Yazı İçeriği

Göz alerjisi kimlerde görülür?

Hangi yaş grubunda görülür?

Keratokonus riski yaratır

Kornea ülseri yaratabilir

Bahar alerjisi tedavisi

Bahar alerjisi kaşıntı belirti verir

Bahar alerjisi bahar aylarında artan çiçek tozlarının (polenlerin) etkisiyle alerjik bünyesi olan kişilerde burunda tıkanma ve sulanma, ciltte döküntü ve kaşınmalarla başlar. Bazı kişilerde buna ek olarak gözlerde kaşınma, sulanma, kızarıklık gibi şikayetlerle baş gösterir. Bahar alerjisinin tanısı tipik yakınmalar ve öykü ile konabilir. Hastalar bahar aylarının gelmesi ile birlikte gözlerinin yanmaya ve sulanmaya başladığını belirtirler. Gözlerde ışığa hassasiyet de görülür. Ancak olmazsa olmaz bulgu ise kaşıntıdır.


Göz alerjisi kimlerde görülür?

Kaşınma yoksa alerjiden söz etmek doğru olmaz. Tipik öykü ile başvuran hastanın bir göz hekimi tarafından yapılacak muayenesi ile tanı kolaylıkla konabilir. Göz bağışıklık sistemi oldukça güçlü bir organdır. Pek çok farklı bağışıklık yanıtı verebilir, böylelikle hastalıklardan kendisini koruyabilir. Öte yandan güçlü savunma sistemi bazı etkenlerle karşılaştığında aşırı yanıtlar da verebilir. Böyle bir durumda gözde oluşan bağışıklık yanıtı, karşılaşılan etkene oranla çok daha fazla rahatsız edici bir klinik tablo ortaya çıkarabilir. Alerji buna bir örnektir. Bahar alerjisi herkeste görülebilir. Ailede alerji (atopi) öyküsü bulunan kişilerde yatkınlık daha fazladır. Ciltte alerji (atopik dermatit), alerjiye bağlı burun akıntısı (alerjik rinit) veya astım öyküsü olan kişilerde daha sık görülebilir. Bu kişilerde mevcut hastalıklarıyla eş zamanlı olarak da gözde alerjik bulgular gözlenebilir.

Hangi yaş grubunda görülür?

Bahar alerjisi hemen her yaşta görülebilir. 5 ile 20 yaş arası en sık görüldüğü yaşlardır. 5 yaş altı çocuklarda nadir görülür, kaşınma yakınması yoksa tanıya şüpheyle yaklaşmak gerekir. En çok 11-13 yaşlarında görülür. Yine bu yaşlarda klinik olarak da alerji en ağır seyrini gösterir. İlerleyen yaşla birlikte alerji bulguları hafiflemeye başlar. Kişilerin şikayetleri eskisi gibi olmaz.

Keratokonus riski yaratır

Bahar alerjisi genel olarak yaşam kalitesini etkileyen bir hastalık kabul edilebilir. Okul çağındaki çocuklarda gözlerdeki yakınmalar nedeniyle çocukların okul başarısı etkilenebilir. Sürekli gözleri kızarık ve sulanan çocuk arkadaşları tarafından dışlanabilir ve psikolojik olarak olumsuz etkilenebilir. Tedavi bu tür olumsuzlukların önüne geçer. Alerji nedeniyle sürekli göz kaşıması gözün kornea (saydam tabaka) katmanında incelmeye başlar ve bu da keratokonus (korneada koni şeklinde dikleşme ile seyreden) hastalığına dönüşebilir. Bu nedenle erken yaşta alerji yakınmaları olan çocukların doğru ve etkin tedavileri ile keratokonus hastalığının önüne geçilebilir.

Kornea ülseri yaratabilir

Bazı olgularda da göz kapaklarında gelişen alerjik yanıt ve yine göz kaşınması nedeniyle kornea tabakası zarar görebilir. Buna korneal ülser (kornea ülseri) denir. Bu acil tedavi gerektirir. Bahar alerjisi göz damlaları ile büyük oranda tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Bahar alerjisi tedavisi

Anti-histamik özellikte göz damlaları, alerji hücrelerinin davranışlarını etkileyen göz damlaları ve kortizonlu göz damlaları hastalığın seyrini büyük oranda düzeltir. Bazı dirençli olgularda farklı damla tedavileri veya sistemik yolla alınacak ilaçlar gerekebilir. Hastalık özellikle belli bir bölgede ortaya çıkıyorsa (o yere ait bitki örtüsüne bağlı olarak) o bölgeye seyahatten kaçınmak önerilir. Aşırı kaşınma ve kapaklarda şişlik gibi şikayetleri azaltmak için soğuk kompresler uygulanabilir.