Yazı İçeriği

Omurga eğriliğini dengede tutun

Omurga ağrısı fıtığın belirtisi olabilir

Bunlara dikkat!

İlk belirti: Omurga ağrısı

Her geçen gün gelişen teknoloji yaşantımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, üretimde kullanılmaya başlayan robotlar… Bunların hepsi hayatımızı kolaylaştırmak için varlar ama beraberlerinde omurga sorunları da getirir. Yoğun teknoloji kullanımının omurga sağlığı üzerindeki etkileri…


Omurga eğriliğini dengede tutun

Omurganın sağlıklı olabilmesi için, dört fizyolojik eğriliğinin (boyunda lordoz, sırtta kifoz, belde lordoz, kuyruk sokumunda kifoz) dengeli bir diziliş göstermesi gerekir. Düzgün bir duruş (postür), bu eğrilikleri dengede tutmak anlamına gelir. Oysa teknoloji bağımlılığı ve çalışma ortamındaki artan stres yükü kas-iskelet sistemi hastalıklarının daha çok görülmesine neden olur. Teknolojik ürünlerin yoğun kullanımı sonucu daha az kullanılan kaslar giderek zayıflar ve bu da eklemlere binen yükü artırır. Ayrıca bilgisayar gibi ürünlerin kullanımında uzun süre oturulması düzgün duruşu bozar ve omurgaya binen yükü dengesiz hale getirir. Buna bağlı olarak ortaya çıkan ilk belirti ise “ağrı”.

Omurga ağrısı fıtığın belirtisi olabilir

Aşırı teknolojik ürün kullanımı kaynaklı ağrı, problem nerede ise o bölgeden belli belirsiz aralıklarla gelir veya bedenin zorlanması ve uzun yürüyüşlerin ardından kendini gösterir. Bir süre sonra sıklığı artan ve şiddetlenen ağrı, kollara veya ayaklara doğru yayılma gösterir. İlerleyen durumlarda buna, karıncalanma, yanma, batma ve kuvvet kaybı da eklenir. Altı aydan uzun süren, belli aralıklarla bacaklarda veya kollarda hissedilen ve geçmeyen ağrılar, omurgada kireçlenme ve fıtığın habercisi kabul edilir.

Bunlara dikkat!

Omurgasında bu hastalıkların teşhisi konulan hastalara, öncelikle risk faktörlerini mutlaka ortadan kaldırmak gerekir. Bunun yanı sıra hastaya ilaç, istirahat, fizik tedavi ve rehabilitasyon programları uygulanır. Peki risk faktörleri nasıl ortadan kaldırılabilir? Özellikle masa başında çalışanların omurga sağlıkları daha yüksek tehdit altında, ancak yoğun teknoloji kullanımı yapan herkesin şu noktalara mutlaka dikkat etmesi gerekir: 

 • Fiziksel yeterlilik ve kısıtlılıklara yönelik ergonomik düzenlemeler yapın.
 • Vücudunuza binen stres yükünü azaltmak için postürünüzü iyi ayarlayın.
 • Anatominize uygun, ergonomik bir ofis koltuğu ve bel desteği yastığı kullanın.
 • Bilgisayarınızı gözlerinizin önünde 25-30 cm mesafede ve dirsekleriniz de 85-100 derece açı yapacak şekilde kullanın.
 • Diz üstü bilgisayar yerine masa üstü bilgisayar tercih edin, ekranın yükseklik ayarı boynunuza binen yükü azaltacaktır.
 • Masa başında bilgisayar kullanırken saat başı en az 5 dakika hareket ederek kan dolaşımınızı artırın.
 • Cep telefonu ile konuşurken boynunuzu aşağı bükmeden, dik bir pozisyonda konuşun. Aksi takdirde omurganıza başınızın ağırlığının 7-8 katı daha fazla yük yüklemiş olursunuz.
 • Uzun telefon konuşmalarında mutlaka kulaklık kullanın.
 • Boyun, sırt, bel ve karın kaslarını güçlendiren, ayrıca omurga kaslarını gevşeten egzersizler uygulayın.
 • Kısa mesafeler için yürüyün, asansör yerine merdiven çıkın.
 • Gelişme çağındaki çocukların teknoloji kullanımını sınırlandırın ve onları daha çok fiziksel aktivite yapmaya yönlendirin.
 • Çocuklara dik ve iki ayağın tabanı yere değecek şekilde oturmayı öğretin.
 • TV ve tablet gibi ürünleri kullanırlarken bu aletlerin tam karşılarında durmalarına özen gösterin, tabii bunların kullanım süresini sınırlı tutun.
 • Çocuğunuzu omurga sağlığı için çok faydalı olan yüzme sporuna yönlendirebilirsiniz.