Yazı İçeriği

Lazerle cilt gençleştirme nasıl yapılıyor?

Fraksiyonel karbondioksit lazer tekniği

İlerleyen yıllarda tekrar yaptırabilirsiniz

Fraksiyonel lazer nasıl kullanılır?

Zamanı olmayanlara farklı bir seçenek: Karbon peeling

Fraksiyonel lazer ile cilt bakımı

Yıllar geçtikçe cildimizde yaşlanma belirtileri görülmeye başlar. Cilt üzerinde artan pürüzlerin, lekelerin ve izlerin karşısında çaresiz değilsiniz. Bu sorunların giderilmesinde lazer tedavilerinden yararlanabilirsiniz. Lazer uygulamalarında öne çıkan fraksiyonel karbondioksit lazer cildi yeniden yapılandırır. 30’lu yaşlardan itibaren eski hücrelerin yenilenme hızı, vücudun kendini onarma kapasitesi yavaşlar. Buna bir de çevresel etkenler, güneş, radyoaktivite, solaryum, makyaj ve kozmetik ürünlerin etkisi eklenince cildin kumaşı eskimeye başlar. Bu geriye gidiş kendini önce yanaklardan ve gözaltlarından belli etmeye başlar.

İster erkek olsun ister kadın son yıllarda birçok insan cildini gençleştirmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Ancak cilt yaşlanmasını ortaya çıkaran sebepler birden fazla olduğu için bunlarla mücadelede sarkan derinin düzeltilmesi, hacmin doldurulması ve cilt kumaşının düzeltilmesi gibi birçok tedavinin kombine edilmesi gerekir. Cilt kumaşının düzeltilmesi söz konusu olduğunda devreye genellikle lazer tedavileri girer.


Lazerle cilt gençleştirme nasıl yapılıyor?

Lazer uygulamaları, termal bir etki yaratarak ciltteki hasarlı üst yüzey dokuyu buharlaştırıp, yerine oluşacak dokunun daha güzel ve temiz olmasını sağlar. Bu işlemler cildi bir arada tutan ana element olan kolajen dokunun yapısını bozup, onu yeniden modelleyerek hasarların iyileşmesini artırır. Cerrahi lazer uygulamaları, hasta genel anestezi altındayken uygulanır ve yaklaşık iki hafta boyunca hastanın yüzü evden dışarı çıkmasını engelleyecek şekilde kızarır. Günümüzün çalışma hayatında bu kadar uzun süre işten ayrı kalamayan insanlar daha hızlı çözümler arar. Burada fraksiyonel karbondioksit lazer ve karbon peeling yöntemleri devreye girer.

Fraksiyonel karbondioksit lazer tekniği

Fraksiyonel karbondioksit lazer tekniğinde istenmeyen dokuların buharlaştırılması için yüksek yoğunluklu karbondioksit lazer kullanılır. Binlerce mikroskobik ısı kolonu cildin derinliklerine iner ve böylece eski cilt hücreleri temizlenir. Bu çalışma tekniği iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar. Sadece yüz kırışıklıkları için değil, boyun, dekolte bölgesi ve ellerde de uygulanabilir. Uygulama öncesinde hastanın bir ay boyunca güneşten ve solaryumdan uzak kalmış olması gerekir. Uygulamadan yaklaşık 45 dakika önce anestezik bir madde sürülür, tedavi sırasında hafif bir sıcaklık veya rahatsızlık hissi duyulabilir. Tüm yüz uygulaması yarım saat sürer ve yüzde hafif bir kızarıklık kalır. Yüzdeki kızarıklık tedavinin şiddetine bağlı olarak yaklaşık iki ay sürebilir. İşlemden sonraki bir ay boyunca güneşe karşı dikkatli olunması ve en az 30 koruma faktörlü nemlendirici kullanılması önerilir. Tedavi, cildin durumuna göre birer ay ara ile toplam üç ile beş defa önerilir. Eğer ciltte çok derinlemesine bir temizlik yapılması gerekiyorsa uygulama ameliyathane ortamında gerçekleştirilebilir.

İlerleyen yıllarda tekrar yaptırabilirsiniz

İlk yüz gençleştirme işlemini otuz yaşında yaptıran bir kişi ilerleyen yıllarda ihtiyaca göre tekrar uygulama yaptırabilir. Fraksiyonel karbondioksit lazer vücuda herhangi bir zarar vermediği, iz bırakmadığı için tekrar edilmesi bir sorun yaratmaz. Kan sulandırıcı ya da ışığa duyarlılığı artırıcı ilaç kullananlarda kontrollü çalışmak gerekir. Bunun dışında lazer tedavisi uygulanamayacak bir hasta grubu bulunmaz.

Fraksiyonel lazer nasıl kullanılır?

Fraksiyonel lazer cilt gençleştirme işleminin yanı sıra farklı cilt kusurlarının giderilmesinin tedavilerinde de kullanılır.

  • Yüz, sırt ve göğüste oluşan akne izleri ve çukurları,
  • Yara ya da yanık izleri,
  • Deri çatlakları,
  • Cildin geniş gözenekli ve kaba görünümünün giderilmesi,
  • Güneş, yaşlılık ya da doğum sonrası oluşan lekeler,
  • Kötü yara iyileşmesi ve yara kabarmalarının azaltılması için uygulanır.

Zamanı olmayanlara farklı bir seçenek: Karbon peeling

Fraksiyonel karbondioksit lazerin bronzluğun tamamen ortadan kaybolduğu ciltlerde uygulanabiliyor olması, yeterli zamanı olmayanları farklı seçenekler aramaya iter. Bu aşamada devreye karbon peeling girer. Yöntem sırasında önce cilt yüzeyine karbon kremi sürülür ve kalıcı dövmelerin silme işlemlerinde de kullanılan ‘Q Switch ND YAG’ dalga boyu lazer uygulanır. Uygulamanın ciltteki etkisi lazerin enerjisinin karbonu ateşleyerek vücutta termal hasar yaratması ile oluşur. Fraksiyonel karbondioksit lazer kadar standart bir tedavi yöntemi olmasa da ciltte daha aydınlık, temiz ve parlak bir görünüm sağlanır.