Yazı İçeriği

Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koyun

Severek yaptığınız bir spor çeşidi seçin

Egzersiz takvimi tutun

Bir adım sayar alın

Spora başlamadan önce sağlık kontrolü

Beslenme düzeniniz olsun

Spor ile kolesterol nasıl düşer?

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli sporu hayatınıza katmak kolesterol seviyenizi dengeleyerek sağlıklı bir hayata kavuşmanızı sağlar. Spor yaptıkça iyi kolesterol HDL artıp, kötü kolesterol LDL azalır. Günlük veya haftada en az 4 kez 30 dakikalık yürüyüşlerse kalp hastalığı riskinizi azaltır. Sağlıklı bir kolesterol düzeyine sahip olabilmeniz için sporla ilgili dikkat etmeniz gerekenler…


Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koyun

Kolesterolünüzü düşürmek için profesyonel sporcu gibi bir egzersiz programı yapmanıza gerek yok. Kendi kendinize daha başlarken “Ben her akşam on kilometre koşacağım” demeyin. Bunun yerine “Haftada dört gün yarım saat yürüyeceğim” diyerek spora başlayın ki gerçekleştirebileceğiniz bir programınız olsun. Araştırmalar orta düzeyde yapılan sporun kolesterolü düşürmekte etkili olduğunu gösteriyor. Orta düzeyde spor saatte 6 km hızla yürümeğe eşdeğer egzersizdir.

Severek yaptığınız bir spor çeşidi seçin

Hoşunuza gitmeyen bir sporu yapmayın. Aksi halde sürdürmekte zorlanırsınız. Onun yerine ayaklarınıza rahat bir ayakkabı giyin. Her gün mümkünse evden işe, işten eve tempolu bir şekilde yürüyerek gidip gelin. Spor bir yaşam biçimi haline gelecekse önemli olan bilginiz, tecrübeniz, alışkanlıklarınız ve zevkinize uygun olanı bulup seçmek. Yoksa yetişkin insanların yaşamlarının rutini içerisine yabancısı oldukları öğeleri sokmaları oldukça zor.

Egzersiz takvimi tutun

Tutacağınız notlar kendi performansınız görmek, gelişimi takip etmek ve hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı tespit etmek için önemli. Bu takvim üzerinde belirli performansa ulaşmak istediğiniz zamanları işaretleyin. Örneğin hiç durmadan 15 dakika yüzmeyi planladığınız güne bir yuvarlak koyun. O gün planlarınız tutar ve hedefe ulaşırsanız kendinizi ödüllendirin.

Bir adım sayar alın

Atacağınız her 3 bin 500 adım yaklaşık yarım saatlik tempolu yürüyüşe denk gelir. Adımsayar sayesinde ne kadar spor yaptığınızı ölçebilirsiniz.

Spora başlamadan önce sağlık kontrolü

Özellikle kronik sağlık sorunlarınız varsa ve durağan yaşıyorsanız aniden ve programsız başlayacağınız sporun sağlığınıza ek bir yük getirmemesi için mutlaka doktorunuza başvurun.

Beslenme düzeniniz olsun

Kaslı dokuya dönüşen her fazla kilo kolesterol mücadelesinde kazanılan bir mevzi demektir. Çünkü yağ ne kadar kasa dönüşürse kalori yakışınız da artarak zayıflamanız hızlanır.