadın için vazgeçilmezdir.


Sağlıklı anne=mutlu bebek

İş yaşamı içinde aktif olan kadın için işiyle ve kariyeriyle ilgili sorun yaşamayacağı biçimde hamileliği ve doğumu planlaması, hem doğacak bebeğin gelişimi ve büyümesi hem de kadının ruhsal sağlığı için önemlidir. Geri dönüşü olmayan bu yeni yaşam biçimine mutlu biçimde adapte olmanın diğer bir yolu da doğacak çocuğun sağlıklı olması için gerekli fiziksel ve ruhsal sağlık önlemlerinin alınmasıdır. Fiziki ve ruhsal yapısı sağlıklı olan annelerin sağlıklı ve mutlu bebekleri olur.

Annelik fedakarlık gerektiren bir karar

Annelik, biyolojik olarak bağlandığınız ve asla kopamayacağınız bir durumdur. İlk doğduğu andan itibaren ihtiyaçlarını kendi başına karşılamayacak durumda olan bir insan için tüm yaşamını durduran ve bir süreliğine askıya alan insandır anne. Anne olana kadar belki de sadece kendi sorumluluğu için yaşamış olan bir kadının, kariyeri ve sosyal yaşamı için çeşitli hayallerini, sadece doğacak bebeğine endeksli biçimde ertelemesi, ciddi anlamda zor ve fedakarlık gerektiren bir karardır.

Anne babalıkla birlikte ilişki değişir

Fiziksel olarak değişen bir vücut, hormonal olarak etkilenen fiziksel ve ruhsal sağlık, tüm bunlara eklenen somut değişim ve problemlerdir. Kişi olmanın yanında anne olma kimliği eklenmesi belki de dünyanın en zor işidir. Kadın-erkek ilişkisine bir de annelik-babalığın eklenmesiyle değişen ilişki, özellikle çocuk doğduktan sonra daha da zorlayan faktörler arasında yer alır.

Mutsuz annenin çocuğuna verdiği zarar

Bireysel olarak mutlu olan kişi, hem çevresine hem çocuklarına hem de eşine mutluluk veren kişidir. Kişi bireysel mutluluk konusunda sıkıntı yaşadığında bu ilk olarak eve ve çocuklarına yansır. Mutsuz ve depresif bir kadın örneği verilirse; karamsarlık, isteksizlik yaşayan bir kadın, günlük işlerini bile devam ettiremeyen biri, daha öfkeli ve daha gergin olur. Bu gerginlik ve mutsuzluk ailede ilk başta çocuklara yansır. Çocuklarına daha sabırsız ve gergin davranmaya başlayan kadın, bazen bu öfkesi daha artınca, fiziksel şiddet olarak da bunu çocuklarına yansıtabilir. Bağırıp çağıran ve ne yazık ki şiddet uygulayan bir annenin çocuklarını mutlu etme şansı yoktur. Anne mutlu olursa, kişi mutlu olursa tüm sistem yani aile de mutlu olur.

Çocuğunuzu hayatınızın merkezine koymayın

Genellikle kadınlar, anne olduktan sonra tüm yaşamlarının merkezine çocuklarını koyarlar. Halbuki insanların önem listelerinde en üste kendilerini koymaları gerekir. Bireysel olarak ihtiyaçlarının farkında olmayan birinin, çevresindekilerin ihtiyaç ve eksikliklerini gözetmesi zorlaşır. Bunu metaforik bir örnekle açıklamak daha pratik olur: Uçağa bindiğinizde yapılan anonslarda maske kullanımı ile ilgili bir bölüm vardır. “Acil konumda başınızın üzerinden çıkan maskeyi kendinize doğru çekin............. Önce kendi maskenizi daha sonra diğerlerinin maskesini takın” der. Buradaki metafor tam da bu duruma oturur. Oksijensiz kalan birey bayılır. Bayılan kişi ne kendisine ne de bir başkasına yardım edebilir ama oksijen alan birey baygınlıktan kurtulur ve yanında oturan kişinin de hayatını kurtarır. Bireysel anlamda yaşamından memnun ve mutlu olan anne hem kendinin hem de çocuklarının daha farkında olur. İhtiyaç noktalarını daha iyi görüp daha sağlıklı çözümler üretir. Daha eğlenceli anne tüm ailenin yaşam ve enerji kaynağı haline gelir.

Mutlu anneliğin formülü

  • Düzenli spor yapmak
  • Doğum nedeniyle alınan kilolardan kurtulmak
  • Düzenli uyumak
  • Çocuk ve aileye ayrılan zamanın yanında sosyal yaşama yeterince zaman ayırmak
  • Kadınlar için önemli olan sırdaş ve paydaşlara zaman ayırmak (kadınlar erkeklere göre daha çok konuşarak, içini dökerek, dertleşerek rahatlarlar)
  • Anne olamadan önceki yaşamında taşıdığı kimlikleri kendine hatırlatmak
  • Zevk ve keyif aldığı şeylerden çocuklarına daha fazla zaman ayırmak için vazgeçmemek

Özetle; birey olarak kendine daha fazla değer vererek mutlu anne olmak mümkün.