Yazı İçeriği

1. Meyvenin yanında süt ürünleri tüketin

2. Dondurmayı abartmayın

3. Yemeğinizi arkadaşınızla paylaşın

4. Sadece diyetteyken değil her zaman bol su için

5. Diyet yapmasanız da tuz ve yağdan uzak durun

6. Yoğurt tüketmeye özen gösterin

7. Ne kadar kas o kadar enerji

8. Kahvaltıyı atlamayın

9. Anti-aging etkili zayıflama kürü

Diyet yapmadan fit olmak için…

Bütün kış kendinizi diyete başlamak ya da bir diyetisyene gitmek için motive edip dursanız da bir türlü olmadı mı? Paniğe kapılmayın. Zayıflama sadece kışa özel bir durum değil, yazın da keyfinizi kaçırmadan zayıflayabilirsiniz. Günlük beslenmenizi, vazgeçemediklerinizi ve günlük hayatınızı diyetisyeninize anlattığınızda size özel ve uygulanabilir bir diyet listesine sahip olabilirsiniz. Böylece her şeyi belli ölçülerde yiyerek kolaylıkla yavaş ama geri dönüşü olmayan kilo kaybı sağlayabilirsiniz. Kendini diyet yapmaya hazır hissetmeyen ama bu yazı kontrol altında geçirmek isteyenler için de küçük ama etkili ipuçları...


1. Meyvenin yanında süt ürünleri tüketin

Lif ve vitamin alımınızı artırmak için, mevsiminde sebze ve meyve tüketin. Yaz meyveleri kalori açısından çok da masum değiller. Özellikle karpuz tüketiminizde dikkatli olun. Bir porsiyon meyve yerine 2 parmak kalınlığında yarım ay dilimi kesilmiş miktarda karpuz tüketebilirsiniz. Ancak kan şekerinin dengeli olması için karpuzun yanında bir dilim peynir de yiyin. Yazı formda geçirmek için meyvelerin yanında tüketeceğiniz süt, yoğurt, ayran veya kefir kana karışma hızlarını azaltacağı gibi yağa dönüşmelerine de engel olur.

2. Dondurmayı abartmayın

Dondurma yaz aylarının değişmez tatlısıdır. Ama hazır dondurmalar masum değildir. Yazı formda geçirmek istiyorsanız her gün olmamakla birlikte ara öğününüzdeki meyve ve süt grubu hakkınız yerine 2-3 top tüketebilirsiniz.

3. Yemeğinizi arkadaşınızla paylaşın

Yaz aylarında sosyalleşmeye, dışarıda sık sık yemek yemeye başlarız. Bu durumda kalori alımlarımız ister istemez artabilir. Bunun önüne geçebilmek için öncelikle porsiyon miktarlarını kısıtlayın. Porsiyon miktarını kısıtlamanın en güzel yolu, yemeğinizi bir arkadaşınızla paylaşmanız. Ortak sipariş verebilirsiniz ya da tabağınızın yarısını daha servis edildiği anda yanınızdaki kişi ile paylaşabilirsiniz.

4. Sadece diyetteyken değil her zaman bol su için

Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli sıvı alımı önemlidir. Ayrıca, yaşamın her döneminde yeterli sıvı alımı vücutta oluşan toksinlerin (zararlı öğeler) atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde son derece önemli rol oynar. Bu nedenle günde 10-12 bardak su içilmeli.

5. Diyet yapmasanız da tuz ve yağdan uzak durun

Tuzlu, baharatlı, yağlı ve acı gıdalardan uzak durun. Çünkü midenizde olumsuz etki yaratabilme ihtimalinden dolayı sindirim problemlerine neden olabilir ve reflünüzü tetikleyebilir. Ayrıca baharatlı ve acı gıdalar sanılanın aksine zayıflamaya herhangi bir olumlu etki yaratmaz ve yağ yakmaz. Vücudunuzda yaratacağı tek avantaj, metabolizmanın kısa süreli hızlanması olabilir.

6. Yoğurt tüketmeye özen gösterin

Yoğurttan vazgeçmeyin! Bir kase yoğurt sıcak havalarda vücut ısısını dengelemeye yardımcı olabileceği gibi, içine katacağınız taze maydanoz, dereotu, nane ile hem vitamin alımınızı artırmaya hem de doygunluk hissi sağlamaya yardımcıdır.

7. Ne kadar kas o kadar enerji

Kaslar vücudun enerji santralları gibi çalışır. Ne kadar fazla kas grubunuz varsa o kadar enerjik olabilirsiniz çünkü vücudun aktif ve verimli çalışma kapasitesi artar. Önemli olan en zengin aletlere sahip bir merkezde çalışmak değil, tüm kas gruplarını çalıştıracak, düzenli takip edeceğiniz spor dallarını seçmektir.

8. Kahvaltıyı atlamayın

Yaz aylarında kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Kendinize izin verdiğiniz günler şımaracağınız öğününüz brunch şeklinde kahvaltı öğününüz olsun.

9. Anti-aging etkili zayıflama kürü

Yazın sıcağında sizi serinletecek sağlıklı bir karışımla aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırabilir ve diyet yapmadan anti-aging etkisinden faydalanabilirsiniz. Salatalık, semizotu, elma gibi sebze ve meyvelerle hazırlayacağınız karışımlardan her sabah aç karnına büyük bir bardak içebilirsiniz. Bu tür karışımlar daha çok diyet yapanların tercihi olsa da sağlıklı beslenmede de yeri büyük. Diyet yapmadan formda kalmanıza yardım edecek bu sağlıklı içecekler bolca lif alımınızı sağlar.