Yazı İçeriği

İşlenmiş değil, çiğ olanlarını yiyin

Bir avucu yağ yaktırır

Kuruyemişlere alerjiniz olabilir

Kuruyemiş çeşitleri

Kuruyemiş çeşitleri ve faydaları

Enerji veren besinlerden kuruyemişler, lezzetli atıştırmalıklar olarak ara öğün listesinin ilk sırasında yer alır. Protein, doymamış yağ asitleri açısından zengin olan kuruyemişler, bol vitamin ve mineral içerir. Doğru miktarda tüketildiklerinde karın bölgesinde yağ yakımını da yardımcı olan kuruyemişler, tok tutar. İçeriğindeki posa miktarıyla sindirim sistemini mutlu ederken kemikleri güçlendirir, kalp hastalıkları ve kanser riskini düşürmeye yardım eder. Ancak kuruyemiş tüketiminin yarattığı bir ikilem var. Faydalı olduğuna inanarak avuç avuç tüketildiklerinde kaçınılmaz olarak kilo aldırırlar.


İşlenmiş değil, çiğ olanlarını yiyin

Kuruyemişlerin işlenmemiş olanını tüketmek sağlıklı olandır. Yani çiğ kuruyemiş tüketin. Hem kavrulan yağlı tohumun besin içeriğinin azalması hem de kavrulma nedeniyle içerikteki yağın trans yağa dönüşme ihtimali. Ayrıca kavrulan yağlı tohumları tatlandırmak için yüksek oranda tuz kullanılır, bu da tansiyon gibi sağlık problemlerine neden olabilir.

Bir avucu yağ yaktırır

Yapılan bir araştırmada 6 ay boyunca yeterli ve dengeli beslenen bir gruba günde 1 avuç içi yağlı tohum (25-35 gr) tüketimi yaptırıldığında yağ yüzdelerinin yüzde 2 ila 4 oranında düştüğü ve bu yağın özellikle karın bölgesinden azaldığı saptanmış. Sağlıklı yağları tüketerek yağ yakmak mümkün. Bunun için günde 20-25 gr, bir başka deyişle yaklaşık bir avuç içi kadar tüketilmesi yeterli ve dengeli olur. Ancak bu miktar aşıldığında ise kilo almak kaçınılmaz olur.

Kuruyemişlere alerjiniz olabilir

Vücudumuz birçok farklı besine karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu alerjiler doğuştan gelebileceği gibi ilerleyen dönemlerde de ortaya çıkabilir. Kuruyemişler, et ve yumurtanın yanı sıra Türkiye’de en fazla alerjik reaksiyon gösterilen besinler arasında. Bu nedenle tüketirken alerji ihtimalini düşünün. Yer fıstığı, badem, hindistancevizi, fındık ve ceviz alerjen kuruyemişler arasında yer alır. Yağlı tohumların alerjen özelliği çok ciddi bir risk olan anaflaktik şoka kadar gidebilir. Bu yüzden ev dışındaki ortamlarda ve paketli ürün alımlarında içeriği çok iyi okuyun.

Kuruyemiş çeşitleri

Tahin-susam: Atıştırmalık olarak çok fazla tercih edilmeseler de yemeklerde, kahvaltılarda veya sos olarak kullanılan tahin ile susam sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca kadınlarda östrojen hormonunun üretilmesini destekler ve bu sayede anne sütünün artmasına katkı sağlar.

Badem: İçeriğinde bulundurduğu tekli doymamış yağ asitlerinin yanı sıra lif, antioksidan, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerden zengin olan badem, kan şekerini dengelemeye yardımcı olur ve kötü kolesterolün düşmesini sağlar. 

Yer fıstığı: Enerji içeriği diğer yağlı tohumlara oranla daha yüksek olduğu için sporcu beslenmesinde önemli bir yere sahip. Ayrıca yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak sağlığımız için oldukça yararlı.

Kaju fıstığı: Kaju fıstığı bol miktarda magnezyum içeriği sayesinde kan basıncını dengelemeyi destekler ve yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Antep fıstığı: Kuruyemişler içerisinde antioksidan içeriği en yüksek olanı. Böbrek ve safra kesesi ağrılarını dindirici etkisi bulunur.

Ceviz: Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bitki bazlı omega 3 yağ asidini barındıran tek kabuklu kuruyemiştir. İçeriğinde bolca barındırdığı lif, protein ve potasyum sayesinde Alzheimer hastalığının önlenmesinde etkili olduğu gibi, prostat kanserinin oluşma riskini azalttığı araştırmalarla tespit edilmiş.

Kabak çekirdeği: Yüksek oranda magnezyum, bakır, demir ve çinko içeren kabak çekirdeği hafızanın güçlenmesini ve kalbin sağlıklı kalmasını destekleyen bir kuruyemiş. Lif zengini olduğu için kabızlık sorunu olanların en önemli destekçilerinden biri.