Yazı İçeriği

1. Açık büfe kahvaltılara dikkat!

2. Tatilde bağırsaklarınız tembelleşiyorsa…

3. Yolda fast food restoranlarını es geçin

4. Tuvalet sorunu yüzünden su içmeyi ihmal etmeyin

5. Izgara protein tok tutar

6. Yöresel lezzetler güzel ama…

Sağlıklı beslenme düzeniniz de tamamen tatile çıkmasın

Tatil ya da iş seyahatleri bazen yeni bir şehir, yeni bir mekan, yeni bir kültür ve yeni bir mutfak anlamına gelir. Gittiğimiz yerlerde farklı lezzetler denemek ister ya da alışık olduğumuz lezzetleri tatil vesilesiyle daha kontrolsüz tüketiriz. Yolculuklar sırasında abur cubur yemek isteği artabilir ve normal tüketim miktarımızın dışına çıkabiliriz. Aslında tatilde küçük kaçamaklar yapılsa da sağlıklı ve dengeli beslenmek hiç de zor değil. Peki tatilde sağlıklı ve dengeli beslenmek nasıl mümkün? İşte tatilde sağlıklı ve dengeli beslenme ile ilgili önemli uyarı ve öneriler…


1. Açık büfe kahvaltılara dikkat!

Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı hiçbir şekilde atlamayın. Bu sayede hem gün içinde daha zinde olabilir hem de fazla kalorili besinleri daha az tercih edersiniz. Açık büfe kahvaltılardan mümkünse uzak durmaya çalışın. Peynir, zeytin, domates, salatalık, yeşillikler, tam tahıllı ekmek, meyveleri içeren bir kahvaltı tercih edin. Bunları bulamıyorsanız; meyve ve süt yanına omlet ya da sütle tahıl gevreği yiyebilirsiniz. Sucuk, salam, jambon, sosis, pastırma gibi mümkün olduğunca işlenmiş et ürünlerinden kaçının. Protein ihtiyacınızı diğer öğünlere saklayın. Kahvaltının yanında şekersiz, açık çay veya kahve içebilirsiniz.

2. Tatilde bağırsaklarınız tembelleşiyorsa…

Hava değişikliği ve sürekli oturma pozisyonu gibi nedenler bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Bu da hem seyahatler sırasında çok ciddi sıkıntı yaratır, hem de uzun dönemde kilo almanıza neden olabilir. Bunu önlemek için öğünlerden bir tanesinde mutlaka sebze yemeğe gayret gösterin. Beyaz ekmek yerine esmer ekmeği tercih edin. Ayrıca gün içinde ziyaret edeceğiniz yerlere mümkün olduğunca yürüyerek gitmeye çalışın. Bunun yanında imkanınız varsa bir kupa yeşil çay içmek, öğün aralarında kayısı, erik ve incir yemek de bağırsak hareketlerinizi hızlandırmaya yardımcı olur.

3. Yolda fast food restoranlarını es geçin

Özellikle seyahatlerde fast food restoranları en sık ziyaret edilen yemek noktaları olur. Ancak gerek uzun süre tokluk sağlamaması, gerekse içeriğindeki sağlıksız gıdalar nedeniyle pizza, hamburger tarzı fast food besinlerden ne kadar uzak kalırsanız kendine o kadar çok iyilik yaparsınız. Tüketmek zorundaysanız ya da canınız istiyorsa akşam öğünü yerini öğlen öğünlerini tercih edin. Ama gün içerisinde veya ertesi günü daha çok hareket edin.

4. Tuvalet sorunu yüzünden su içmeyi ihmal etmeyin

Genelde seyahat halindeyken sık tuvalete çıkmamak için sıvı tüketimi azalır. Bu durumda vücudumuz susuz kalabilir. Ağız ve burunda kuruluk ve idrarın koyu renk olması vücudun susuz kaldığının göstergesi. Dolaşım ve bağırsak sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışabilmesi için seyahat boyunca günde en az 1,5 litre su içmeye özen gösterin. Seyahatte su içmek aklınıza gelmiyorsa telefonunuza belli aralıkla alarmlar kurabilirsiniz veya su içmeyi hatırlatacak uygulamalar da kullanabilirsiniz. Suyun tadı hoşunuza gitmiyorsa içerisine limon, kabuk tarçın, salatalık veya taze nane atarak farklı tatlar elde edebilirsiniz. Ayrıca, tatilde enfeksiyonlardan korunmak için kesinlikle musluk suyu içilmemesi ve kapalı şişe suların tercih edilmesi çok önemli.

5. Izgara protein tok tutar

Tatilde öğünlerde protein ağırlıklı beslenme gün içerisinde tok kalmanıza yardımcı olur. Bu nedenle mümkünse ızgara, haşlama veya fırında pişmiş et yemeği tercih edin. Yağda kızartılmış ürünlerden kaçının.

6. Yöresel lezzetler güzel ama…

Tatilde gittiğiniz yerlerin yöresel tatlarından mutlaka yemek istiyorsanız, en azından tatlınızı birlikte seyahat ettiklerinizle paylaşabilir ya da aldığınız porsiyonu küçültebilirsiniz. Beslenme düzeninize darbe vurmadan tatlının yanında sade kahve içebilirsiniz. Kahve kan şekerinizin hızlı yükselmesini engeller. Tatlı yerine meyve tercih edebilirsiniz. Meyvenin glisemik indeksi tatlıya göre daha düşük olduğundan kan şekerinin çok hızlı yükselmesini engeller. Meyvenin yanında da süt veya yoğurt tercih ederek içindeki şekerin kana daha yavaş karışmasına yardımcı olursunuz.