Yazı İçeriği

Sol Kolda Uyuşma Neden Olur?

Sol Kolun Uyuşması Kalp Krizi Belirtisi Midir?

Sol Kol Uyuşması Nasıl Geçer?

Sol Kol Uyuşmasında Hangi Durumda Doktora Gidilmelidir?

Sol Kol Uyuşması

Sol kol uyuşması pek çok nedenle yaşanabilir. Uyuşmanın sıradan ve geçici nedenleri olabileceği gibi kalp krizi ve felç durumuna da işaret edebilir. Sol kol uyuşmasında yoğun bir karıncalanma hissi yaşanır. Omuz bölgenizden elinize kadar yayılabilen bu uyuşmayla birlikte kolda his kaybı da görülebilir. Diğer etkiler ise iğne batması hissi ve sol kolda kuvvet kaybı şeklindedir.


Sol Kolda Uyuşma Neden Olur?

Birçok sağlık sorunu sol kol uyuşmasına neden olabilir. Önemsiz bir nedene bağlı olan uyuşukluklar kısa zamanda geçme eğilimindedir. Bunlara örnek olarak migren ataklarında yaşanan uyuşmaları ve yanlış bir pozisyonda uyumanın neden olduğu uyuşmaları gösterebiliriz.

Bazı sol kol uyuşmalarının ardında ise çok daha önemli sağlık sorunları bulunabilir. Bu sorunları şöyle sıralayabiliriz…

Kalp krizi
Kalp krizi aort damarının ilk dalları olarak tanımlayabileceğimiz kanı pompalayan kalbin kendisini beslemek için kullandığı koroner atar damarlarda yaşanan tıkanmalar nedeniyle gelişir. Tıkanıklıkla birlikte kan akışı yavaşlar ve kalp, ihtiyacı olan yeterli kana kavuşamaz. Kalp krizi sırasında yetersiz kan akışı göğüs ağrısı yanı sıra sol kolda uyuşmaya da neden olabilir. Kalp krizi sırasında boyun, göğüs, sırt ve yüz civarında bir baskı ve ağrı da görülebilir. Bu belirtilere nefes darlığı, mide bulantısı, baş dönmesi de eşlik edebilir. 

Felç
Hayati sağlık sorunlarından biri olan felç durumu beyindeki bir damarın tıkanması ya da patlaması nedeniyle oluşur. Tıkanma ya da patlamanın etkisiyle beynin ilgili bölgelerine kan ve dolayısı ile o bölgeyi besleyecek oksijen ulaşamaz. Beynin beslenemeyen bölgeleri kan ve oksijen eksikliği nedeniyle zarar görmeye başlar. Zarar gören bölgelerin sorumlu olduğu vücut işlevlerinde bozulmalar görülür. Felcin etkileri arasında sol kol uyuşmasının yanı sıra vücudun başka bölgelerinde de yaygın uyuşmalar görülebilir. Felcin diğer belirtileri konuşma bozukluğu, denge sorunu, vücudun tamamını ya da belirli yerleri hareket ettirememe, zihin bulanıklığı ve baş ağrısı da bulunur. Öte yandan inme belirtileri sıklıkla vücudun sağ ya da sol bölümünü etkiler.

Omurga Problemleri
Omurgada yaşanan sorunlar sol kol uyuşmasına neden olabilir. Bunun nedeni omurga sorunu nedeniyle boyun bölgesindeki sinirlerinizin sıkışmasıdır. Boyun bölgesindeki sıkışma ayrıca boyunda ağrı, sertlik, spazm, kas güçsüzlüğü, baş dönmesi ve baş ağrısı da yapabilir. Kol uyuşmasına neden olabilecek omurga sorunları şunlardır:

 • Boyun fıtığı,
 • Boyunda disk kayması,
 • Servikal spondiloz olarak adlandırılan boyundaki kıkırdak, disk ve diğer yapılarda görülen yaşa bağlı aşınma durumu,
 • Spinal stenoz adı verilen, omurgadaki sinir kanallarının genellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak daralması.

Sinirlerle İlgili Sorunlar
İnsan vücudundaki sinirlerin görevi beyinden gelen sinyalleri bedenin ilgili noktalarına iletmek olduğu kadar çevrede olup bitenlerin bilgisini beyine getirmektir.. Sinirlerde oluşan hasarlar bu sinyallerin iletilmesinde aksamalara neden olur. Bunun sonucunda da sol kol uyuşmasına neden olabilir. Bu tarz sorunlarda uyuşmaya; karıncalanma, yanma hissi, kas zayıflığı ve dokunma karşısında aşırı duyarlılık ya da dokunmayı hissetmeme gibi durumlar eklenebilir. 

Sol kol uyuşmasına sebep olabilecek sinir problemleri şunlardır:

 • Karpal tünel sendromu,
 • Omuz bölgesinde yer alan sinirlerde hasar oluşması,
 • Periferik sinirlerin hasar görmesi. Bu durum diyabetlilerde daha fazla görülürken B1-B6-B12 vitamin eksiklikleri de aynı duruma neden olabilir,
 • Herhangi bir dokunun bir sinire baskı yapması,
 • Torasik outlet (çıkış) sendromu sebebiyle boyundaki ve göğsün üst bölgesinde yer alan sinirlerin ve damarların hasar görmesi.

Yaralanma
Yaralanma nedeniyle yaşanan travmalar sol kol uyuşmasına neden olabilir. Örneğin bir kaza nedeniyle darbe alarak sol kolunuzda kemik kırılırsa ya da herhangi bir nedenle yanık durumu yaşanırsa uyuşma görülebilir. Her iki durum da yaşanan travma nedeniyle sinirlerin hasar görmesinden kaynaklanır.

Kan Dolaşım Sorunu
Atardamar ya da toplardamarlarda yaşanan sağlık sorunları da sol kol uyuşmasına neden olabilir. Vasküler rahatsızlıklarda kolda uyuşma ve karıncalanma oluşabilir. Bu duruma başka belirtiler de eşlik edebilir. Bu belirtiler arasında sol kolunuzdaki tenin mavimsi ve soluk bir renge bürünmesi, tırnakların geç uzaması, etkilenen uzvun kıllarının dökülmesi bulunur. 

Alerjik Etki
Alerji atağı sırasında bedeninizin farklı yerlerinde uyuşmalar görülebilir ve buna sol kol uyuşması da dahildir. Mesela bir sol kolunuzu ısıran bir böcek nedeniyle gelişen alerji kolunuzda karıncalanma ve uyuşma hissi yaratabilir. Bu belirtilere şişme, kaşıntı ve kırmızı görünüm de eklenebilir.

Multipl Skleroz
Multipl Skleroz adı verilen merkezi sinir sistemi hastalığının öncül belirtileri arasında kol uyuşması ve karıncalanma hissi bulunur. Bu hastalık nedeniyle bir sinir tahribatı yaşanması durumunda sol kolda uyuşma ve hissizlik görülebilir. Multiple Skleroz’un diğer belirtileri arasında denge güçlüğü, yorgunluk ve baş dönmesi de bulunur.

Lyme Hastalığı
Bakteri kökenli lyme hastalığı sıklıkla kene ısırması nedeniyle yaşanan bir hastalıktır. Bu hastalıkta vücudun bazı bölgelerinde uyuşmalar görülebilir. Lyme hastalığının diğer belirtileri arasında vücutta ağrı, boyun tutulması, baş ağrısı ve yüksek ateş bulunur. Özellikle bu hastalığın bulunduğu bölgelere seyahat etmiş olanlarda risk vardır.

Kurşun Zehirlenmesi
Bilindiği üzere kurşun toksik etkilere sahip bir metaldir. Kurşunun kazara yutulması ya da solunması durumunda oluşan kurşun zehirlenmesi ileri seviyedeyse kollarda ve bacaklarda uyuşukluk görülebilir. Kurşun zehirlenmesinin diğer belirtileri arasında ağızda metal tadı, kaslarda güçsüzlük, kusma, yorgunluk, baş ağrısı, davranışlarda farklılık görülebilir.

Sol Kolun Uyuşması Kalp Krizi Belirtisi Midir?

Sol kolda uyuşma pek çok nedenden yaşanabileceği için sadece bu belirti ile kalp krizi teşhisi konulamaz. Yaşanan sorunun yarattığı belirtilerin tamamının bir doktor tarafından toplu olarak değerlendirilmesi ve gerekli diğer tahlillerle sorunun nedeni bulunabilir. Kalp krizinin diğer belirtileri arasında nefes darlığı, baş dönmesi ve mide bulantısı bulunur. Bu belirtiler eşlik etmese de sol kolunuzda bir uyuşma varsa zaman geçirmeden bir doktor muayenesi yapılmalıdır.

Sol Kol Uyuşması Nasıl Geçer?

Sol kol uyuşmasının tedavisi nedenine bağlı olarak belirlenir. Altta yatan sorunun tespitinin ardından tedavi aşamasına geçilir. Yine de başka belirtileriniz yoksa uyuşmayı rahatlatmak için soğuk ve sıcak su ile yıkayabilir, masaj yapabilir ya da hafif egzersizlerden fayda görebilirsiniz.

Sol Kol Uyuşmasında Hangi Durumda Doktora Gidilmelidir?

Sol kol uyuşmasına aşağıdaki belirtilerden biri eşlik ediyorsa hızla bir hastaneye ulaşmanızda fayda olabilir.

 • Kafa karışıklığı, baş dönmesi ve denge - koordinasyon sorunu,
 • Yürüme güçlüğü,
 • Soluk ve renksiz cilt,
 • Baş ağrısı,
 • Mide bulantısı ve kusma, 
 • Göğüs, sırt, boyun, yüz ve omuz bölgesinde ağrı,
 • Konuşma bozukluğu,
 • El ve ayaklarda şişlik,
 • Konuşulanları anlayamama,
 • Nefes ve yutma güçlüğü,
 • Nefes almada veya yutmada sorun.