Yazı İçeriği

1. Güne hafif bir kahvaltı ile başlayın

2. En büyük yardımcı su

3. Kafein alımı kısıtlanmalı

4. Zerdeçal ve bal karışımı

5. Yürüyüş zamanı

6. Kivi ve ananas tüketin

7. Potasyum kaynaklarını tüketin

8. Probiyotik destek şart

9. Suya limon ilave edin

10. Yeşil veya beyaz çay için

Yeni yıla sağlıkla başlamak için besin önerileri

Yılbaşı sofrasında istemediğiniz kadar çok şey tüketmiş olabilirsiniz. Ancak yeni yıla yenilenerek ve zinde olarak başlayabilirsiniz. Yeni yılın ilk günü bu beslenme tüyolarına uyarak sağlıklı bir adım atabilirsiniz…


1. Güne hafif bir kahvaltı ile başlayın

Yılbaşı akşamı ne kadar çok kaçırmış olursanız olun, sabah kahvaltınızı ihmal etmeyin. Ancak kahvaltıda, yılbaşı sofrasında fazlaca yorulan sindirim sistemini daha fazla zorlamamak için 1 kase az yağlı yoğurt ile yulaf ezmesi veya 2-3 dilim az tuzlu ve az yağlı yeşillikler eşliğinde birkaç dilim ekmek tüketin.

2. En büyük yardımcı su

Özellikle alkol mide şikayetleri ve sindirim problemlerine yol açabildiği gibi vücuttan fazla sıvı atımına ve sıvı yetersizliğine bağlı baş ağrısı ve halsizliğe neden olabilir. Bu nedenle yılbaşında en büyük yardımcınız ‘su’ olmalı. Günlük 10-15 bardak su tüketmekte fayda var.

3. Kafein alımı kısıtlanmalı

Başınız ağrıdığı ya da yorgun hissettiğiniz gerekçesiyle sabah kalkar kalkmaz kahveye sarılıp gün boyu da elinizden düşürmemezlik yapmayın. Çünkü bu, ‘dehidrasyon’ yani sıvı yetersizliği olan metabolizmayı daha fazla sıvı kaybına iterken daha fazla baş ağrısına yol açabilir. Aynı uyarı çay ve kafein içeren gazlı içecekler için de geçerli.

4. Zerdeçal ve bal karışımı

Sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı en özel bitkilerden biri olan zerdeçalı, toz halde 1 tatlı kaşığı bal ile birlikte tükettiğinizde toparlanma sürecini hızlandırdığını göreceksiniz. Aynı zamanda zerdeçalın etkin bileşeni kurkumin ise yüksek antioksidan kapasitesi ile vücutta oluşan zararlı serbest radikallerin atımına yardımcı olur.

5. Yürüyüş zamanı

Fazla kaçırılan yiyecek ve içecekler hele de alkol, kolayca yağa dönüşerek depolanır. En az 30 dakikalık tempolu bir yürüyüş yağ depolarının en büyük düşmanı olur.

6. Kivi ve ananas tüketin

Vücutta oluşabilme ihtimali olan ödemin atılmasına yardımcı olacak en faydalı iki meyve kivi ve ananastır. Gün içerisinde 2 dilim ananas ve 1 orta boy kivi tüketmeye çalışın.

7. Potasyum kaynaklarını tüketin

Muz ve yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda potasyum içerir. Potasyum ise vücudun su dengesi için önemli bir mineraldir. Ödemden kurtulmak için dereotu, maydanoz, nane, roka, tere, semizotu gibi yeşil yapraklı sebzeleri içeren salatalarla fayda sağlayabilirsiniz.

8. Probiyotik destek şart

Sindirimi ve bağırsak hareketlerini düzenlemek ve yeni yılda toparlanma sürecini hızlandırmak adına gün içerisinde 2 kase probiyotik yoğurt veya 2 bardak kefir tercih edebilirsiniz. Bunu alışkanlık haline getirerek en az 6 hafta tekrarlamanız bağışıklık siteminin güçlenmesine ve bağırsakların onarılmasına da yardımcı olur.

9. Suya limon ilave edin

Vücudun asit yükünü ve stresini azaltmak, hücrelerin zarar görmesini engellemek için yeni yılın ilk gününde birkaç bardak limon veya elma sirkesi ilaveli alkali su içmekte fayda var. Ama mideye zarar vermemek için kesinlikle aç karnına içilmemeli ve gastrit, ülser, reflü gibi problemleri olanlar, tüketim miktarı ve eklediği limon miktarına dikkat etmeli.

10. Yeşil veya beyaz çay için

Yeni yılın ilk gününde hem yüksek antioksidan kapasitesi ile vücudu yenilemek hem de ödem atmak için günde 2-3 fincan yeşil veya beyaz çay tercih edebilirsiniz.