Yazı İçeriği

1. Süpürge bel fıtığına götürebilir

2. Bulaşık makinesini nasıl boşaltırsınız?

3. İş yaparken yükü dağıtın

4. Ütü yaparken dikkat

5. Yemek hazırlarken yapılan hatalar

6. Ağırlık kaldırma kuralı

7. Yer silerken dizlerinizin üzerine çökmeyin

8. Göz hizanızda yapmaya çalışın

Evin içinde fıtık neden olur?

Bulaşık, çamaşır, ütü derken evde mutlaka yapmanız gereken işler hep sizleri bekler. Peki bu işleri kendinize zarar vermeden, doğru şekilde yapıyor musunuz? Ev işleri yaparken hatalı duruş ve hareketlerden kaçınmamanız bel veya boyun fıtığına davetiye çıkarabilir. Bel ve boyun fıtığına karşı ev işleri yaparken dikkat etmeniz gerekenler…


1. Süpürge bel fıtığına götürebilir

Yerleri devamlı eğilerek süpürmek belinizde ağrı oluşmasına ve kaslarınızın zedelenmesine neden olur. Hatalı olarak eğildiğiniz sırada aynı zamanda ağır bir nesne de taşırsanız bu durumun belinizde zaman içinde fıtık oluşumuna da yol açabileceği uyarısında bulunur.

Doğrusu: Evi süpürürken öne doğru eğilip eklem kaslarınıza yük bindirmemek için süpürge sapını uzatın ve olabildiğince dik pozisyonda durmaya çalışın. Özellikle koltuk ve dolapların altlarını süpürürken belinizi kırmak yerine bele güç vermeden, diz çökerek süpürmeye dikkat edin. Süpürme işlemi sırasında mobilyaları tek elinizle kaldırmamaya da özen gösterin. Objeyi gövdenize en yakın şekilde kaldırmak da belinize etki eden gücü azaltır.

2. Bulaşık makinesini nasıl boşaltırsınız?

Bulaşık makinesini boşaltmak için devamlı olarak eğilip kalkmak gerekir. Ancak dikkatli olun, dizlerinizi kırmadan dizden aşağıya eğildiğiniz zaman bel kaslarınıza yük biner. Bunun sonucunda da bel fıtığı gibi olumsuz sonuçlar gelişebilir.

Doğrusu: Eğilirken belinize yüklenmek yerine dizlerinizi kırarsanız omuriliğe yük oluşmasını engeller ve belinizin ağırlığını azaltmış olursunuz.

3. İş yaparken yükü dağıtın

Yemek hazırlarken veya bulaşık yıkarken uzun süre ayakta kaldığımız zaman belimiz bize ağrı hissettirerek uyarı verir. Bu uyarıları dikkate almalısınız, aksi halde en basit olarak kasların güçsüzleşmesine neden olabilirsiniz. Kaslarınızın gücünü yitirmesi de bel bölgesinde ağrıya sebep olur. 

Doğrusu: Fazla yüksek olmamak şartıyla bir ayağınızı basamak gibi bir yere koymanız diğer kaslara dinlenme fırsatı tanır. Her 4-5 dakikada bir ayağınızı yüksek bir basamağa kaldırın. Bu durum omurgadaki kas grubunda farklı eklemlerin kasılmasını sağlayacağı için yükü tek bir bölgede tutmayıp, dağıtır. Bu hareket de belinizde ağrı oluşumunu engeller.

4. Ütü yaparken dikkat

Ütü masanızın alçak olması boynunuzu uzun süre öne doğru eğik tutacağınız anlamına gelir. Bu hareket de boynunuzda bir süre sonra ağrı oluşumunu tetikler. Devamlı hatalı hareket uygulayıp zedelenmesine neden olursanız, kaslarınız zamanla yırtılacak ve fıtık oluşumuna sebep olur.

Doğrusu: Ütü yaparken ütü masasının yüksekliği çok önemli. Bu nedenle mutlaka ayarlanabilir bir ütü masası tercih etmeli ve boyunuza göre ayarlamalısınız. Ütü masası yüksekliği bel hizanızda olmalı. Ütü yaparken ütü masasına yakın durun ve ayağınızın altında fazla yüksek olmayan bir basamak bulundurun. Ayağınızı 4-5 dakikada bir değiştirirseniz belinizin aynı bölgede kasılmasına ve ağrı oluşumuna engel olursunuz. Birkaç gömlek ütüledikten sonra devam etmek yerine oturarak dinlenin.

5. Yemek hazırlarken yapılan hatalar

Yemek hazırlarken boynunuzu öne veya yana eğik pozisyonunda tutmanız veya sırtınızı yaslamadan tabure oturuşu yapmanız boyun ve beldeki eklemlere yük binmesine, bunun sonucunda kasların zedelenmelerine yol açar. Hareket sırasında boyuna yük bindirilmesi de fıtık oluşumunu tetikler.

Doğrusu: Boynunuzu olabildiğince hareket halinde tutmayı ihmal etmeyin. Otururken sandalyenin sırtına yaslanmaya da dikkat edin, çünkü belinizi yaslamadan oturmanız belinizdeki kasların kasılmasına, bunun sonucunda da ağrı oluşumuna sebep oluyor. Bu yüzden sandalyenizin sırt kısmının bel ile birlikte hareket edebilecek ve bu bölgenize destek verecek şekilde olmasına dikkat edin.

6. Ağırlık kaldırma kuralı

Bir ağırlığı gövdenize ne kadar uzak kaldırır ve taşırsanız belinize o kadar fazla yük bindirmiş olursunuz. 3 kiloluk bir ağırlığı elinizle bir metre uzaktan kaldırdığınız zaman 9 kilo olarak hissedersiniz. Ağırlıkların eklem üzerine tekrar tekrar yüklenmesi de o eklemin kalınlaşmasına, bunun sonucunda da eklem hacminin büyümesine ve komşu sinir dokusuna baskı oluşturmasına neden olur. Devamında omurilikte kanal darlığı gelişir ve sinire ait olması gereken alan küçülür, siniri besleyen kan damarları baskı sonucu kapanır. Ağır bir yükü kaldırmayı kronik olarak tekrarlamanız da kanal darlığı ve fıtık oluşumuna sebep olur.

Doğrusu: Baskıya engel olabilmek için kaldırdığınız eşyaların fazla ağır olmamasına dikkat edin, gövdenize en yakın şekilde tutarak kaldırmaya özen gösterin.

7. Yer silerken dizlerinizin üzerine çökmeyin

Ev işi yaparken en dikkatsiz olunan konulardan biri de yer silmek. Eğilerek veya diz çökerek yer silmek belinize baskı oluşturur, bunun sonucunda da bel ağrısı gelişir.

Doğrusu: Uzun saplı yer silme aletlerini kullanın. Vücudunuzu olabildiğince dik pozisyonda tutmaya da gayret gösterin.

8. Göz hizanızda yapmaya çalışın

Ev işlerinde boyunuzu ve göz hizanızı aşan işlerde yukarıya doğru uzandığınızda boyun kaslarını riske atarsınız. Örneğin boyun fıtığı gelişimine yol açabiliyorsunuz. Yukarıya doğru uzandığınız zaman başınızı arkaya doğru uzattığınızda boynun arkasındaki eklemler üzerinde baskı oluşur. Boynun alışık olmadığı bir hareketi uzun süre yaptığınız ve bunu yaparken de güç harcadığınız zaman eklem ile disk çekirdeği eskimeye başlar, bunun sonucunda da boyun fıtığı gelişebilir.

Doğrusu: Uzandığınız yükseklik göz hizasına ne kadar yaklaşırsa risk o kadar azalır. Dolayısıyla merdiveni yukarıya çok fazla uzanmayacağınız şekilde, göz hizanıza yakın kurmaya dikkat edin.