Yazı İçeriği

Su tüketimi önemli

Fazla kalori kaybı sağlık risklerini doğurabilir

Cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyun

Deniz kenarında bu önerilere dikkat!

Yaz sıcaklarına özel böğürtlenli beyaz çay

Plajda su içmeyi unutmayın

Tatilde tüm günü deniz kenarında geçirmek elbette ki çok keyifli. Ancak sahilde geçirilen saatlerde beslenme kurallarına da mutlaka dikkat etmek gerekir. Özellikle sıvı tüketimi ve hücre yenileyici besinlerin tüketimi sahilde geçireceğiniz uzun saatlerde sağlığınız açısından büyük önem taşır.


Su tüketimi önemli

Normal şartlarda vücudumuzdan akciğer, deri, bağırsak ve idrar yoluyla günde yaklaşık 2.5 litre su atılır. Plajda ise yüksek sıcaklık, yüzme ve plaj sporlarından harcanan fazla efor nedeniyle kaybedilen sıvı miktarı daha da artar. Vücudumuzda yaşanan sadece yüzde 1-2 oranındaki kayıp bile dayanıklılık performansımızı düşürür. Plajlarda vaktin çoğunu denizde geçirirken terlediğinin farkına varamamak az su tüketiminize neden olur. Özellikle plajda vakit geçiren kişilerin günde en az 10-12 bardak su içmesi gerekir. Suyun tadını sevmiyorsanız bile taze nane, limon ve meyve gibi besinleri kullanıp aromalandırarak mutlaka su tüketmelisiniz. Suya girmeden ve çıktıktan sonra 15-20 dakika aralıklarla içeceğiniz 1 bardak su vücut dengenizi korur.

Fazla kalori kaybı sağlık risklerini doğurabilir

Yüzme ve plaj sporları fazla miktarda kalori kaybetmenize neden olur. Bu durum kilolu kişiler için olumlu gibi gözükse de yeterli besin almamak herkes için önemli sağlık riskleri anlamına gelir. Bu nedenle yüzüyor ve kumda spor yapıyorsanız spor öncesi ve sonrasında doğru besini tüketmeniz gerekir.

Cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyun

Özellikle güneşlenme esnasında güneşin zararlı ışınları cildinize zarar verir. Cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak amacıyla mutlaka bol su tüketmeli ve hücre yenilenmesini sağlayan besinlere ağırlık vermelisiniz. Örneğin; üzüm, vişne, ahududu, şeftali, karpuz gibi meyvelerden oluşan bir tabağı plaja taşıyabilir, havuç, domates ve yeşil sebzelerden oluşan zeytinyağlı bir yemeği tüketebilirsiniz. Buz ilave edilmiş yeşil çay, beyaz çay veya kahve gibi içecekler de cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korunmasını sağlar.

Deniz kenarında bu önerilere dikkat!

  • Yemekten hemen sonra, yüzmeyin veya plaj sporları yapmayın. Midenin dolu oluşu hem kalbe basınç yapar, hem de performansı olumsuz etkiler.
  • Meyve, süt gibi taşınması kolay ve enerji desteği sağlayacak besinlerden mutlaka tüketin.
  • Yüzme sonrası kas toparlanması için süt, yoğurt, ayran, kefir gibi protein içeriği yüksek bir içecek tercih edin.
  • Performansınızın olumsuz etkilenmemesi için ağır yemekler tüketmeyin.
  • Özellikle çocuklarınızın beslenmesini mutlaka meyve, ayran, süt gibi besinlerle destekleyin.
  • İçme suyunuzu plastik değil cam şişede taşıyın ve gölgede muhafaza edin.
  • Ayran, süt ve yoğurt gibi besinleri tüketmenize en yakın zamanda plaja götürün veya termos gibi soğuk tutacak kaplarda muhafaza edin.
  • Salata, meyve gibi malzemeleri ağzı iyice kapalı kaplarda veya poşetlerde taşıyın ve gölgede muhafaza edin.

Yaz sıcaklarına özel böğürtlenli beyaz çay

3 kaşık probiyotikli yoğurt, 10-12 adet böğürtlen ve 1 bardak demlenmiş beyaz çayı blenderdan geçirerek elde edeceğiniz soğuk çaya buz ilave edin ve yüzdükten yarım saat sonra için. Yoğurt; protein desteği ile kas toparlanmasını sağlıyor, enerji desteği ile de halsizlik gibi şikayetleri önlüyor. Böğürtlen ve beyaz çay hücrelerin güneşin zararlı etkilerine karşı korunmasını sağlar. Ayrıca bu içecek sıvı desteği açısından da önem taşır.