Yazı İçeriği

1. Uykusuzluk için erken yatıp erken kalkın

2. Susuzluk sinir yapabilir

3. Öğleden sonra yorgunluk artabilir

4. Bir anda yemeyin

5 Sahura kalmamak sindirim sorunları yaratır

6. Ramazan kabızlık mı yaşıyorsunuz?

İlaç saatlerinizi böyle düzenleyebilirsiniz

Ramazan’da oruç tutarken karşılaşılan sorunlara çözümler

Ramazan’da gündelik yaşamınıza dair bir dizi önlem alarak oruçlu saatlerinizi daha sağlıklı ve rahat geçirebilirsiniz. Ramazan’da oruç tutarken gün içinde açlık ve susuzluğa karşı direncinizi artıracak öneriler…


1. Uykusuzluk için erken yatıp erken kalkın

Ramazan ayında en sık rastlanan sıkıntıların başında uyku düzeninin bozulmasına bağlı olarak yaşanan uykusuzluk gelir. Özellikle iftar ve sahur arasındaki sürenin kısa olması, yanı sıra sahura kalkmak için uykunun bölünmesi nedeniyle ertesi gün açlık ve susuzluktan ziyade uykusuzlukla baş etmek durumunda kalınabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için mümkün olduğunca erken yatıp yeterli uykuyu alarak güne başlanmalıdır. Bununla birlikte süresi ne olursa olsun kaliteli bir uyku geçirecek ortamın yaratılması da son derece önem taşır. Şartları uygun olan kişilerin öğlen arasında yapacakları kısa bir şekerleme uykusu da oruçluyken günün geri kalanını daha enerjik geçirmeye yardımcı olabilir.

2. Susuzluk sinir yapabilir

Oruç tutmak bedeni susuz bırakmak anlamına gelmez. Susuzluk yaşanmaması için iftar ve sahur arasında mümkün olduğunca su tüketiminin artırılması önemli. Aksi takdirde, yetersiz su alımı ertesi gün daha yorgun hissedilmesinin yanında, sinirlilik ve kırılgan olmak gibi duygu değişikliklerine de neden olabilir. Bunu önlemek için iftar ve sahur arasında en az 2 litre su tüketmek, ayrıca çay, kahve, şekerli sıvılar ve enerji içecekleri gibi susuzluğu artırabilecek içeceklerden de uzak durmak gerekir.

3. Öğleden sonra yorgunluk artabilir

Ramazan’da özellikle günün ikinci yarısında açlık hissiyle birlikte halsizlik ve yorgunluk şikayetleri artabilir. Özellikle çalışmak zorunda kalanlar kişilerin enerjilerini gün içine dengeli yaymaları gerekir. Bunun için de aşırı enerjiden ve fiziksel yorgunluktan kaçınmak önemli. Enerjiniz var diye sabah saatlerinde fazlaca yorulmanın iftara kadar gücün yetmemesine neden olabileceğini unutmayın. Fiziksel gücü dengeli kullanmak, güç gerektiren işler yapılıyorsa da kısa molalar vermek bu konuda yardımcı olur.

4. Bir anda yemeyin

Gün boyu süren oruçta açlığın sonunda iftar sofralarında sıklıkla yapılan hatalardan biri de tüm yemekleri aynı anda ve hızlıca tüketmeye çalışmaktır. Ancak midenin bir anda dolması, gün boyu boş iken birden fazla çalışmaya zorlanması, sık sık nefes almaya, kalp atışının hızlanmasına yol açabilir. Hatta bu durum kalp krizine varacak derecede ciddi sonuçlar doğurabileceği için iftarda mümkün olduğunca yavaş yemeye dikkat edilmeli.

5 Sahura kalmamak sindirim sorunları yaratır

Açlık endişesiyle iftar ya da sahurda yanlış besinleri tercih etmek ve çok fazla yemek yeme sindirim sistemi problemlerini de beraberinde getirir. Özellikle uykudan fedakarlık yapmamak için gece yatmadan yemek ve sahura kalkmamak tercih edilebilir. Ancak sıklıkla yapılan bu hata sindirim sistemini zorlayabilir. Halbuki zaten dolu olan mideye daha fazla gıda göndermek uzun süre tokluk sağlamayacağı gibi sindirim zorluklarına da yol açabilir. Gaz, şişkinlik, ağza acı su ve/veya gıdaların geri gelmesi gibi sorunlar görülebilir. Bu nedenle kesinlikle sahura kalkmak, uzun sürecek açlık için sahurda protein ağırlıklı yiyecekleri tercih etmek gün boyu tok kalmanıza yardım eder. Bununla birlikte sindirim sorunları yaşamamak için kahvaltı şeklinde yemek iyi bir tercih.

6. Ramazan kabızlık mı yaşıyorsunuz?

Ramazanda katı gıdalarla beslenmek, yeterli sıvı tüketmemek gibi nedenler kabızlığa yol açabilir. Tok tutması için tercih edilen ekmek, börek, kraker gibi gıdaları daha çok tüketmek bağırsak alışkanlığını değiştirebilir. Sonuçta karın ağrısıyla birlikte kabızlık kaçınılmaz olur. Bunu önlemek için mümkün olduğunca alışık olunan beslenme düzenine göre hareket edin. Bununla birlikte, iftarda birden yemeğe başlamamak, önceliği sıvı gıdalara vererek yavaş yavaş tüketmek, ana yemekte salata, hafif zeytinyağlı yemekler ve arkasından çok şekerli olmayacak şekilde sütlü tatlıları tercih etmek de yarar sağlar. Sahurda ise kahvaltı şeklinde daha hafif, daha çok tok tutacak gıdalar tercih etmeyi ve yeteri miktarda su içmeyi unutmayın. Ayrıca iftar sonrası yapılacak kısa yürüyüşler de bağırsak hareketliliğini sağlamaya yardımcıdır.

İlaç saatlerinizi böyle düzenleyebilirsiniz

İlaç kullanmakla birlikte Ramazan için doktorundan “oruç tutabilir” onayı alan kişilerin ilaç saatlerini mümkün olduğunca aksatmamaları da son derece önemli. Tüm ilaçları iftarda aynı saatte ve tek seferde almaya çalışmak en sık yapılan hatalardan biri. Bu durumda birbirleriyle etkileşim nedeniyle ilaç etki süreleri değişebileceği için fayda yerine zarar görebilirsiniz. İlaçların kullanım zamanları için, iftarda oruç açılınca hemen aç karına az miktarda su ile iftardan sonra tok karına, gece yatmadan, sahur başlangıcı aç karına ve sahur sonunda tok karına ya da yatmadan önce olmak üzere çeşitli seçenekler olduğunu unutmayın. En uygun olanını doktorunuz ile birlikte kararlaştırın.