Yazı İçeriği

Tansiyonunuz varsa…

Kalp krizi geçirdiyseniz dikkat!

Sıcak havalara karşı alınabilecek önlemler

Kalp hastalıkları yazın nem ve sıcakta tetiklenir

Yazın pek çoğumuz sıcaklardan bunalırız, nemden nefes alamayız. Aşırı sıcaklar kalp hastaları ve ileri yaştaki kişileri daha da fazla etkiler. Kavurucu sıcaklar tansiyon düşmesinden, kan akışında dengesizliklere kadar pek çok şeyi tetikler. Yapılan bir araştırmada 65 yaş üzeri kişilerde 20 santigrat derece üzerine her 1 santigrat derece artışın ölüm oranında yüzde 2 artırdığı belirtiliyor. Sıcaklık artışlarından özellikle yaşlı hastalar daha çok etkilenir. Bunun üzerine olası kalp hastalıkları da eklenince risk daha da artar. Ortam sıcaklığının yükselmesiyle birlikte kalp, vücudu soğutmak ve terlemeye yardımcı olmak için daha fazla kan pompalamak yani çalışmak zorunda kalır. Sağlıklı kişilerde bile bu mekanizma aşırı sıcaklardan etkilenebilirken kalp hastaları için durum çok daha ciddi boyutlara ulaşabilir.


Tansiyonunuz varsa…

İnsan vücudu genelde 36-37 santigrat derece olan sıcaklığı korumaya göre çalışır. Herhangi bir sıcaklık artışında vücut kendisini soğutmaya çalışır. Vücut bunu terleme ve kan damarlarının genişlemesi yoluyla gerçekleştirir. Bu nedenle özellikle aşırı sıcak ortamlarda terleme ile kaybedilen sıvı ve kan damarlarının genişlemesi nedeniyle kan basıncında düşme ve kalp hızında artış yaşanır. Bu durum özellikle kalp krizi geçirmiş, kalp yetersizliği olan ve hipertansiyon tedavisi gören kişilerde önemli sorunlara yol açabilir.

Kalp krizi geçirdiyseniz dikkat!

Kalp hastalıkları nedeniyle idrar söktürücü ilaç kullanmak zorunda olan kalp hastalarında ise sıcak havanın sebep olacağı sıvı kaybından kaynaklanan sorunlar gündeme gelir. Bu durumda kandaki elektrolit miktarlarında tehlikeli değişiklikler yaşanabilir, hayati risk oluşturan ritim bozuklukları ortaya çıkabilir. Sıcak havalardaki bir diğer sorun da sıvı kaybının etkisi ile kanda oluşabilecek pıhtılaşma eğilimi. Bu durum ise özellikle kalp krizi geçirmiş, stent takılmış ya da açık kalp ameliyatı olmuş kişiler için önem taşır.

Sıcak havalara karşı alınabilecek önlemler

Serin yerlerde bulunun: Günün en sıcak saatlerinde dışarı çıkmayın. Özellikle güneş ışınlarını dik geldiği 10:00-16:00 saatleri arasında mümkün oldukça klimalı ortamları tercih edin. Ortamdaki klima ısının 24-25 dereceye ayarlı olmasına dikkat edin. Serin, hafif esintili yerlerde durmaya çalışın.

Pamuklu kıyafetler giyin: Dışarı çıkarken açık renk, hava geçirgenliği olan, pamuklu ve ter emici özellikte giysiler tercih edin. Mutlaka şapka ve güneş gözlüğü tercih edin. En çok terleyen bölgeler ayakkabılar olduğu için yaz aylarına uygun, hava alabilen ayakkabılar ve pamuklu çorap kullanın.

En az 2,5 litre su için: Vücut, aşırı sıcaklardan olumsuz yönde etkilenmemek için terler. Bu nedenle günde en az 2,5-3 litre su içmeye çalışın. Ancak, kalp yetersizliği olan kişilerde sıvı kısıtlaması yapıldığından, mutlaka bir uzman hekime danışarak tüketilmesi gereken sıvı miktarına göre su için.

İlaçlarınızın dozuyla oynamayın: Hekiminizin bilgisi olmadan ilaçlarınızı almayı kesmeyin ya da dozajları ile oynamayın. Tansiyon ilaçlarının bir kısmında idrar sökücü maddeler bulunur. Aşırı sıvı kaybı sonucunda da tansiyon düşüklüğüne bağlı bayılmalar gelişebildiği için ilacın dozu azaltılabilir. Koroner kalp hastalarında bazı ilaçların dozajlarında bir değişikliğe ihtiyaç olmaz ancak özellikle protez kalp kapağı, aritmi veya inme geçirilmesi nedeniyle kullanılan özel kan sulandırıcı ilaçların doktor kontrolünde ve gerekli tahlillerle düzenlenmeleri gerektiğini unutmayın.

Zeytinyağlı yemekleri tercih edin: Sıcak havalarda ağır yemekler yerine hafif ve lif içeriği yüksek, serinletici yiyecekler tercih edin. Özellikle hafif olması nedeniyle zeytinyağlı sebzeler ve meyve yiyin.

Doğrudan soğuk duş almayın: Aşırı sıcakta kalındığında doğrudan soğuk su ile duş yapılmamalıdır. Soğuk duş damarlarda büzülmeye neden olacağı için tansiyonun yükselmesini tetikleyebilir. Yine damarlarda büzülme uzun sürerse bu durum kalp krizine yol açabilir. Denize ve havuza girerken vücudun suya yavaş yavaş alıştırılması önemlidir.

Aşırı kafein kalbi yorar: Kafein, merkezi sinir sistemi üzerine kalp atışlarınızı hızlandıracak şekilde uyarıcı etki yapar. Zaten sıcaktan daha fazla çalışmak durumunda kalan kalp, kafein nedeniyle daha hızlı çalışır ve bu da risk oluşması anlamına gelir. Sodanın içinde bulunan sodyum (tuz) ise vücutta daha fazla sıvı tutulmasına neden olduğundan tansiyon yükselmesine yol açabilir. Yüksek tansiyon ise kalp yetmezliği ve beyin kanaması gibi ciddi sorunların önemli nedenlerinden biri.

Akşam alınan aşırı alkol kalp krizine götürebilir: Öğlen sıcak havada içilen alkol, damar sisteminde sorunlara yol açar. Akşamları alınan aşırı alkol ise kan basıncının yükselmesine ve kalp krizine neden olabilr. Ayrıca uykuyu da etkiler; uyku kalitesinin bozulması gibi daha basit sorunların yanı sıra, uykuda solunum durması olarak bilinen uyku apnesinin daha sık ve derin görülmesine yol açabilir.