Yazı İçeriği

Erken yaşlanmaya dikkat

30'lu yaşlarda belirtiler başlar

Sigara cildi yaşlandırır

Mezoterapi daha genç bir görünüm verir

Cilt yaşlanmasına karşı tedbirler

Sağlıklı beslenmek, spor yapmak, mümkün olduğunca stressiz bir yaşam sürmek yaşlanma karşıtıdır. Bu etkenlere dikkat eden, sporu ihmal etmeyen, stresten uzak kalmayı ya da stresle baş etmeyi beceren insanlar yaşlanmaya karşı daha dirençli olurlar.


Erken yaşlanmaya dikkat

Bu etkenlere dikkat edilmezse doğal bir süreç olan yaşlanma daha erken görülür. Yaşlanma sürecinde hem cilt ve yağ tabakası gibi yüzün yumuşak dokuları hem de iskelet yapısında şu değişiklikler görülür:

  • Cilt esnekliği kaybolur,
  • Çizgi ve kırışıklıklar artar ve ciltte yağ dokusu azalır,
  • Gevşemeye bağlı cilt altı yağ dokusunda sarkmalar olur,
  • Yüzün iskelet yapısında, orta ve alt kısımların yüksekliğinde azalma görülür,
  • Yüzün genişliği ve derinliği artar,
  • Çene ucu ve elmacık kemikleri belirginleşir.

30'lu yaşlarda belirtiler başlar

Yaşlanmanın ilk belirtileri 30'lu yaşlarda kendini göstermeye başlar. Göz çevreleri ilk değişikliklerin izlendiği bölgelerdir. Üst göz kapağı cildinde bollaşma ve gözlerin dış kesimlerinde, kazayağı olarak adlandırılan çizgilerde belirginleşme olur. 40'lı yaşlarda, burun kenarlarından dudaklara uzanan çukurlukta artış, alın çizgilerinde belirginleşme ve kaşlar arasındaki çizgilerde derinleşme olur. 50'li yaşlarda, yaşlanma belirtilerinden biri olan boyunda kırışıklıklar ortaya çıkar, çene çizgileri daha belirgin bir hal alır, gıdı oluşur ve burun ucu daha sarkık bir hal alır. İlerleyen yıllarda cilt ve cilt altı dokulardaki sarkma kendisini daha çok hissettirir.

Sigara cildi yaşlandırır

Cildimiz kadar ruhumuz da güzelleşmeye ihtiyaç duyar, mutluluk algısını sadece yaz mevsimiyle sınırlandırmamak ve bedenimizin tümüne iyi bakmamız gerekir. Sağlıklı bir cilt, aynı zamanda bedensel sağlığımızın da bir göstergesidir. Cilt sağlığı için günlük 1,5 litre su içmek çok önemlidir. Kahve, alkol gibi maddeleri tükettiğimizde ise bu miktarı artırmak gerekir. Sigara cildi yaşlandırır. Balık tüketimini de artırmak gerekir. Sebze, meyve, özellikle de A, C ve E vitaminleri de cilt için çok önemlidir. Fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler de cilde faydalı besinler arasındadır

Mezoterapi daha genç bir görünüm verir

Mezoterapi, çok küçük iğnelerle, saç ve yüz bölgesinde özel seçilen alanlara, deri altına vitaminler, protein ve aminoasitlerin verilmesiyle uygulanan bir yöntemdir. Mezoterapinin saça uygulandığında kan dolaşımını artırıcı etkisiyle saç dökülmesini durdurur. Mezoterapi cilt gençleştirmede lazer ve botoksla dönüşümlü olarak uygulandığında ise en az beş yıllık gençlik sağlar. Mezoterapi, lekeleri ve yüzdeki ince çizgileri açar, gözenekleri sıkılaştırabilir. Uygulamayı dört-beş seans haftada bir, sonra koruyucu olarak üç-dört ayda bir tekrarlamak gerekir.