Yazı İçeriği

Kapalı ortamlara güvenmeyin

Hava kirleten maddelere dikkat!

Klimanızı kışın da temizleyin

Ofiste zatürreden korunmak için yapılabilecekler

Sağlıksız ofis zatürre yapabilir

Kışın soğuklardan dolayı kendimizi kapalı ortamlara atıp ısınmaya çalışıyoruz. Dışarıdayken sıcakla temas edebileceğimiz anı hayal ediyoruz. Hatta hiç üşümemek için işten eve, evden işe gitme gibi bir döngünün içine giriyoruz. Peki ama gripten zatürreye kadar pek çok hastalık tehlikesinin dışarıdaki soğuk havadan çok içerideki sağlıksız havadan kaynaklandığını biliyor muydunuz? Günümüzün büyük bölümünü işyerinde geçiriyoruz. Peki oturduğumuz sandalye ve koltuktan klimaya, pencereden havalandırma sistemlerine, yer döşemelerinden çalışma masasına ofisteki ortamımız ne derece sağlık dostu? Zira bu çok önemli detaylar bel ve sırt ağrılarından alerjiye, göz kuruluğu ve obeziteden bağırsak tembelliği ve depresyona dek birçok hastalığa zemin hazırlayabiliyor. Onlardan biri de virüsler ve bakterilerin yol açtığı gribal enfeksiyonlar ve koronavirüs salgınıyla yeniden gündeme gelen zatürre!


Kapalı ortamlara güvenmeyin

Kışın gribal enfeksiyonlara hatta zatürreye sanıldığı gibi soğuk hava değil, sağlıksız, düzenli havalandırılmayan kalabalık ortamlar ve ofisler davetiye çıkarıyor. Soğuk kış günlerinde grip ve alt solunum yolu enfeksiyonları ile klimaya bağlı alerjik ve bakteriyel hastalıklar artış gösteriyor. Kışın dondurucu soğuğu nedeniyle kapalı ve kalabalık ortamlarda daha fazla kalıyoruz. Kapalı alışveriş merkezlerinde geçirilen süre uzadıkça ve işyerlerinde soluduğumuz kalitesizleştikçe hastalıklara daha kolay yakalanıyoruz. Sıklıkla öksürük, balgam, nefes darlığı, hırıltı, ateş, kırgınlık gibi belirtilerle doktorun kapısını çalıyoruz. Özellikle gribal enfeksiyonlar, zatürre, astım ve KOAH atakları, akut bronşit ve soğuk algınlığı sonrası uzamış geçmeyen öksürükle karakterize bronş hiperaktivitesi (solunum yolu hassasiyeti) en sık görülen solunum hastalıklarıdır.

Hava kirleten maddelere dikkat!

Kapalı ortamlarda düzenli havalandırma yapılmadığı için oluşan sağlıksız hava zatürre ve diğer hastalıkların en büyük nedenlerinden biri iken hava kirliliğini de unutmamak lazım. Ev içinde ya da ofis ortamında havada bulunan tahriş edici maddeler özellikle astımlı kişileri sağlıklı kişilerden daha fazla rahatsız ediyor ve astım belirtilerinin ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Bu tahriş edici maddelerin bazıları kokularından tanınabileceği gibi bazılarının varlığı bile fark edilmeyebiliyor. Sigara, gaz ocağı ve gazlı ısıtıcılar, arızalı kalorifer kazanları, kapalı garajda çalışan araba, odun sobası ve şömine, formaldehit madde salınımı yapan mobilya yalıtım malzemeleri, bina temellerinden mekanlara sızan radon gazı bu tahriş edici maddeler arasında sayılabilir. Motorlu taşıtlardan, sanayi ya da konutlarda kullanılan yakıtlardan kaynaklanan gaz ve tanecikler solunum yollarını tahriş eder. Dış ortamda hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde gereksiz aktivitelerden kaçınılmalı, evin pencereleri kapalı tutulmalıdır” diyerek uyarıyor.

Klimanızı kışın da temizleyin

Klimalar yaz aylarında olduğu kadar kışın da tehlikeye zemin hazırlayabiliyor. Solunumla ilgili hastalıklarda klimanın temizliği, bakımının düzenli yapılması, havalandırmanın yeterli olması kritik rol oynuyor, hastalık riskini artırıyor. Bakımı yapılmamış klimaların kullanıldığı nemli ortamlarda legionella bakterisinin neden olduğu zatürre bulguları gözlenebiliyor. Özellikle alkol ve sigara kullanımı halinde söz konusu risk daha da artıyor.

Ofiste zatürreden korunmak için yapılabilecekler

 • Ellerinizi sık sık yıkayın.
 • Birbirinizle sarılıp öpüşmeyin. Başınızla selamlaşın, Japon selamı verin.
 • Kapı kollarını kağıt mendil ile tutun.
 • Ofisin düzenli temizlenip temizlenmediğine dikkat edin.
 • Soğuğa rağmen öğle aralarında ya da küçük zaman dilimleri yaratarak mutlaka kısa bir yürüyüş yapın.
 • Gün içerisinde hareketsiz kalmamak için ara sıra işiniz olmasa da merdiven inip çıkın.
 • Abur cubur, hazır ürünlerden uzak durun; sağlıklı beslenmeye dikkat edin, kendinize sağlıklı atıştırmalık hazırlayın.
 • Öksürürken ağzınızı kağıt mendille kapatın hemen çöpe atın ya da kolunuzla kapatın.
 • Hasta bir kişi ile yakın temastan kaçının, gerekirse maske kullanın.
 • Ofisi penceresi varsa mutlaka sık sık havalandırın, pencere açılmıyorsa da havalandırma sisteminin sağlıklı işlediğinden, klimaların bakımının yapıldığından emin olun. Ofiste, evde ve arabada kullanılan ısıtma sistemleri klimalar ve havalandırma sistemlerinin bakımı, hijyeni olası enfeksiyon hastalıklarından korunmada sanıldığından daha büyük önem taşıyor.
 • Ofis arkadaşlarınızla sohbet ederken belli bir mesafe olmasına dikkat edin.
 • Hastayken işe değil doktora gidin, gerekirse rapor alın. Hem kendi sağlığınız açısından istirahat edin hem arkadaşlarınızın sağlığını riske atmayın.
 • Kronik hastalığınız varsa ya da bağışıklığınız zayıfsa grip ve zatürre aşısı yaptırın.