Yazı İçeriği

Vücut ağırlığınız ile ilgili hedefleri doğru belirleyin

Yaz meyvelerine dikkat!

Susuz kalmayın!

Taze sebze-meyve suyu tercih edin

Her zaman hareket!

Detoksa aldanmayın

Şok diyetlerden uzak durun

Yaz mevsimine sayılı günler kala pek çoğumuzu ince ve fit görünme telaşı sarar. Kimileri bilinçli davranarak uzmana danışırken, kimileri de arkadaş çevresinden ve internetten yaptıkları araştırmalarla şok diyetlerden medet umar. Ancak şok diyetler ciddi rahatsızlıklara hatta ani hayat kaybına bile neden olabilir. Diyette tek bir kriter yok, her diyetin kişinin metabolizmasına göre belirlenmesi gerekir. Buna karşın, bazı hususlara dikkat edilmesi herkes için fayda sağlayabilir. Yaz mevsimine girmeden beslenme programı ve günlük alışkanlıklarınızda yapacağınız bazı değişikliklerle hem bahar yorgunluğunu üzerinizden atabilir hem de yaza formda girebilirsiniz.


Vücut ağırlığınız ile ilgili hedefleri doğru belirleyin

Fazla kilo problemi olanların ‘yaza çok az kaldı’ diye endişeye kapılıp hızlı kilo verdiren, sağlıksız, şok ya da popüler diyetlere yönelmemesi gerekir. Bu tür diyetlerden kesinlikle uzak durulmalı. Nasıl ki aldığınız fazla kilo sizin vücudunuzda bir anda oluşmadıysa, azalması için sabır ve emek vermeniz gerekir. Kilo vermek için yeterli ve dengeli beslenerek ayda 4 kilodan fazla hedef koymayın. Bu şekilde hem ayda bir beden kadar zayıflayabilir hem de kalıcı alışkanlıklar kazanmış olursunuz. Eğer normal vücut ağırlığında bir kişiyseniz hedefiniz kas gücünüzü, akciğer kapasitenizi artırıcı düzenli aktiviteler ve sağlıklı beslenme ile formda bir görünümü kalıcı olarak elde etmek olmalı.

Yaz meyvelerine dikkat!

Doğanın canlanışıyla kendimizi dışarı atma isteğimiz çoğaldı şüphesiz. Fırsat buldukça soluğu dışarıda almak kimi zaman sağlıksız beslenmeyi de kaçınılmaz kılar. Fast-food yiyecekler, iştah açıcı kızartmalar, tatlılar fazla kilo ve yağlanma sorunu olarak geri döner. Tezgahlarda tüm çekiciliğiyle yerini alan çeşit çeşit yaz meyveleri de ‘sağlığa faydalı’ denilerek ölçüye dikkat etmeden tüketilebilir. Tüm bu konulara dikkat etmek ve bilinçli davranarak kızartmalardan ve fast-food yiyeceklerden, şekerli tatlılardan kaçınmak gerekir. Kavun, çilek, karpuz, kiraz, erik, üzüm gibi güçlü antioksidan etkileri ile bağışıklık sistemini güçlendiren; kanser, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklardan koruyucu etki gösteren yaz meyveleri de tüketiminde dikkat edilmediğinde sağlığa zararlı hale dönüşebilir. Meyve tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, şeker içeriklerinin yüksekliği nedeniyle; diyabet, kan şekeri düşüklüğü, insülin direnci ve fazla kilo problemi yaşayan bireylerin porsiyon kontrolünü asla kaçırmamaları gerekir. Özellikle kan şekerini yükseltme hızı yüksek olan kavun, karpuz, üzüm, incir, dut gibi meyveler arasında gün içerisinde tek seçim yapmak faydalı olur. Meyveyi aç veya tok yemek kan şekerinizin düzensizliğine sebep olarak daha çok acıkmanıza yol açar. Bu nedenle yemeklerden en az 2 saat sonra tüketilmelidir.

Porsiyon miktarları

  • Kapuz = 3 üçgen dilim
  • Kavun = 6-8 ufak dilim
  • İncir =1 adet
  • Kiraz = 15 adet
  • Erik= 10 adet
  • Üzüm = 1 küçük salkım
  • Çilek = 6-8 orta boy

Susuz kalmayın!

Doğdumuz andan itibaren en büyük ihtiyacımız su. Yenidoğan bir bebeğin vücudunun yüzde 85’i su iken; yaşla birlikte azalarak yetişkin bir erkekte vücudunun yüzde 60’ı ve kadında yüzde 50’sini oluşturur. Bu nedenle terlemenin arttığı sıcak ve nemli yaz aylarında ilk tercih edeceğimiz içeceğin su olması çok önemli. Günlük tüketilmesi gereken sıvı miktarının yaz ayları için en az 2,5-3 litre olması gerekir. Günlük yeterli sıvı alıp almadığınızı belirlemenin en pratik ve basit yolu idrar renginizi takip etmenizdir. Beyaz, açık sarı renkte idrar yapmak yeterli sıvı aldığınızı gösterirken; koyu renkli, kahverengi idrar ise sıvı kaybınızın tükettiğinizden daha fazla olduğunu gösterir. Bu durumda ilk 1 saat içerisinde ekstra 2 bardak daha su tüketmelisiniz.

Taze sebze-meyve suyu tercih edin

Suyun yanı sıra evde hazırlanan taze sebze-meyve suyu karışımları, ev yapımı meyveli sütler, naneli ayran, doğal limonata ve mineralli suların da tercih edilmesi uygun olur. Gazlı içeceklerden ve hazır meyve sularından uzak durulması gerekir.

Her zaman hareket!

Egzersiz ve sağlıklı beslenme anahtar ile kilit uyumu gibi. İkisi birlikte olduğu zaman sizi obezite, kalp hastalıkları, diyabet, kanser, eklem hastalıkları gibi pek çok önemli sağlık probleminden korur. Dünya Sağlık Örgütü önerilerine göre haftada en az 150 dakika orta şiddette veya 75 dakika şiddetli düzenli fiziksel aktivite sağlığı iyileştirici. Yaz aylarında deniz kenarında, ormanda kimi zaman tatilde tertemiz bir havada ister yürüyüş yapın isterseniz de yüzün ama mutlaka düzenli bir şekilde aktif olun. Buna ilaveten de haftada en az 3 gün kas gücünüzü arttıracak şekilde pilates, ağırlık egzersizleri, yoga vb yapmayı unutmayın.

Detoksa aldanmayın

Detoks amacıyla yapılan içecek tüketimleri, açlık diyetleri, tek bir besine dayalı diyetler veya kolon temizliği gibi bir takım uygulamalar tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Örneğin; sadece sebze ve meyve sularıyla beslenmek yetersiz protein, kalsiyum, çinko, selenyum, B grubu vitaminleri alımıyla ilişkili olup bağışıklık sisteminin düşmesine ve kas kayıplarının artmasına neden olur. Ayrıca, sindirim sistemi üzerine yapılan kolon temizliği gibi uygulamalar da bağırsaklarda yaşayan sindirim dostu probiyotik bakterilerin kaybına yol açar. Oysaki probiyotikler, ishal ya da kabızlık gibi durumda vücudu koruyan, bağışıklık sistemini aktif çalıştıran en önemli canlılardır. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı seçimler yapmak, vücut ağırlığını denetlemek, hızlı kilo kazanım ve kayıplarından kaçınmak ve düzenli egzersiz yapmak en iyi yoldur.