Yazı İçeriği

1. Sokağa çıkma düzeni oluşturun

2. Hijyen kurallarını önceden belirleyin

3. Nasıl vakit geçirebilir?

4. Siz kuralları bilin ki…

5. Çocuğunuz sıkılırsa…

Koronavirüs döneminde çocuklar için sokağa çıkma önerileri

Covid-19 hastalığına neden olan yeni tip koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken karantina, sosyal izolasyon gibi pek çok kavramla tanıştık. Çocuklar için uzaktan eğitimle birlikte koronavirüs salgınında daha farklı bir dönem başladı. 20 yaş altındakilere sokağa çıkma yasağının uygulanmasıyla da pek çok çocuk ‘dışarıdaki hayat’tan uzak kaldı. Yasağın kısmi olarak kaldırılması belirli ölçüde bir özgürlük sağlayacak. Ancak sosyal mesafe kuralları ve maske takma zorunluluğu olan çocukların park ve bahçelerde koronavirüs riskine karşı dikkatli olmaları gerekir. Hem kendileri hem de onların bulaştırma ihtimali olan yetişkinler için güvenlik önemli. Bu nedenle anne babalar önlemlerini iyi almalı. İşte ebeveynlere sokağa çıkan çocukları için 5 öneri…


1. Sokağa çıkma düzeni oluşturun

Çocuğunuzun sokağa çıkma sürecini planlarken yaş ve gelişim düzeyini dikkate alın. Küçük yaştaki çocuklar tek başlarına veya ebeveynleri ile dışarıda zaman geçirmekten hoşlanabilir. Ancak okul öncesi yaşlardaki çocuklar için yaşıtları ile oynamanın önemi artacaktır. Her yaştan çocuk için dışarıda giyilecek kıyafetleri, bu kıyafetlerin evde çıkarılacağı ve dezenfekte edileceği yerleri, dışarıda oynayacağı oyuncakları ve bu oyuncakların nasıl temizleneceğini, hangi yüzeylere dokunup hangilerine dokunamayacağını önceden belirleyin. Çocuğunuzun ev dışında mutlaka maske takmasını sağlayın.

2. Hijyen kurallarını önceden belirleyin

Çocuklarınıza yaşları ve gelişim düzeylerine uygun bir şekilde koronavirüs enfeksiyonuna karşı korunma önlemleri hakkında bilgi verin. Bilgi verirken yaşlarına ve gelişim düzeylerine uygun bir dil kullanın, tepkilerini ve kaygı düzeylerini değerlendirin. Ellerini evin dışında ağızları ve burunlarına götürmemelerini, arkadaşları ile oynarken, selamlaşırken veya konuşurken sosyal mesafeye dikkat etmelerini, öksürür/ hapşırırken ağızlarını kapatmalarını, yiyecek/ içeceklerini paylaşmalarının uygun olmadığını vurgulayın.

3. Nasıl vakit geçirebilir?

İlkokul çağı ve okul öncesi çocuklar için saklambaç, bisiklet veya kaykay kullanmak, bir topla oynama hem eğlenceli olabilir hem de sosyal mesafe kuralına uymalarını kolaylaştırabilir. Çocukların birbirlerine veya farklı yüzeylere dokunmalarını gerektirecek ve sosyal mesafe kuralına uymalarını zorlaştıracak basketbol, futbol gibi etkinliklerden kaçının.

4. Siz kuralları bilin ki…

Yetkililerin koronavirüs salgın döneminde ev dışındaki alanlarda yapılabilecek etkinlikler ve uyulması gereken şartlarla ilgili bilgilendirmelerine sıkı sıkıya uymaya özen gösterin ve çocuğunuzla dışarıda geçireceğiniz zamanı bu bilgilendirmelere uygun olacak şekilde planlayın.

5. Çocuğunuz sıkılırsa…

Çocukların ev dışında yapmak istedikleri hakkında fikirleri kolayca değişebilir ve koronavirüs döneminde dışarı çıkmak özgürlük olsa da yanlarında getirdikleri oyuncaklardan sıkılabilirler. Bu duruma karşı önceden planlama yapın. Resim defteri, boyalar vb. malzemeleri yanınızda bulundurmanız çocuğunuzun sıkılmasını önleyebilir.