Boyun fıtığına fırsat vermeyin

Bazı sağlık sorunları gündelik yaşamımızda yaptığımız hatalardan etkilenerek tetiklenebiliyor. Bunlardan biri de boyun fıtığı. Bu hataları yapmamaya dikkat ederek boyun fıtığı yaşama riskinizi düşürebilirsiniz.


1 6

Öne eğik durmak

Duruş bozuklukları boyun fıtığının en önemli ama aynı zamanda önlenebilmesi en kolay nedenlerinden biri. İki büklüm diye tabir edilen şekilde, öne kaymış biçimde durmak ve oturmak boyuna ciddi yük bindirir. Zamanla bu duruş bozukluğu boyunda hafif ters C şeklinde olan normal şeklini bozar ve giderek boyunda düzleşme olarak tabir edilen bu normal eğimin kaybolmasına neden olur. Bu düzleşme hali boyun yapılarına, hatta beyne giden damarlara daha fazla yük binmesine yol açar. Disklere binen yük de artar ve koruyucu önlem alınmazsa bu durum boyun fıtıklarına zemin hazırlar.

2 6

Sürekli bilgisayar başında çalışmak

Duruş bozukluğunun ve boyun sorunlarının en önemli suçlularından birisi de, sürekli masa başında, başı önde çalışmak zorunda kalmak. Bilgisayar ekranına uzun süre bakarak çalışıyor olmak da boyun fıtığına neden olabilir.

3 6

Kontrolsüz yapılan spor

Isınmadan, kontrolsüz başlanan spor boyun fıtığına yol açıyor. Bu durum boyunda diskler ve eklemler üzerine fazla yük binmesine neden olarak yıpranmalara ve zamanla boyun fıtığına zemin oluşturuyor. Spor yaparken aşırı yük bindirecek ters-zorlu egzersiz yapmak da aynı nedenle boyun fıtığı oluşumunu kolaylaştırıyor.

4 6

Fazla yemek yemek

Fazla ve kontrolsüz yemek yemek haliyle aşırı kilo alımına neden oluyor. Kilo tüm vücuda olduğu gibi boyuna da ekstra yük demek. Omurganın taşıdığı yükün artması duruş bozukluğuna, ağırlık merkezinde sapmaya, artan yükle yapılarda yıpranmalara yol açıyor. Bu sorun yıllar içinde boyunda düzleşme, diskler ve eklemlerde yıpranma ile sonrasında boyun fıtığı oluşumuna neden olabiliyor.

5 6

Boynu kütletmek

‘Boyun ağrılarını rahatlatıyorum’ diye yapılan ve halk arasında boynu kütletme olarak tabir edilen zorlayıcı germeler de boyun yapılarının ve disklerin düşmanı. Çünkü bu hareket boyun kemik yapıları arasında uygunsuz sürtünmelerle giderek artan aşınma ile eklem yüzlerinde kireçlenmenin ve deformasyonun nedeni oluyor. İlk başta rahatlatıyor gibi hissettirirken uzun dönemde boyun omurgasını giderek yıpratan bir kısır döngünün sebebi oluyor.

6 6

Desteksiz ağır yük kaldırmak

Uygunsuz şekilde desteksiz olarak ağır yük kaldırmak boyun disklerinde yıpranmanın ve zamanla yırtılmanın nedeni olabiliyor. Kişinin taşıyabileceğinden fazla yükün altına girmesi, sırtta, omuzda sürekli bir şeyler taşıması, ağır sırt çantası kullanması veya hep aynı tarafında ağır çanta taşıması boyun omurgasını zorlayan etkenler arasında yer alıyor.