Yazı İçeriği

1. Dişleriniz el aleti değildir!

2. Stresle dişlerinizi sıkmayın

3. Sürekli bir şeyler atıştırmayın

4. Kahve ve sigara erken yaşta diş kaybına neden olabilir

5. Dişlerinizi doğru şekilde fırçalayın

6. Diş sağlığınız için şekerden uzak durun

Ağız ve diş sağlığınızı korumak için...

Dişleriniz, dikkatli kullandığınız ve bakımlarını yaptığınız sürece uzun yıllar asli görevlerini yerine getirmeye devam edebilir. Fakat onları birer el aleti gibi kullanıyorsanız, sık sık şeker yiyorsanız, aşırı kahve ve sigara tüketiyorsanız erken yaşlarda dişlerinizden olabilirsiniz. Üstelik sağlıksız dişler ve diş etleri; başta kalp, böbrek ile mide olmak üzere organları da olumsuz yönde etkiler, diyabet ile mide ülseri gibi kronik hastalıkları tetikleyebilir. Hamilelerde erken doğum, düşük ve düşük kilolu bebek riskini artırır. Dolayısıyla sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak tüm sağlığınızı korumak adına çok önemli. İleriyi düşünerek diş sağlığınıza gereken önemi vermek rahat etmenizi sağlar. Dişlerinizin hasar görmesine yol açan en önemli etken ise günlük hayatınızda sıkça yaptığınız hatalar. İşte sık yapılan hatalar…


1. Dişleriniz el aleti değildir!

Dişleri alet olarak kullanmak sıkça yapılan hatalı alışkanlıklardan. Paketleri açmak, etiket koparmak ve çeşitli şişelerin açılmasında kullanmak dişlerde travmaya, incelmiş diş kenarlarında kopmalara, varsa protezlerin çıkmasına ve kırılmasına yol açabilir.

2. Stresle dişlerinizi sıkmayın

Stresin, diş sağlığı üzerindeki etkisi büyük. Dişlerinizi sıkmak ve gıcırdatmak genellikle strese bağlı yapılan yaygın bir alışkanlık. Özellikle gece uykuda şiddeti artan diş sıkma ve gıcırdatma dişlerde aşınmalara, diş eti çekilmelerine ve kök-kuron birleşim bölgesinde diş maddesi kaybına sebep olur. Bir süre sonra dişlerde oluşan bu ciddi madde kayıpları dişlerde hassasiyete yol açabilir ve diş sağlığınıza zarar verebilir. Dişlerin sıkılması çene eklemi ve çevre dokularını da olumsuz yönde etkiler ve kasların spazmıyla beraber baş boyun bölgesinde ağrılara neden olabilir.

3. Sürekli bir şeyler atıştırmayın

Sürekli bir şeyler yeme, atıştırma ve asitli içeceklerin gün içinde sık aralıklarla tüketilmesi sonucunda, ağız için asidik-bazik denge asidiğe doğru kaydıkça çürük ve diş eti enfeksiyonu oluşabilir. Ağızda besin birikir, bu da bakteri sayısını arttırır ve ağız içini enfeksiyonlara açık hale getirir. Doğal olarak bu durum da diş sağlığınıza zarar verir.

4. Kahve ve sigara erken yaşta diş kaybına neden olabilir

Aşırı kahve ve sigara tüketimi dişlerin renk değişimine ve sararmasına sebep olur. Sigara başta kan dolaşımını bozduğu için diş eti hastalıklarının fark edilmesini önler ve ilerleyen diş eti hastalıkları sonucunda da erken yaşta diş kayıpları oluşabilir.

5. Dişlerinizi doğru şekilde fırçalayın

Diş temizliğinin yetersiz sürede yapılması, dişlerin sert fırçalanması ve kullanılan fırça kıllarının sert oluşu, özellikle kök yüzeyindeki sement tabakasının aşınmasına ve dentin tabakasının açılmasıyla beraber ileri derecede hassasiyetlere yol açabilir. Dişlerinizi sabah ve akşamları 2 dakika süreyle, orta sertlikte kıllara sahip olan bir fırçayla, oval hareketlerle ve diş etine de masaj yaparak fırçalamaya özen gösterin. Akşamları diş ipiyle ara yüzleri temizlemeyi de alışkanlık haline getirin. Ayrıca yılda 2 kez olacak şekilde rutin muayenenizi de asla ihmal etmeyin.

6. Diş sağlığınız için şekerden uzak durun

Aşırı veya sık aralıklarla tüketilen şeker ve fermente olan karbonhidratlar diş sağlığını olumsuz yönde etkiler. Şekerin yenmesiyle ağızda oluşan asidik ortam dişlerin yüzeyinde çözülmeye neden olabilir. Diş dokusundaki bu yumuşamalar da çürüklere yol açabilir. Bu nedenle diş sağlığınız için şekersiz sakızın tercih edilmesi, suni meyve suyu ve konsantre içecekler yerine doğal meyve suyunun tercih edilmesinde fayda var.