Yazı İçeriği

1. Ritim problemleri

2. Kalp kapak hastalıkları

3. Kalp kası hastalıkları

Bayılma hangi durumlarda kalp hastalıklarına işaret eder?

Bayılma ile belirti veren kalp hastalıkları ve tedavileri

Geçici şuur ve duruş kaybı olarak tanımlanan bayılma, beynin kan akımının ya da oksijenlenmesinin geçici olarak azalması sonucu gelişiyor. Bayılmanın kendisi bir hastalık değil, ancak çoğu zaman sinirsel olduğu düşünülse de, aslında birtakım hastalıkların belirtisi de olabiliyor. Bayılma ile kendini gösteren 3 kalp hastalığına dikkat çekti.


1. Ritim problemleri

Kalbin normal atış ritmini ve düzenini kaybettiği durumlar olarak adlandırılan ritim bozukluğu, sıklıkla bayılma ile kendini gösteriyor. Özellikle normalden çok yavaş ya da çok hızlı çalışan bir kalp normal kan basıncını koruyamıyor ve bu nedenle beyin akımı da bozulabiliyor. Bunun sonucunda da bayılma gerçekleşiyor.

Tedavisi: Kalpte başka hiçbir problem görülmüyorsa, ritim bozukluğuna fazla çay, kahve tüketimi, uyku bozukluğu, stres, anemi neden olabiliyor. Bu etkenler ortadan kaldırıldığında kalpteki ritim de düzene giriyor. Ciddi ritim problemlerinde ise genellikle kalp pili ya da ICD (intrakardiyak defibrilatör) denilen özel cihazlar tedavi için gerekli görülebiliyor.

2. Kalp kapak hastalıkları

Belirtileri arasında bayılma görülebilen kalp kapak hastalıkları, doğumsal nedenler, çocuklukta geçirilen ateşli romatizmal hastalık ve bağ dokusu hastalığı sonucu gelişebiliyor. Bunların yanı sıra yaşa bağlı olarak da kapaklarda dejenerasyon olabiliyor. Özellikle aort kapak darlığında kan akımının engellenmesi nedeniyle beyin kanlanması azalabiliyor ve bunun sonucunda bayılma gelişebiliyor. Bu durum, genelde kapak hastalığının ileri derecede olduğunu gösteriyor.

Tedavisi: Kalp kapak ameliyatı ile kişi sağlığına kavuşabiliyor.

3. Kalp kası hastalıkları

Kalp kası ile ilgili pek çok sağlık sorunu da bayılma ile kendini gösterebiliyor. Bu hastalıklar arasında kalp kasının normale göre aşırı derecede kalınlaşması ile karakterize olan hipertrofik kardiyomiyopati hastalığı; nedeni tam olarak bilinmeyen, ancak kalp kaslarının zamanla zayıflamasına ve kalp boşluklarının genişlemesine yol açan dilate kardiyomiyopati hastalığı ve daha çok kalbin sağ karıncığının etkilendiği ve genellikle ölümcül aritmilere neden olabilen aritmojenik sağ ventrikül displazisi hastalığı yer alıyor.

Tedavisi: Bayılma, ilaç tedavisi ya da özellikli kalp pilleri ile önlenebiliyor. Bu durumlarda kullanılan kalp pilleri iki farklı şekilde çalışıyor. İlki; kalp hızının yavaşlamasına bağlı olarak devreye giren piller. Bu piller otomatik olarak kalp hızının yavaşladığını tespit ediyor ve gerektiği zaman vücudun fizyolojik ihtiyacı hızında devreye giriyor. Diğerinde ise otomatik defibfilatör pil grubu yer alıyor. Diğer cihazlara kıyasla daha büyük olan bu cihazlar ölümcül ritim bozukluğunu (ventriküler fibrilasyon ya da ventriküler taşikardi gibi) tespit ederek şok verme yoluyla ritim bozukluğunu düzeltiyor.

Bayılma hangi durumlarda kalp hastalıklarına işaret eder?

  • Bayılma tekrarlıyorsa,
  • Bayılma sırasında göğüs ağrısı ve çarpıntı hissi oluşuyorsa,
  • Bilinen bir kalp hastalığı varsa,
  • Kalp hastalığı açısından sigara, yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol öyküsü gibi yüksek risk mevcutsa,
  • Ailede kalp hastalığı ve ani ölüm öyküsü varsa, kalp hastalığı ihtimali söz konusudur.