Yazı İçeriği

Pire Isırığı Nasıl Olur?

Pire Isırığı Nasıl Geçer?

Pire Isırığı Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Pire Isırığı Belirtileri Nelerdir?

Pire Isırığı Kaç Günde Geçer?

Pirelerden Kurtulabilirsiniz

Pire Isırığı Nedir?

Pireler, kanla beslenen, kanatları olmayan bir parazit türüdür. Vücutlarına göre oldukça küçük kafaları vardır. Vücut yapıları ovaldir. Uzunlukları ise 2-8 milimetre arasında değişir. 6 bacaklı pirelerin özellikle arka iki bacakları çok güçlü olduğu için tek bir zıplayışta uzun mesafelere ulaşabilirler. Renkleri açık-koyu kahverengi ya da siyaha yakındır. 

Dünya genelinde 2 bin 500’den fazla pire çeşidi yaşar. Pireler sıklıkla kedi, köpek gibi hayvanların ve insanların kanıyla beslenir. İnsanlarda konaklayan 3 ana pire türü; kedi piresi (Ctenocephalides Felis), köpek piresi ( Ctenocephalides Canis) ve insan piresidir (Pulex Irritans). Pire ısırığı, insan kanıyla beslenen pirelerin ciltte yarattığı ufak, kırmızıya çalan şişliklerdir.


Pire Isırığı Nasıl Olur?

Pire ısırığını, tahtakurusu ya da diğer bazı böcek ısırıklarından ayırmak kolay olmasa da ayırt edici kimi özellikleri vardır. Pire ısırığı görüntüsü ufak, kırmızımsı, etrafında hale olan bir şişlik şeklindedir. Pirenin ısırdığı bölgede sivrisinek ısırığında oluşan şişliğe nazaran çok daha küçük bir şişlik oluşur. Isırıkların en ayırt edici özelliği ise düz bir hat üzerinde ya da kümelenmiş halde olmasıdır. Bir diğer ayırt edici nokta ise ısırılan yerdir. Pireler genellikle ayaklarınızı, ayak bileklerinizi ısırırlar.

Pireler, pire ısırığı izini, testere özelliklerine sahip çeneleri ile kolayca açabilirler. Kesiğin ardından yaralı bölgeye kanamanın devam etmesini sağlamak için içinde özel bir madde olan ağız sıvılarını bırakırlar. İnsan bedeni pirenin ağız sıvısına karşı tepki göstererek o bölgeye histamin adı verilen bir kimyasal madde iletir. Histamin ise ısırıklarda şişlik ve kaşıntı oluşturur.

Pire Isırığı Nasıl Geçer?

Pire ısırığı genellikle herhangi bir şey yapmaya gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Bu iyileşme süreci rahatsızlık verici olursa ilaç kullanımı da tercih edilebilir. Semptomları rahatlatmak için kullanılabilecek ilaçlardan biri antihistaminik ilaçlardır. Pire ısırıklarında en çok kullanılan yöntem antihistaminiklerdir. Bu ilaçların tablet, şurup ya da pomat formları tercih edilebilir. Bir diğer tedavi yöntemi ise oluşan kızarıklığı ve reaksiyonu azaltmak amacıyla kullanılan topikal kortikosteroidlerdir. 

Pire Isırığı Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Pire ısırığı zararları arasında en yaygın görülen ve rahatsız edici sorun kaşıntıdır. Ancak pire ısırıkları sonrasında kaşınmamak çok önemlidir. Çünkü pire ısırıkları kaşındığında etkili bir enfeksiyona yol açabilir. Pire kaşıntısına karşı ilaç kullanımının tercih edilmemesi halinde ya da doktorunuza ulaşamadığınız durumlarda doğal yöntemler tercih edilebilir. Pireler tarafından ısırıldığınızı düşünüyorsanız öncelikle bu bölgeleri su ve sabunla yıkayın ve aşağıdaki yöntemlerden size uygun geleni seçin:

 • Kaşıntıyı önleme yöntemlerinin başında soğuk kompres gelir. Temiz bir bezi soğuk su ile ıslattıktan sonra ısırılan bölgelerin üzerinde bekletirseniz kaşıntı rahatlayabilir.
 • Kaşınan bölgelerinize bal sürerek kaşıntıyı azaltabilirsiniz.
 • Papatya çayında bulunan maddeler de kaşıntıyı gidermede etkili olabilir.
 • Aloe vera bitkisinde bulunan jelimsi sıvı kaşıntıyı rahatlatabilir. Bez torbalar halinde satılan papatya çayını demleyip suyunu sıktıktan sonra soğuyana kadar buzdolabında bekletin. Soğuduktan sonda kaşınan bölgelere sürebilirsiniz. 

Pire Isırığı Belirtileri Nelerdir?

Enfeksiyon ya da alerji durumları gelişmediyse ki çoğu zaman pire ısırıkları basit ve hafif şiddetli belirtilerdir. Pire ısırığı belirtileri şöyle sıralanabilir: 

 • Kaşıntı,
 • Isırık etrafında hafif şişlik,
 • Etrafında hale olan kırmızımsı ısırık izleri,
 • Ciltte tahriş.

Alerjik bir reaksiyon geliştiyse kesinlikle ihmal edilmemeli ve süratle en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Pire ısırığı alerjisinin belirtileri arasında şunlar bulunur:

 • Nefes darlığı,
 • Mide bulantısı,
 • Ağız, dudak ve dilde şişme,
 • Göğüs bölgesinde ağrı,
 • Baş dönmesi.

Piredeki bir hastalığın insana bulaşmasıyla oluşan enfeksiyon durumunun belirtileri ise şunlardır:

 • Kırmızı görüntü,
 • Baş dönmesi,
 • Ateş yükselmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Halsizlik,
 • Lenf bezlerinde şişme,
 • Ağrı.

Pire Isırığı Kaç Günde Geçer?

Pire ısırığı birkaç gün içerisinde geçer. Enfeksiyon benzeri bir durum yaşanması halinde bu süre uzayabilir.

Pirelerden Kurtulabilirsiniz

Pirelerin insanlara bulaşması ağırlıklı olarak evcil hayvanlar üzerinden olur. Bu nedenle pire ısırması nedeniyle yaşayabileceğiniz sorunları evcil hayvanlarınızı koruyarak engelleyebilirsiniz. Bu konuda öncelikle kedi köpek gibi hayvanlarınızı düzenli olarak veterinerinize götürerek gerekli kontrolleri ve tedbirleri almalısınız. Evcil hayvanlarınızın pire kontrolünü evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Bunun en pratik yolu evcil hayvanlarınızın kulak çevresini dikkatlice incelemektir. Bu kontrol sırasında pirenin kendisini görebileceğiniz gibi küçük siyah noktalar halindeki dışkı izleri de dikkatinizi çekebilir.

Evcil hayvanlarınızın pire bakımını yaptıktan sonra son adım evinizi pirelerden temizlemektir. Bunun ilk adımı ise evinizi sık aralıklarla süpürmek ve süpürgenizin çöp haznesini evin dışında boşaltmaktır. Temizlik ile üstesinden gelememeniz halinde evinizi ilaçlatma yöntemini seçebilirsiniz.