Yazı İçeriği

1. Solunum durur

2. Tansiyon düşer

3. Ritim bozukluğu gelişir

4. Kalp krizine neden olur

5. Kuaförlerde saç yıkatırken dikkat

Buzlu su kalp sağlığınızı böyle tehdit eder

Yazın sıcaklardan bunalabilirsiniz. O kadar ki hemen eliniz buzdolabına gider ve soğuk bir şeyler içmek istersiniz. Bazıları da var ki buz gibi bir su veya meşrubat içmekle yetinmez. Buz gibi suda duş alır ya da buz dolu bir su kovasını üzerine devirir. 2014’te ALS hastalığına dikkat çekmek için ‘Ice Bucket Challenge’ ismiyle başlatılan bir kampanyada da kullanılan buz dolu su kovasını baştan aşağı dökmek, bunaltıcı sıcaklar için mükemmel bir çözümmüş gibi gelse de tehlikelidir. Buzlu suyun sağlığınızı böyle tehdit eder:


1. Solunum durur

Baştan aşağı boşaltılan bir kova buzlu suya vücudun gösterdiği refleks ölümcül olabilir. Öncelikle de havayolu koruma refleksi devreye girer. Buzlu su kafayla temas ettikten sonra soluk borusunda kapanma ve geçici solunum durması gelişir. Temasın devamı halinde bu refleks, daha uzun süreli bir hal alır ve gelişecek hipotermi sonrası ciddi sağlık sorunları gelişebilir.

2. Tansiyon düşer

Buzlu suyla temas sonrası nabızda ve tansiyonda düşme, mide bulantısı ve kusmayla birlikte baygınlık gelişebilir. ‘Vagal refleks’ denilen bir refleks devreye girer. Özellikle kalp damar hastalığı bulunanlarda ve tansiyon ilacı kullanan kişilerde istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabilir.

3. Ritim bozukluğu gelişir

Buzlu suyla temas sonrası kalbin ileti yolundaki QT mesafesi uzar ve ölümcül ritim bozuklukları tetiklenebilir.

4. Kalp krizine neden olur

Oluşacak geçici adrenalin salınımına bağlı nabız düzensizliği, ritim bozuklukları, tansiyonda yükselme gelişebilir. Özellikle risk altında bulunan kişilerde kalp krizi tetiklenebilir. Zira aşırı sıcaklarda vücut ısısı ile suyun dondurucu ısısı arasında önemli derecede fark olduğunda, vücudun ısı dengesi aniden bozulur ve kalp krizi meydana gelebilir.

5. Kuaförlerde saç yıkatırken dikkat

Buzlu su dolu kova kuaförlerde de görülür. Saçlar bazı kuaförler tarafından soğuk suyla yıkanır. Ancak bu, nefes darlığına yol açabilir. Nefes darlığı ve bunaltının temelinde de yukarıda sayılan mekanizmalar rol oynar. Özellikle de bu yönde hassasiyeti olan kişiler dikkat etmeli. Hele de alkol kullanıldıysa kalp krizi ve ciddi ritim bozukluklarını daha hızlı tetikleyebilir.