Yazı İçeriği

Kahvaltının faydaları

1 porsiyon peynirli gözleme 400 kalori

Sağlıklı bir kahvaltı önerisi

Plaj çantanızda ara öğününüz olsun

Sağlıklı bir ara öğün önerisi

Akşam yemeğinde kontrollü olmanın yolları

Sağlıklı bir akşam yemeği önerisi

Ayran ve sade sodayı tercih edin

Açık büfenin büyüsüne kapılmayın

Bütün yıl boyunca tatili beklersiniz. Tatil geldiğinde rahatlamak ve dinlenmek istersiniz. Bunun için sizi rahat ettirecek bir konaklama türünü seçersiniz. Sizin için sunulan açık büfe hizmetinden de yararlanmak istersiniz. Ancak tatilde yapacağınız geniş kahvaltılar, uzun akşam yemekleri ve gün içinde yiyeceğiniz tatlı ve kuru yemişler beslenme düzeninizi alt üst edebilir. Tatili kilo alarak bitirirsiniz. Suçluluk duygusuyla birlikte gelen kiloları geri vermeniz de zor olabilir. “Tatilde kilo alanlardanım” dememek için öğünlerinize ve porsiyonlarınıza dikkat edin. Açık büfe tuzağına da düşmeden beslenme düzenizi belirleyin ve tatile öyle çıkın. Hatta sağlıklı beslenme düzeniyle tatilde kilo bile verebilirsiniz. Tatilde beslenme düzeni hakkında öneriler ve uyarılar…


Kahvaltının faydaları

Sağlıklı bir kahvaltı gün içinde fazladan kalori tüketmenin önüne geçer. Her gün farklı bir kahvaltı yapmaya çalışın. Böylece aynı gün her şeyi yeme isteğiniz ortadan kalkar. Kahvaltınızı alırken öncelikle taze mevsim sebzelerinin olduğu tarafa yönlenin. Bunun yanında ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar tüketmeniz gün içerisindeki tokluk hissetmenizi sağlar. Bol sebzeli menemen ya da omlet alternatifini de günlük programınıza ekleyebilirsiniz.

1 porsiyon peynirli gözleme 400 kalori

Kahvaltıda tüketilecek 1 porsiyon peynirli gözleme ortalama 400 kalori içerir. Bu yüzden hamur işlerinin olduğu bölümden hızlıca uzaklaşmakta fayda var. Ancak tam buğday ekmeklerinin gün boyu iştah kontrolü yapmaya yardımcı olduğunu da unutmayın.

Sağlıklı bir kahvaltı önerisi

Sabahları sahanda 1 yumurta, 1 dilim beyaz peynir, 5 adet siyah zeytin, 1 tatlı kaşığı reçel, 2 dilim tam tahıllı ekmek ve yanında domates, salatalık, dereotundan oluşan yaklaşık 350-400 kalorilik bir kahvaltıdır. Bu tabağın gün boyunca beslenmenizde kontrolü sağlamanıza yardımcı olacağını unutmayın.

Plaj çantanızda ara öğününüz olsun

Deniz, kum, güneş derken kan şekerinin yavaş yavaş düştüğü akşamüstü saatleri... Tatil dönemlerinde tehlikenin en büyüğü ara öğün zamanlarında gelir. Akşam yemeğine çok aç oturmamak için mutlaka ara öğün yapılması gerekir ama bu noktada seçimlerimiz önemli. Taze meyveleri ve kuru yemişleri tercih edin. Plaj çantanızda mutlaka ara öğününüz de olsun. Yoksa diğer alternatiflere kaçmak için kendinize bahaneler yaratabilirsiniz. İkindi vakitlerinde 2 top dondurmayı da tercih edebilirsiniz. Akşam yapacağınız yürüyüş ile bu kaçamağınızı dengelemiş olursunuz.

Sağlıklı bir ara öğün önerisi

1 fincan şekersiz kahve ile yanında atıştırılacak 15 tuzsuz badem ve 3 kuru kayısı 250 kalori ile iyi bir ara öğün alternatifi olabilir.

Akşam yemeğinde kontrollü olmanın yolları

Özellikle açık büfeli akşam yemeklerinde kontrollü olmanın ilk adımı küçük bir tabak seçmektir. Böylece önce göz doygunluğu sağlarsınız. Bu sayede tabağınızdaki yemekleri bitirdikten sonra doyduğunuzu hissedersiniz. Tabağınızı doldurmadan önce büfeyi gözden geçirerek zevkinize uygun ve en sağlıklı olanları bu şekilde seçebilirsiniz. Kilo açısından tehlikeli ürünler olan mezeler konusunda ise ilk tercihiniz yoğurtlu mezeler olsun. Közlenmiş biber, patlıcan veya taze semizotunu yoğurtla karıştırarak rahatça tüketebilirsiniz. Ana yemek olarak da ızgara, haşlama, buğulama yöntemiyle hazırlanmış tüm yemekleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Yanında zeytinyağlı sebze yemekleri veya salatayı da mutlaka bulundurun.

Sağlıklı bir akşam yemeği önerisi

150 gram ızgara tavuğun yanında yoğurtlu semizotu, salata ve 1 dilim tahıllı ekmek ile yapılacak sağlıklı bir ana öğün yaklaşık 500 kaloridir. Akşam yemeğini fazla kaçırdıysanız ertesi gün yüzme ya da tempolu yürüyüş ile mutlaka telafi etmelisiniz.

Ayran ve sade sodayı tercih edin

Yazın daha çok sıvı kaybettiğimiz için tüketmemiz gereken sıvı miktarını da artırmakta fayda var. Normal şartlarda kişinin günlük olarak her bir kilosu için 30 ml su alması gerekirken yaz aylarında bu miktar artar. Tatil dönemlerinde kalori artışının önemli nedenlerinden biri de normalden fazla tüketilen asitli meşrubatlar ya da meyve suları. Bunların yerine su ya da ayran tüketin. Ayrıca meyve aromalı olmayan maden suyu da tercih edilebilir. Gün içinde kaybedilen minerallin alınmasına da yardımcı olacak sade maden suyu ve ayran ikilisi aynı zamanda sağlıklı bir ara öğün alternatifi. Ancak kalp hastalarının maden suyunu ölçülü tüketmesi gerekir.