Yazı İçeriği

1. Yapamadıklarınızı değil, yaptıklarınızı düşünün

2. Hobilerinize zaman ayırın

3. Kısa yürüyüşler yapın

4. Kaygılı arkadaşlarınızla görüşmeyin

5. Sınavda çok dar kıyafetler giymeyin

6. Ağır kahvaltı yapmaktan kaçının

7. Sınava çok erken gitmeyin

8. Okulda gevşemeye çalışın

9. Her telefonu açmayın

10. Okulunuzu önceden görün

Sınav kaygısı nedir?

Üniversiteye girmek elbette ki birçok öğrenci için çok önemli. “Heyecandan hiçbir şey yapamazsam!”, “Sınav sırasında ya bildiğim her şeyi unutursam!” gibi düşünceler sınava gireceklerin aklını sürekli meşgul eden sınav kaygılarıdır. Unutmayın, sınava iyi hazırlanmış olmak kadar özellikle sınava sayılı saatlerin kaldığı anların da iyi geçirilmesi başarıyı artıran etkenler arasında yer alır. Sınav kaygısını azaltmak için öneriler...


1. Yapamadıklarınızı değil, yaptıklarınızı düşünün

Sınava sayılı saatler kalmış olmasına karşın aklınızda hala çözemediğiniz sorular olabilir. Ancak bu durumu düşünmek yerine şimdiye kadar çözdüğünüz soru sayısını düşünün.

2. Hobilerinize zaman ayırın

Sınava rahat ve moralli girmek için kendinizi ödüllendirmeye çalışın. Sevdiğiniz bazı aktivitelerle ilgili plan yapmak için en uygun zaman. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle vakit geçirebilir, oyun oynayabilir ya da sinemaya gidebilirsiniz.

3. Kısa yürüyüşler yapın

Sınavı düşünüp bekleyerek stres olmak yerine kendinizi rahatlamak için kısa yürüyüşler planlayabilirsiniz. Yürüyüş, bedensel gerginliğinizi de azaltmaya yardımcı olur.

4. Kaygılı arkadaşlarınızla görüşmeyin

Etrafınızda sınav anıyla ve sınav sonucuyla ilgili felaket yorumları yapan insanlar varsa onlardan mutlaka uzak durun. Sizin enerjinizi azaltacak değil, size enerji ve motivasyon verecek arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirin. Mümkün olduğu kadar yalnız kalmamaya çalışın.

5. Sınavda çok dar kıyafetler giymeyin

Sınav uzun süreceği için otururken sizi rahatsız etmeyecek rahat kıyafetleri tercih edin. Dar kıyafetler rahat etmenizi engeller. Ayrıca bedensel yorgunluğunuzu artırabilir ve dikkatinizi dağıtabilir.

6. Ağır kahvaltı yapmaktan kaçının

Sınav sabahı çok ağır bir kahvaltı yapmayın. Aşırı tuzlu ve yağlı yiyeceklerden kaçının. Bunun yerine hafif bir kahvaltı yapmayı deneyin. Daha önce yemediğiniz ve tatmadığınız herhangi bir şey yemeyin. Ayrıca mucize bir kahvaltı önerisi de aramayın.

7. Sınava çok erken gitmeyin

Sınav yerine çok erken gitmemek gerektiği gibi, ucu ucuna da gitmeyin. Sınav trafiğini mutlaka dikkate alarak evden çıkın. Çok erken gitseniz bile okul bahçesinde beklemek yerine yakın bölgede gezinmeyi tercih edin.

8. Okulda gevşemeye çalışın

Okul bahçesinde aşırı stresli öğrenciler görürseniz onları incelemek sizi kaygılandırabileceğinden bunun yerine derin nefes alıp vererek sizi mutlu eden şeylere odaklanın.

9. Her telefonu açmayın

Sınav öncesinde size başarı dilemek için arayacak birçok tanıdığınız olur. Arayanlarla konuşmak sanılanın aksine sınav kaygınızı artırabilir. Bunu engellemek için telefonunuzu annenize verebilir ve meşgul olduğunuzu söyletebilirsiniz.

10. Okulunuzu önceden görün

Sınava gireceğiniz okulu önceden gidip görmeye çalışın. Böylece sınav günü gideceğiniz yolu ve ulaşım zamanını daha iyi planlayarak sınav kaygınızı azaltabilirsiniz.