Yazı İçeriği

Benlere dikkat!

Günde 7-8 saat uyuyun

Nemlendirici kullanın

Cilt sağlığınız için ayda bir kez kontrole gidin

Kadınlarda 30’lu 40’lı yaşlarla birlikte ortaya çıkan kırışıklıklar, can sıkıcı olmakla birlikte günümüzde tedavi edilebilir bir durumdur. Hele de ilerleyen yaşlarda sağlıklı ve canlı bir cildin değeri çok daha iyi anlaşılırken, gençlikte çok da kulak asılmayan ‘güneşin zararlı ışınlarından kaçının’, ‘solaryumdan uzak durun’, ‘sigara içmeyin’ önerileri her zamankinden fazla önem kazanır. Yaşın ilerlemesi ile beraber ciltte sarkmalar meydana gelirken, cilt altı destek dokusu gevşemeye, o istenmeyen kırışıklıklar ve lekeler belirmeye başlar. Menopoz sonrası ise ciltte kuruma belirginleşir ve saçların özellikle tepe kısmında dökülmeler meydana gelir. Deri kanserine eğilim de artar. Deri kanserini erken teşhis edebilmek için kendimizi ayda bir kontrol etmeliyiz.


Benlere dikkat!

Özellikle vücudumuzun herhangi bir yerinde sonradan meydana gelen benlere karşı tedbirli olmalıyız, dikkatimizi çeken daha önce olmayan yeni bir oluşum gördüğümüzde ya da mevcut benlerdeki değişikliklerde deri hastalıkları doktoruna başvurmalıyız. Ayrıca saç ve tırnaklarımızın sağlığı için de iki senede bir bazı kan testlerini yaptırmak gerekir. Tam kan sayımı, demir, biotin ve tiroid bezinin fonksiyonunu gösteren TSH değeri bakılması gereken kan testleri arasında yer alır.

Günde 7-8 saat uyuyun

Cildimizin beslenmeden uykuya, sigaradan güneşe dek pek çok faktörden etkilenir. Sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmak çok da zor değildir. Cildimiz kendini gece yenilediği için günde 7-8 saat uyumak, özellikle de gece uykularına dikkat etmek gerekir. Sağlıklı ve dengeli beslenme ile bol su tüketimi de cilt sağlığı için son derece önemlidir. Demirden zengin yeşil sebzelerden yapılmış salata, biotinden zengin tam buğday ekmeği ve karnabahar, hem demir hem biotinden zengin günde 3-4 adet ceviz- badem ile katıya yakın haşlanmış yumurta besinlerimiz arasında olması gerekenlerdir. Yürüyüş ve düzenli egzersiz de selülit ve varis (bacak damarlarında genişleme) oluşumundan korur, vücut derisinin sıkılaşmasını sağlar.

Nemlendirici kullanın

Sağlıklı bir cilt için gün aşırı duş alınması, duştan sonra yüze ve vücuda cildin yapısına uygun nemlendirici sürülmesi ve ayda bir kez de kese yapılması önerilir. Güneş cildin yaşlanmasına sebep olan başlıca faktörlerden biridir. Bu nedenle yaz aylarında evden dışarı çıkmadan yarım saat önce yüze en az 30 faktörlü güneş koruyucu sürmek, öğle saatlerinde de güneşten kaçınmak gerekir.