Yazı İçeriği

Vertigon Neden Olur?

Migreniniz mi Var?

İşitme Kaybı Yaşanmadan…

Nezle ya da Gripseniz…

Pozisyon ile Gelişen Vertigo

Nedeni Meniere Hastalığı mı?

Vertigo Tedavisi

Vertigo Nedir?

Baş dönmesini yaşamayan çok anlayamaz. Bir diğer adıyla vertigo, kişinin yaşam kalitesini alt üst edebiliyor. Sanılan aksine bir hastalık değil, hastalık belirtisi olan vertigo, bazı kişilere “Acaba beyin kanaması mı geçiriyorum?” sorusunu sorduruyor. İşte vertigoya yol açan 5 neden ve önemli uyarılar.


Vertigon Neden Olur?

Vertigo çoğunlukla, iç kulağı etkileyen hastalıkların veya durumların bir belirtisi olarak görülür. Bu nedenle de vertigoya neden olan şeyin mutlaka araştırılması gerekir. İç kulaktan kaynaklanan baş dönmesi durumunda bilinç kaybı olmaz. Baş dönmesi veya denge bozukluğu hissi olan bireyde bilinç kaybı, göz kararması da yaşanıyorsa veya bu durum çevresindekilerce fark edilmişse, nörolojik veya metabolik (kan şekerinin düşmesi) gibi durumlar söz konusudur. Beyin damar hastalıklarından kalp ve damar hastalıklarına dek pek çok rahatsızlık, baş dönmesine neden olur. Ancak gerçek vertigonun yüzde 90’ı iç kulaktan kaynaklanır. Sanılanın aksine hastalıkların önemli bir bölümü kolay tedavi edilebilir. Peki baş dönmesine neden bu rahatsızlıklar neler? İşte vertigoya yol açan hastalıklar…
 

Migreniniz mi Var?

Migren Türkiye’de sık görülen bir hastalık. Bu gruba giren kişilerin pek çoğunda çok uzun süreler standart ilacın verilmiş ve fayda sağlamamış olduğu görülüyor. Bu noktada kişiye özel olarak hazırlanmış yemek listeleri de migren tedavisinde başarıyı artırır. Çeşitli ilaçlar da ek olarak kullanılır.

İşitme Kaybı Yaşanmadan…

İç kulak kanallarında açıklık olanlar hızlı asansörlerde, ıkınmadan, yüksek gürültülü ortamda baş dönmesinden yakınır. Hastalığın erken tanısı büyük önem taşır zira hızlı işitme kaybı gelişebilir.

Nezle ya da Gripseniz…

Nezle ve grip gibi viral enfeksiyonları takip eden ilk 10 günlük süreçte işitme kaybı olmaksızın şiddetli baş dönmesi hissedebilir. Genellikle yatırılarak tedavi gerektirse de ilk günler içinde belirgin yakınma azalması hissedilir, takip eden haftalarda fiziksel egzersiz ve ileri teknolojik yöntemlerle fonksiyonel düzelme sağlanır.

Pozisyon ile Gelişen Vertigo

İyi karakterli, zaman zaman gelip geçici, belli pozisyonlarda ortaya çıkan ve birkaç saniye süren baş dönmesi, pozisyon ile gelişen vertigodur. Tedavisi özgün manevralar ile yapılır. Bu manevrayı takip eden gün, kontrole çağırılan kişilerin iyileşme oranı yüzde 92 seviyesinde olup bir hafta sonraki kontrolde iyileşme oranı yüzde 98’e ulaşır. Manevra sonrasında da genellikle baş dönmesine yönelik ilaç kullanılması tercih edilmez. Kişinin manevra sonrasında başının hafif yükseltilmesi, hastalık belirlenen tarafa dönerek bir hafta yatılmaması da önemli.

Nedeni Meniere Hastalığı mı?

Vertigo ile birlikte kulak uğultusu, çınlaması, kulakta basınç hissi ve işitme kaybı atakları belirginleşir. Ataklar tekrarladıkça işitme kaybı kalıcı hale dönüşür. Tıbbi tedavinin başarısız olması halinde kulak içi enjeksiyonlar ve nadir olarak da cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır. Hastalığın erken teşhis edilmesi, yaşam konforu, işitmenin korunması ve işgücü kaybının önlenmesi açısından büyük önem taşır.

Vertigo Tedavisi

Vertigo yaşayan kişinin öyküsünün çok detaylı kayıt altına alınması kritik öneme sahip. İleri tarihlerde gelişmelerin eklenmesi etkin izleme profilini de ortaya koyar. Vertigo çeken kişilerin kayıtların eksiksiz yapılması, tekrar tekrar dönüp bakılması, gözden kaçabilecek bulguların yakalanmasını sağlar. Aksi halde kayıtsız yöntem, gören hekimin bilgisi ve tecrübesiyle sınırlı olup meslektaşların arasında danışma ve tartışma olanağına izin vermez. Vertigoya neden olan hastalıkların tıbbi ve cerrahi tedavisi artarak devam eder.