Yazı İçeriği

1. B6 vitamininden zengin

2. Antioksidan deposu

3. Damarlarınızı korur

4. Kalp dostu

5. Cildi güzelleştirir

Antep fıstığının besin değeri nedir?

Antep fıstığı, sakız ağacı ailesinden gelen, Orta Asya ve Orta Doğu’da yetişen ağaç meyvesidir. ‘Şam fıstığı’ olarak da bilinir. Kuruyemiş olarak tüketilmesinin yanı sıra ezmesi de tercih edilir.

Antep fıstığı kalorisi

Bir porsiyonu (yaklaşık 50 adet) 156 kcal olan Antep fıstığının içinde 6 gram protein, 3 gram diyet lif bulunur. Bu nedenle diğer kabuklu yemişlere göre kalorisi daha düşük, proteini ve lifi daha yüksektir. İçeriğindeki lif sayesinde bağırsak sağlığını düzenler ve buradaki emilimi artırır. Aynı zamanda 1 porsiyonunda 12 gram yağ da bulunur. İçeriğindeki bu yağın yüzde 90’ı ‘sağlıklı yağ’ denilen, çoklu ve tekli doymamış yağ asitlerinden oluşur. Birçok faydası bulunan bu kabuklu yemiş kalp, damar, akciğer ve bağırsak gibi vücudun birçok organ ve sistemi üzerinde önemli etkilere sahiptir. Antep fıstığının 5 faydası…


1. B6 vitamininden zengin

Potasyum, fosfor, bakır ve B1 vitamini bakımından zengin olan Antep fıstığı, aynı zamanda B6 vitamini açısından da en zengin gıdalardan biri. B6 vitamini kan şekeri dengesizliğini düzenlerken, kan hücrelerine oksijen taşıyan hemoglobinin yapımında da görev alır.

2. Antioksidan deposu

Çoğu kuruyemiş ve tohumdan daha fazla antioksidan içerir. Özellikle göz sağlığı için oldukça önemli iki antioksidan olan lutein ve zeaksantini en çok içeren kuruyemiştir. Bunların dışında Antep fıstığı, kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlayan antioksidanlardan polifenol ve tokoferolü de içerir.

3. Damarlarınızı korur

L-arjinin aminoasidi açısından oldukça zengindir. Bu sayede damar sağlığının geliştirilmesinde önemli bir rol oynar. L-arjinin aminoasidi vücutta nitrik oksite dönüştürülerek kan damarlarınızı genişletmeye, dolayısıyla kan basıncınızı düzenlemeye yardımcı olur.

4. Kalp dostu

1 porsiyonunda 12 gram yağ bulundurmasına rağmen hiç kolesterol içermediği için kalp dostudur. Bunun yanı sıra kan kolesterol seviyesini düşürerek koroner kalp hastalıkları riskini azaltır. Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

5. Cildi güzelleştirir

Antep fıstığı belirgin miktarda çoklu ve tekli doymamış yağ asitlerini içerdiği için cildi doğal yoldan nemlendirmeye yardımcı olur, yaşlanma karşıtı etki gösterir. Antep fıstığı kuruluğu ortadan kaldırmak için masaj terapisi ve aromaterapi gibi çeşitli terapilerde kullanılır. Ayrıca Antep fıstığında bulunan E vitamini antioksidan görevi görür ve cildi çeşitli cilt hastalıklarına yol açan UV ışınlarından korur. Dolayısıyla tüm bu faydalarını göz önünde bulundurarak Antep fıstığına mutfağınızda yer ayırın.