Yazı İçeriği

Kalp krizi ve felç ihtimali yükselir

Baharda kalp sağlığı için 9 önemli kural

Kalp krizi ve kalp nezlesine karşı tetikte olun

Baharda kalp nezlesi artıyor

Mevsim geçiş dönemlerinin insan sağlığı üzerinde bazı etkileri olur. Bu dönemde değişen hava şartları doğal olarak vücut dengemizi de etkiler. Bu ektilerden biri de kalp sağlığı ile ilgili olan kalp nezlesi vakalarının artmasıdır. Dondurucu kış aylarından bahara geçtiğimiz bugünlerde ani ısı değişimlerinin kalp krizine davetiye çıkarır.


Kalp krizi ve felç ihtimali yükselir

Damarlar soğuk havalarda büzülür, sıcak havalarda ise genişler. Risk faktörü olan kişilerin kalbi bu değişime ayak uyduramayarak kalp krizi geçirebilir. Sıcaklarla birlikte havadaki nem oranı da artar, bunun sonucunda da terlemeyle birlikte su ve mineral kaybı meydana gelir. Vücutta sıvı kaybı yaşanması ile kanda koyulaşma ve pıhtılaşma meydana gelebilir ve bu durum da kalp krizi ve felç riskini artırır. Vücudumuza dakikada yaklaşık 5,5 litre kan pompalayan kalbimiz ile ilgili rahatsızlıklar her an kapımız çalabilir. Bu noktada önemli olan ise rahatsızlık kapıyı çalmadan önlem almak.

Baharda kalp sağlığı için 9 önemli kural

  • Risk faktörlerinden haberdar olun (Ailenizde kalp hastalığı olan var mı bilin).
  • Sigara ve alkolden kaçının.
  • Kolesterolünüzü ölçtürün.
  • Tansiyonunuzu özellikle 40 yaşından itibaren düzenli ölçün.
  • Tansiyon ölçerken mutlaka oturur vaziyette olun, yemekten bir saat sonra ya da aç karnına ölçün. Tansiyonunuzu ölçerken bacak bacak üstüne atmayın ve kolunuzu göğsünüze yakın yükseklikte masaya koyun.
  • Kafeinli içecekler, yağlı yiyecekler ve kızartmaları fazla tüketmeyin.
  • Hareket edin, haftada en az beş gün 30 dakika tempolu yürüyüş yapın.
  • Günde 2 litre su için.
  • Erken tanı hayat kurtarır, düzenli check up yaptırmayı ihmal etmeyin.

Kalp krizi ve kalp nezlesine karşı tetikte olun

Mevsim geçişlerinde belirgin olarak artan solunum yolu enfeksiyonlarının da kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörü bulunur. Solunum yolu enfeksiyonları neticesinde oluşabilen kalp zarı inflamasyonu da (kalp nezlesi, perikardit) bahar aylarında artar. Kalp yetersizliği olan kişilerde akciğerde sıvı birikimi nedeniyle solunum yolu enfeksiyonları daha ağır seyredebilir ve sıklıkla zatürreye neden olabilir.